Podkarpackie sanktuaria

Władysław Borowiec
Borkowska lesista góra z tak zwanym cudownym źródełkiem od najdawniejszych czasów gromadziła miejscową ludność wiążącą z tym szczególnym miejscem obecność Matki Bożej i jej łask. Słynący łaskami wizerunek Matki Boskiej Borkowskiej został koronowany w 1886, a uroczysta koronacja koronami papieskimi miała miejsce w 1919 roku. Msze św. w niedzielę: 7.00, 9.00, 11.00, 15.00. Dni zwykłe: 7.00, 18.00. ALEKSANDER BARANOWSKI
Pielgrzymujemy do tak odległych miejsc kultu, jak: Medjugorie, Fatima, Lourdes, a zdarza się, że zapominamy o miejscach obok nas, uświęconych modlitwą pokoleń - w sąsiedniej wiosce, czy powiecie.

Sanktuaria są w kościele katolickim uzupełnieniem codziennej posługi duszpasterskiej. Z uwagi na ich specyfikę i wyjątkowe znaczenie dla religijności wiernych, nadaje się im szczególne przywileje liturgiczne, np. odpusty.
Na terenie diecezji rzeszowskiej istnieją 23 ośrodki religijne z obiektami kultu słynącymi łaskami. Są to 4 sanktuaria pańskie, siedemnaście maryjnych oraz dwa poświęcone świętym.

SANKTUARIA PAŃSKIE

Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Cmolasie.
Cmolaski obraz Przemienienia Pańskiego, już w 1674 roku, był w opinii wiernych uznawany za cudowny, o czym świadczyć miały liczne wota zawieszane obok obrazu. Mieszkańcy Cmolasu szczególnej opiece Chrystusa Przemienionego przypisują między innymi zachowanie wioski od wysiedlenia podczas II wojny światowej, uzdrowienie dwóch chłopców z epilepsji oraz uratowanie ciężko poparzonego 2,5-letniego chłopca. Wszystkie doznane dzięki obrazowi łaski dokumentowane są w tzw. Księdze Łask. W kościele cmolaskim byli m.in. prezydent Lech Wałęsa i prymas Polski kard. Józef Glemp.
Pięciodniowa uroczystość odpustowa obchodzona jest w pierwszym tygodniu sierpnia. Msze św. w niedzielę: 7.00, 9.15, 11.00, 17.00. Dni zwykłe: 6.30, 18.30.

Sanktuarium Krzyża Świętego we Frysztaku
Frysztacki Krucyfiks wykonany jest w drewnie. Materiały archiwalne parafii mówią, że nabył go w roku 1650 w Tarnowie Maciej Inderlak nazywany Mackiewiczem. Krucyfiks słynie licznymi łaskami, jakich doznali wierni. Tylko w okresie XVII wieku zanotowano ich kilkadziesiąt. Szczególną opiekę Chrystusa Ukrzyżowanego odczuli mieszkańcy Frysztaka w czasie okupacji. Kult Męki Pańskiej trwa tam nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Msze św. w niedz.: 7.00, 9.00, 11.00, 17.00. Dni zwykłe: 7.00, 18.00.

Kościół i klasztor O.O Dominikanów w Borku Starym.

[obrazek3] Borkowska lesista góra z tak zwanym cudownym źródełkiem od najdawniejszych czasów gromadziła miejscową ludność wiążącą z tym szczególnym miejscem obecność Matki Bożej i jej łask. Słynący łaskami wizerunek Matki Boskiej Borkowskiej został koronowany w 1886, a uroczysta koronacja koronami papieskimi miała miejsce w 1919 roku. Msze św. w niedzielę: 7.00, 9.00, 11.00, 15.00. Dni zwykłe: 7.00, 18.00. (fot. ALEKSANDER BARANOWSKI)Sanktuarium Pana Jezusa Ubiczowanego w Gorlicach.
Nie wiadomo kto wyrzeźbił gorlicką figurę Chrystusa Ubiczowanego i jak znalazła się w Gorlicach. Zakłada się, że powstała w XVII wieku. Kult łaskami słynącej figury trwa w Gorlicach nieprzerwanie od ponad trzech stuleci. W poprzednich wiekach przybywali do kaplicy gorlickiego Chrystusa nie tylko miejscowi katolicy, ale także pielgrzymi z sąsiednich krajów: Czech, Słowacji, Węgier. Szczególnie żywy był kult Chrystusa podczas zaborów, wojen światowych i w okresie PRL-u.
Odpust ku czci Pana Jezusa obchodzony jest w pierwszą niedzielę Wielkiego Postu. Msze św. w niedzielę: 7.00, 8.30, 10.00 11.15, 18. 00. Dni zwykłe: 6.00, 18.00.

Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Kobylance
Powiat gorlicki. Początek kultu Chrystusa Ukrzyżowanego w Kobylance związany jest z niezwykłymi zjawiskami, jakie miały tam miejsce w 1681 roku, a których źródłem był, jak mniemano, znajdujący się w kaplicy dworskiej obraz. Według miejscowej tradycji kilkakrotnie nad kaplicą ukazywała się jasna łuna. Sława o cudowności obrazu szybko rosła. W roku 1728 biskup krakowski Konstanty Szaniawski powołał specjalną komisję celem zbadania łask doznanych przez wiernych. Po zapoznaniu się z wynikami jej pracy obraz Jezusa w Kobylance ogłoszony został specjalnym listem pasterskim za łaskami słynący.
Odpusty parafialne obchodzone są w Uroczystość Zesłania Ducha Świętego i Święto Podwyższenia Krzyża Świętego (14 IX). Msze św. w niedzielę: 7.00, 9.00.10.30,12.00.18.00. Dni zwykłe: 8.00,18.00.

SANKTUARIA MARYJNE (na prawach papieskich)

[obrazek4] Msze św. w niedzielę: 6.00, 8.00, 9.00, 11.00, 13.00, 15.30, 18.00. Dzień zwykły: 6.00, 6.30, 7.30, 12.00, 18.00. (fot. ALEKSANDER BARANOWSKI)Sanktuarium Matki Bożej
Pojednawczej Grzeszników w Dębowcu.

Powiat jasielski. Początki kultu Płaczącej Pani "Pojednawczyni grzeszników" związane są z objawieniami w La Salette. 19 września 1846 roku dwoje francuskich pastuszków, przeżyło spotkanie z Matką Bożą, która przekazała im swoje orędzie wzywające ludzkość do nawrócenia. Wkrótce powołano wspólnotę kapłanów, których zadaniem była opieka nad pielgrzymami przybywającymi do La Salette oraz szerzenie orędzia saletyńskiego. W roku 1902 Saletyni przybyli do Polski. a w 1910 założyli swój klasztor w Dębowcu. Dębowiecka figura Matki Bożej Płaczącej uważana jest za słynącą łaskami, o czym świadczą liczne wota, rzesze pielgrzymów, składane prośby i podziękowania, a także nawrócenia.
Główne uroczystości odpustowe obchodzone są w trzecią niedzielę maja i września. Msze św. w niedzielę: 7.00, 9.00, 11.00, 15.00, 18.00. W dni zwykłe: 7.00,10.30,18.00.

Sanktuarium Matki Bożej
Wniebowziętej w Lipinkach

Powiat gorlicki. Powstanie gotyckiej rzeźby Maryi datuje się na koniec XIV wieku. Po pożarze lipińskiej świątyni zniszczona figura Matki Bożej została zrekonstruowana. Kultu lipińskiej figury nie przerwało kolejne jej zniszczenie w pożarze w styczniu 1972 roku. Uroczystość odpustowa ku czci Matki Bożej Wniebowziętej obchodzona jest w dniach od 14 do 17 sierpnia. Msze św. w niedzielę: 7.00, 9.00, 11.00,18.00. Dni zwykłe: 6.30. W środę, piątek i pierwszą sobotę miesiąca 18.00.

