Podkarpackie samorządy poszkodowane w wyniku restrukturyzacji PBS walczą o odzyskanie pieniędzy. Chcą spotkania z premierem

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Platforma News
Minął ponad miesiąc od przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Samorządy, które straciły w jej wyniku pieniądze, nie doczekały się rozwiązania swoich problemów.

W ub. piątek w sejmie miało się odbyć posiedzenie komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej, z udziałem ministra finansów, który miał przedstawić informację na temat sytuacji, w jakiej znalazły się samorządy z Podkarpacia.

CZYTAJ TEŻ: Sprawę Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku bada prokurator. Na restrukturyzacji podkarpackie samorządy straciły miliony

Wybierała się na nie grupa przedstawicieli ok. 20 gmin i miast, które straciły część swoich depozytów ulokowanych w PBS. Samorządowcy chcieli prosić o pomoc.

Wnioskodawcą zwołania posiedzenia komisji był jej wiceprzewodniczący z ramienia PO, Jacek Protas. Niestety spotkanie nie doszło do skutku.

Jak stwierdził Jacek Protas, zostało odwołane bez podania powodu.

- PiS ucieka od tego ważnego dla mieszkańców Podkarpacia problemu - mówił na piątkowej konferencjo prasowej w budynku sejmu. - W wyniku niekontrolowanej restrukturyzacji PBS samorządy straciły 80 milionów złotych. W tej kwestii rząd i jego służby są bezradne. Nie robią nic, żeby wesprzeć samorządy, aby mogły realizować swoje zadania.

Samorządowcy z poszkodowanych gmin szukają mechanizmów i dróg prawnych, które mogą wykorzystać, by odzyskać pieniądze. Część złożyła już skargi na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o restrukturyzacji PBS, czekają na rozstrzygnięcia.

Czytaj także

Sposób, w jaki zrestrukturyzowano PBS, w Polsce został zastosowany po raz pierwszy (w Europie to drugi taki przypadek). Część wójtów mówi bez ogródek, że czują się oszukani.

Sławomir Stefański, wójt gminy Wojaszówka w powiecie krośnieńskim nie szczędzi ostrych słów. Dlatego, choć sejmowa komisja została odwołana, pojechał do Warszawy, żeby powiedzieć co myśli. O 3,7 milionach złotych, które straciła gmina w wyniku restrukturyzacji PBS mówi, że zostały skradzione, a całą operację określa jako "napad na gminy".

CZYTAJ TEŻ: Pieniądze w sanockim banku PBS stracili ci, którzy pomagali innym. W tym podkarpackie szpitale i DPS-y

- Po 10 latach ciężkiej pracy dowiedziałem się, że pieniądze wyparowały - mówi. Podkreśla, że dla małej gminy to wielka wyrwa w budżecie. - W mojej gminie żyjemy już od miesiąca w marazmie, niepewności, ciągle księgujemy, przeksięgowujemy środki, nie wiedząc jak dalej będziemy funkcjonować - mówi.

Czytaj także

2.1 mln złotych straciła gmina Korczyna.

- Zniknęła prawie połowa z depozytów, które były zgromadzone na różne cele, począwszy od opieki społecznej, wpłat mieszkańców za usługi, skończywszy na inwestycjach typu np. fundusz drogowy - mówi wójt Jan Zych. Jak dodaje, wielokrotne spotkania z wojewodą i z wiceministrem finansów w ciągu ostatnich pięciu tygodni nie przyniosły efektów. - My oczekujemy spotkania z premierem, wnioskowaliśmy u wojewody właśnie żeby takie spotkanie zorganizować - mówi.

Czytaj także

- Oczekujemy specjalnego funduszu wsparcia, z którego będziemy mogli zaciągnąć pożyczki bezprocentowe, z karencją spłaty i możliwością umorzenia - mówi Sławomir Stefański. Jak dodaje, na razie to, co proponuje się gminom to oprocentowane kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego. - Im biedniejsza gmina, tym większy procent. To niesprawiedliwe - skarży się wójt Wojaszówki.

Kolejny termin posiedzenia komisji został wyznaczony na czwartek.


Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku przechodzi przymusową restrukturyzację. Klienci stoją w kolejkach po pieniądze

Źródło:
TVN 24

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 13

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Samorządy ucierpiały ale dla Pisowskich 500 plusowskich spermochlapów bedzie !!

G
Gość

No i PiS da jak zabrał to odda w postaci 500 lub 13 emerytury Janosiki

G
Gość
25 lutego, 12:19, Gość:

Najpierw samorządy chciały się odłączyć od rządu a teraz wyciągają łapy po kasę

Łapę to ty wyciągasz po pińćset plus,a tam były pieniądze samorządów,cymbale jeden!

D
Daisy

Nie ma to jak ustawą ograniczać samorządom wybór, a później bezczelnie mówić, ze same są sobie winne, ze się w porę nie zorientowały, ze bank ma problemy z płynnością (autentycznie czytałam taka wypowiedz któregoś cwaniaka z rzadu...)...

p
państwo to mafia

Już wiem skąd się wzięły w te miliony na nagrody w ministerstwach.

G
Gość

ten tez ich wydyma. mają to we krwi

Pamiętacie ile Glapiński płaci glonojadom ?

f
faja

Premier ma tyle do gadania co żyd za okupacji.

Trzeba od razu się udać do prezesa PiS-u Kaczyńskiego.

Przecież ten premier to nawet nie wie co gada i się pomyli jak będzie powtarzał co usłyszał gdy będzie opowiadał o tym Kaczyńskiemu.

G
Gość

Najpierw samorządy chciały się odłączyć od rządu a teraz wyciągają łapy po kasę

G
Gość
25 lutego, 8:47, Aj waj!:

Państwo w państwie...

PRZYPOMNIENIE wydaje się że rząd TUSKA PO/PSL został wykreowany specjalnie na potrzeby budowy iluzji demokracji i istnienia fikcji państwa polskiego III RP w której z dużą swobodą kwitło; złodziejstwo, kradzieże, oszustwa, afery przy współdziałaniu nadzwyczajnej kasty i które stały się fundamentem egzystencji w nowym formacie POst komuny tzw. PO-okrągłostołowej jako państwa teoretycznego „CH.D i K.K.” - Rządy III RP PO/PSL; kojarzone są z zamachem Smoleńskim, z zalegalizowaną przez TK kradzieżą ludziom 158 miliardów z OFE, z podwyższonym do 67 lat wiekiem emerytalnym, z bezprawnym wydaniem rezerwy demograficznej Polaków i przekazanie prawie 6,5 miliarda Euro do BŚ dla Niemiec za dług Grecji, z podwyższeniem podatku VAT, z wyprowadzeniem 24 miliardów PLN z budżetu Kraju na wzmocnienie funduszy strefy EURO, z otwarciem granicy z Rosją, z darowaniem Rosji długu za tranzyt gazu w kwocie 1 miliard 200 milionów, z rezygnacją opłaty przez Rosję za tranzyt gazu przez Polskę, z setkami milionowych i miliardowych afer w tym kradzieżą około 340 miliardów z VAT, korupcją, nepotyzmem i zniszczeniem gospodarki i rozprzedaniem za bezcen i przemysłu i banków, zniszczeniem niemal całkowicie obronności Kraju, rozkładu i degeneracji wszystkich instytucji państwowych w tym szczególnie ; sądownictwa i prokuratury, szkolnictwa, służby zdrowia, jak również zadłużenie Kraju na prawie bilion zł. przy jednoczesnym szerzeniu się nędzy i ubóstwa rodzin oraz masowym wyjazdem za chlebem zagranicę. III RP nierozłącznie kojarzy się wasalizacją Kraju to jest z polityką poddańczą Rosji i Niemiec ale też Unii i to nie tylko przez ekipę rządzącą, ale wszelkiej maści obce agentury w tym sztandarowe WSI które było prawą ręką FSB w Rosji. III RP kojarzy się także z wyprzedażą mediów narodowych i zainstalowaniu w to miejsce wrogich i obcych Polsce mediów, które po dzień dzisiejszy w Kraju manipulują faktami żeby siać wewnętrzny niepokój społeczny, szkalować i donosić na Polskę oraz wzmagać w świecie anty polonizm.

