Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie uczelnie szykują się już do rekrutacji na nowy rok. W ofercie są nowe kierunki oraz specjalności

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Warsztaty z kryminologii i kryminalistyki w WSPiA - Rzeszowskiej Szkole Wyższej to jedna z form kształcenia praktycznego studentów
Warsztaty z kryminologii i kryminalistyki w WSPiA - Rzeszowskiej Szkole Wyższej to jedna z form kształcenia praktycznego studentów Archiwum WSPiA
Uczelnie z regionu podają już wstępne harmonogramy rekrutacji na nowy rok akademicki oraz aktualną ofertę studiów. Planowane są nowe kierunki i specjalności. Dla przykładu, Uniwersytet Rzeszowski uruchamia optykę okularową i studia europejskie, natomiast WSPiA - prestiżową, elitarną kryminologię.

Już 30 maja rusza elektroniczna rejestracja na studia na Uniwersytecie Rzeszowskim, największej uczelni w Polsce południowo - wschodniej. Na stronie uczelni, w zakładce „Kandydat” są gotowe zasady rekrutacji, a wkrótce dostępne będą także harmonogramy oraz podane zostaną limity miejsc. Oferta uczelni obejmuje blisko 60 kierunków studiów, w tym nowości: optykę okularową oraz studia europejskie.

- Optyka okularowa to studia I stopnia, inżynierskie, stacjonarne, bezpłatne - mówi dr Maciej Ulita, dyrektor Biura Rektora, rzecznik prasowy Uniwersytetu Rzeszowskiego. - Absolwent będzie przygotowany np. do pracy w poradniach i oddziałach okulistycznych, gabinetach optycznych i optometrystycznych czy jednostkach wytwórczych aparatury medycznej i przemysłowej, instytutach diagnostycznych - wymienia.

Jeśli chodzi o studia europejskie to studia II stopnia, stacjonarne i niestacjonarne. Absolwent znajdzie zatrudnienie np. w urzędach administracji rządowej i samorządowej, straży granicznej, podmiotach specjalizujących się w prawie Unii Europejskiej oraz pozyskiwaniu funduszy unijnych, w instytucjach UE i innych europejskich strukturach integracyjnych.

Na wszelkie pytania dotyczące procesu rekrutacji, zarówno telefoniczne, jak i mailowe odpowiadają pracownicy Działu Rekrutacji i Karier Studenckich dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach 8-15.

Na Politechnice Rzeszowskiej rekrutacja wystartuje 1 czerwca i będzie prowadzona na 30 kierunkach w języku polskim (2 na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli) i 7 w angielskim (Biotechnology, Chemical and process engineering, Civil engineering, Electrical engineering, Management, Mathematics, Mechatronics).

- Politechnika Rzeszowska kierunki studiów konsultuje z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w tym z radami gospodarczymi na poszczególnych wydziałach w skład których wchodzą przedstawiciele kilkudziesięciu przedsiębiorstw na każdym z wydziałów. Zgodnie z zapotrzebowaniem rynku obecnie uczelnia nie wprowadza nowych kierunków kształcenia, kładzie duży nacisk na dokonywanie zmian i doskonalenie obecnie funkcjonujących kierunków studiów - mówi Damian Gębarowski, rzecznik prasowy, dyrektor Centrum Komunikacji i Kultury Akademickiej.

- Rekrutacja w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu na studia I i II stopnia rozpocznie się 23 maja, a termin składania dokumentów upływa 29 lipca - informuje Ewelina Kasperska, rzecznik prasowy PWSW w Przemyślu. - Do wyboru są studia humanistyczne, społeczne, artystyczne, techniczne i medyczne. Planujemy uruchomienie studiów II st. na kierunku pielęgniarstwo i otwarcie kierunku ekonomia - I st., licencjackie. W semestrze letnim 2021/2022 ruszyły pielęgniarskie studia pomostowe - przypomina.

Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie planuje ruszyć z rekrutacją w drugiej połowie maja. Limity przyjęć mają być na poziomie tych z poprzednich lat. Nowości na razie nie planuje, choć w perspektywie uczelnia chciałaby prowadzić magisterską filologię angielską.

W WSPiA - Rzeszowskiej Szkole Wyższej zdecydowanie najważniejszą i największą nowością ruszającej 1 czerwca jest kryminologia.

- To prestiżowy kierunek, który ma charakter multidyscyplinarny - zwraca uwagę Przemysław Pawlak, rzecznik uczelni. - Koncentruje się na osobie przestępcy i łączy wiedzę z zakresu różnych nauk m.in. psychologii, medycyny, prawa, socjologii czy ekonomii. Kandydaci, którzy zdecydują się na te studia nauczą się analizować uwarunkowania psychologiczne i społeczne przestępcy. Poznają mechanizmy pchające daną osobę w kierunku zbrodni oraz mechanizmy zapobiegania i zwalczania przestępczości.

W tym roku w ofercie 26 proponowanych specjalności jest aż 10 nowości. Na kierunku administracja - kadry i płace. Na bezpieczeństwie: przygotowanie obronne i bezpieczeństwo militarne, bezpieczeństwo ekonomiczne, przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi, obronność państwa i bezpieczeństwo międzynarodowe oraz menedżer bezpieczeństwa – zarządzanie kryzysowe. Na kierunku zarządzanie: analityka biznesu, menedżer biznesu, zarządzanie projektowe oraz zarządzanie w instytucjach publicznych. Na prawie nowość to „studium edukacyjne – kurs na aplikacje prawnicze”. Są to dodatkowe zajęcia praktyczne przygotowujące do podjęcia aplikacji ogólnej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury (a następnie sędziowskiej lub prokuratorskiej) lub adwokackiej, notarialnej, radcowskiej czy komorniczej.

Elektroniczna rekrutacja w WSIiZ rozpocznie się 20 kwietnia i potrwa do 30 lipca. Ogłoszenie wyników - 8 sierpnia. W tym roku uczelnia oferuje na studiach I i II st. 13 kierunków w języku polskim i 9 możliwości na ścieżkach anglojęzycznych.

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24