Sanktuarium Matki Bożej
Wniebowziętej Pani Rzeszowa

Powstanie tego sanktuarium związane było z objawieniem, którego doświadczył w dzień Wniebowzięcia matki Bożej w 1513 roku mieszkaniec Rzeszowa Jakub Ado. W tym dniu, w swoim sadzie, na gruszy, dostrzegł postać Maryi z dzieciątkiem w otoczeniu niezwykłej światłości i usłyszał słowa Matki Bożej: "Nie bój się, chcę na tym miejscu chwałę Syna mego widzieć i pociechy dodać strapionym". 16 czerwca 1998 roku uchwałą Rady Miasta Matkę Boską Rzeszowską obrano patronką miasta. Uroczystości odpustowe: 15 sierpnia, 8 września. Msze św. w niedzielę: 6.00,7.30,9.00,10.30,12.00,13.30,16.30, 18.30. Dni zwykłe: 6.00,7.00.8.00,9.00,18.30.

Sanktuarium Matki Bożej
Zawierzenia w Tarnowcu.

Powiat jasielski. Początki łaskami słynącej figury Matki Zawierzenia są niejasne. Tradycja mówi o jej XIV-wiecznym węgierskim pochodzeniu. Do figury przybywali pielgrzymi nie tylko z Polski ale także ze Słowacji i Węgier. Uwieńczeniem wzrastającego kultu Matki Bożej Tarnowieckiej była uroczysta koronacja złotymi koronami papieskimi jej statuy, dokonana 8 marca 1925 roku. Korony wykonane ze złotej biżuterii ofiarowanej przez parafian i pielgrzymów zostały skradzione zimą 1938 roku.
Uroczystości odpustowe obchodzone są 31 maja, w niedzielę po 16 lipca i w niedzielę po 8 września. Msze św. w niedz.: 7.00, 10.00, 11.30, 16.30. dni zwykłe: 7.00, 18.00.

SANKTUARIA MARYJNE (na prawach diecezjalnych)

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Chmielniku, Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Niechobrzu, Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Rzeszowskiej Katedrze, Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej w Rzeszowie.

Wizerunki łaskami słynące

Wizerunek Matki Bożej Piaskowej w Binarowej, Wizerunek Matki Bożej Łaskawej w Czudcu, Wizerunek Matki Kościoła w Łączkach Jagiellońskich, Wizerunek Matki Bożej Wniebowziętej w Ostrowach Tuszowskich, Wizerunek Najświętszego Imienia Maryi w Ropczycach, Wizerunek Matki Bożej Wniebowziętej w Rzeszowie - Zalesiu, Wizerunek Matki Bożej Bolesnej Królowej Gór w Skalniku, Wizerunek Matki Bożej Królowej Świata w Sokołowie Małopolskim, Wizerunek Matki Bożej Niepokalanej w Strzyżowie.

Sanktuaria Świętych

Sanktuarium Świętego Antoniego w Jaśle, Kościół Świętego Rocha w Słocinie.

* * * * *

Sanktuaria istnieją w niemal w każdym kraju i w każdej diecezji. Dzielą się z uwagi na przedmiot kultu i zasięg oddziaływania. W pierwszym przypadku są to: sanktuaria pańskie, koncentrujące się wokół kultu Osoby bądź tajemnicy boskiej, sanktuaria maryjne, pielęgnujące idee pośrednictwa Matki Bożej oraz sanktuaria świętych, obrazujące ich orędownictwo. Według drugiej klasyfikacji sanktuaria dzielą się na międzynarodowe (Fatima, Częstochowa), ogólnokrajowe (Kalwaria Zebrzydowska, Licheń), regionalne (Dębowiec, Leżajsk), diecezjalne (Cmolas, Chmielnik Rzeszowski) oraz lokalne (Strzyżów).
Pisząc o sanktuariach korzystałem z pracy ks. Andrzeja Motyki "Sanktuaria Diecezji Rzeszowskiej".

FLESZ: Kiedy będzie wiosna? Zwierzęta dają sygnały.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3