25 lutego, 9:54, ll:

Śliczna wklejka tuż przed wyborami prezydenckimi :D Kordynator internetowych, pisowskich trolli jak zwykle w formie :)

A co do tematu PBS :) Drodzy samorządowcy, porzućcie wszelką nadzieję, pinokio ma was daleko w d.pie :)

PISoBOLSZEWICKIE kundelki i kopiuj/wklej.

G
Gość

To bardzo dobry adres. I bankster IV RP twowarzysz Krzywousty napewo pomoże he he.

G
Gość

Wystarczy nie kraść? Pamiętacie kto to powiedział?!

G
Gość
Posiedzenie komisji Finansów publicznych w tym temacie odbyło się w dniu 13 lutego i samorządowcy byli na nim obecni. Były wszystkie instytucje związane z tą sprawą. Zabierałem głos na tym posiedzeniu. Zainteresowanych odsyłam do oglądania tego posiedzenia. Całość transmisji ponad 2 godziny

http://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/transmisje_arch.xsp?page=2#468C67A57066A35DC1258505004CE9A0
l
ll
25 lutego, 8:47, Aj waj!:

Państwo w państwie...

PRZYPOMNIENIE wydaje się że rząd TUSKA PO/PSL został wykreowany specjalnie na potrzeby budowy iluzji demokracji i istnienia fikcji państwa polskiego III RP w której z dużą swobodą kwitło; złodziejstwo, kradzieże, oszustwa, afery przy współdziałaniu nadzwyczajnej kasty i które stały się fundamentem egzystencji w nowym formacie POst komuny tzw. PO-okrągłostołowej jako państwa teoretycznego „CH.D i K.K.” - Rządy III RP PO/PSL; kojarzone są z zamachem Smoleńskim, z zalegalizowaną przez TK kradzieżą ludziom 158 miliardów z OFE, z podwyższonym do 67 lat wiekiem emerytalnym, z bezprawnym wydaniem rezerwy demograficznej Polaków i przekazanie prawie 6,5 miliarda Euro do BŚ dla Niemiec za dług Grecji, z podwyższeniem podatku VAT, z wyprowadzeniem 24 miliardów PLN z budżetu Kraju na wzmocnienie funduszy strefy EURO, z otwarciem granicy z Rosją, z darowaniem Rosji długu za tranzyt gazu w kwocie 1 miliard 200 milionów, z rezygnacją opłaty przez Rosję za tranzyt gazu przez Polskę, z setkami milionowych i miliardowych afer w tym kradzieżą około 340 miliardów z VAT, korupcją, nepotyzmem i zniszczeniem gospodarki i rozprzedaniem za bezcen i przemysłu i banków, zniszczeniem niemal całkowicie obronności Kraju, rozkładu i degeneracji wszystkich instytucji państwowych w tym szczególnie ; sądownictwa i prokuratury, szkolnictwa, służby zdrowia, jak również zadłużenie Kraju na prawie bilion zł. przy jednoczesnym szerzeniu się nędzy i ubóstwa rodzin oraz masowym wyjazdem za chlebem zagranicę. III RP nierozłącznie kojarzy się wasalizacją Kraju to jest z polityką poddańczą Rosji i Niemiec ale też Unii i to nie tylko przez ekipę rządzącą, ale wszelkiej maści obce agentury w tym sztandarowe WSI które było prawą ręką FSB w Rosji. III RP kojarzy się także z wyprzedażą mediów narodowych i zainstalowaniu w to miejsce wrogich i obcych Polsce mediów, które po dzień dzisiejszy w Kraju manipulują faktami żeby siać wewnętrzny niepokój społeczny, szkalować i donosić na Polskę oraz wzmagać w świecie anty polonizm.

Śliczna wklejka tuż przed wyborami prezydenckimi :D Kordynator internetowych, pisowskich trolli jak zwykle w formie :)

A co do tematu PBS :) Drodzy samorządowcy, porzućcie wszelką nadzieję, pinokio ma was daleko w d.pie :)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3