SPRAWDŹ
  POPULARNE

  Popularne w marcu

  Rozwiń
  SPRAWDŹ
  Zwiń

  Popularne w marcu

  • Psie piękności na wystawie w Jarosławiu [FOTO, WIDEO]
  • Wiosenne trendy "Styl, moda i uroda". Akcja w galerii w Przemyślu [FOTO]
  • 10 najpopularniejszych rzeszowskich osiedli. Tu przybywa mieszkańców

  Podkarpackie szpitale włączyły się do akcji "Ośmiorniczka...

  Podkarpackie szpitale włączyły się do akcji "Ośmiorniczka dla wcześniaka"

  Ewa Kurzyńska

  Nowiny

  Nowiny

  Nim wysterylizowana ośmiorniczka trafi do dziecka, najpierw musi nasiąknąć zapachem rodzicielki

  Nim wysterylizowana ośmiorniczka trafi do dziecka, najpierw musi nasiąknąć zapachem rodzicielki ©Archiwum szpitala Pro Familia

  Cztery szpitale na Podkarpaciu biorą udział w akcji "Ośmiorniczka dla wcześniaka". Maskotki mają zastąpić dzieciom urodzonym przed czasem kontakt z pępowiną matki.
  Nim wysterylizowana ośmiorniczka trafi do dziecka, najpierw musi nasiąknąć zapachem rodzicielki

  Nim wysterylizowana ośmiorniczka trafi do dziecka, najpierw musi nasiąknąć zapachem rodzicielki ©Archiwum szpitala Pro Familia

  Akcja “Ośmiorniczki dla wcześniaków” dotarła do Polski z Danii.

  - Na Podkarpaciu włączyły się do niej cztery szpitale: w Przemyślu, Jarosławiu oraz dwa w Rzeszowie - wylicza Joanna Kmieć, koordynator akcji.

  Zabawki robią wolontariusze


  Założenie akcji jest proste: maluszkom, które przyszły na świat przed czasem, towarzyszą w inkubatorach maskotki. Wykonują je wolontariusze z całej Polski według ustalonego wzoru, przestrzegając konkretnych zaleceń.

  - Kształt zabawek jest nieprzypadkowy.
  Macki ośmiorniczek przypominają bowiem wcześniakom pępowinę mamy, która w trakcie życia płodowego służy dzieciom do zabawy - wyjaśnia Anna Jamróz, fizjoterapeuta z oddziału neonatologii w Szpitalu Specjalistycznym Pro-Familia w Rzeszowie.

  Najmniejsze wcześniaki przychodzą na świat często z zaburzonym odruchem ssania i z tego powodu wymagają karmienia przez sondę. Bywa, że machając rączkami, wyciągają służącą do tego rurkę i konieczne jest jej ponowne założenie. Tymczasem gdy maluszek ma obok siebie ośmiorniczkę, chwyta za jej macki.

  - Nim wysterylizowana ośmiorniczka trafi do dziecka, najpierw otrzymuje ją mama. Tak, by materiał, z którego wydziergana jest maskotka, nasiąkł zapachem rodzicielki - wyjaśnia Anna Jamróz.

  Maskotka pomaga też rodzicom


  Obecność maskotek przy dzieciach ma też duże znaczenie emocjonalne dla rodziców. Zabawka oswaja surową, medyczną przestrzeń inkubatora, czyni ją bardziej przytulną.

  - Obserwuję, że gdy dziecko dostaje maskotkę, to często jest niewiele większe od niej. A gdy rośnie, przez porównanie z zabawką, rodzice widzą postępy. To ich cieszy i uspokaja - mówi Anna Jamróz.

  Maskotki ośmiorniczek towarzyszą także urodzonym przedwcześnie dzieciom w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim nr 1 w Rzeszowie.

  - To jeden z elementów, które mają pomóc w stworzeniu dzieciom jak najbardziej przyjaznego środowiska. W tym celu na oddziale światła są przyciemnione, uważa się na głośne dźwięki. Rodzice mają możliwość “kangurowania”, promowane jest karmienie naturalne. Wszystko po to, by zapewnić wcześniakom jak najbardziej harmonijne warunku do rozwoju - mówi dr n. med. Małgorzata Stefańska, kierownik Kliniki Noworodków z Intensywną Opieką Medyczną w KSW nr 1 w Rzeszowie.

  Według statystyk przed czasem rodzi się ok. 10 proc. dzieci. Jedną z najczęstszych przyczyn przedwczesnych porodów są infekcje u matki. Dzięki postępowi medycyny lekarze-neonatolodzy są w stanie pomóc maluszkom, które przyszły na świat nawet w 23-24 tygodniu ciąży, czyli na 17-18 tygodni przed spodziewanym terminem porodu. Takie dzieci ważą ok. 500-600 gram. Specjaliści walczą nie tylko o ich życie, ale też o jego późniejszą jakość.

  Ważny jest czas


  - Im więcej czasu spędzi dziecko w łonie mamy, tym dla niego lepiej - mówi doktor Małgorzata Stefańska. - Jednak niezależnie od czasu trwania ciąży nigdy nie sposób przewidzieć, jak dziecko będzie się rozwijało. To zależy od wielu czynników. W mojej pamięci szczególnie utkwił Wiktor, który przed ponad 20 lat urodził się w 24 tygodniu ciąży, ważąc zaledwie 600 gram. Udało się go uratować. Wiktor, jeszcze jako uczeń, wygrał olimpiadę z fizyki. Dziś to przystojny, mądry mężczyzna.


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (2) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo