Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpackie uczelnie walczą o studentów. Otwierają nowe kierunki

Beata Terczyńska, Małgorzata Motor
Otwarcie centrum nanotechnologii i mikroelektroniki planowane jest za 2 lata. Nz. Stanisław Uliasz, rektor UR
Otwarcie centrum nanotechnologii i mikroelektroniki planowane jest za 2 lata. Nz. Stanisław Uliasz, rektor UR FOT. KRZYSZTOF KAPICA
Energetyka jądrowa, marketing internetowy, a nawet buddologia. Takimi nowymi kierunkami studiów starają się wypełnić pustoszejące sale wykładowe największe uczelnie w Polsce. A na Podkarpaciu?
Centrum nanotechnologii URTak bedzie wyglądalo centrum nanotechnologii i mikroelektroniki na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Centrum nanotechnologii UR

- Stawiamy na specjalizacje z przyszłością. Informatyka, mechatronika, fizyka techniczna, biotechnologia - wylicza Ludwik Borowiec z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Uczelnia planuje nowe kierunki: dietetykę i pracę socjalną. - Zwłaszcza ten drugi z pewnością jest perspektywiczny, bo społeczeństwo się starzeje, mamy coraz więcej ludzi samotnych i niezaradnych. Marzy się nam również kierunek lekarski.

Liczy się jakość

Dodaje, że UR nie zamierza iść w kierunku mnożenia liczby kierunków (jest ich 42), a bardziej stawia na poprawę jakości nauczania. Stąd inwestycja w bazę. Wczoraj wmurowane zostały akty erekcyjne pod budowę dwóch centrów za ćwierć miliarda złotych: innowacji i transferu wiedzy techniczno-przyrodniczej oraz mikroelektroniki i nanotechnologii. Powstają między budynkami uczelni przy ul. Rejtana a ul. Cegielnianą.

Przestrzenne hale, dużo szkła i piaskowca, nowoczesne wnętrza - tak zostały zaprojektowane oba segmenty na ponad 36 tys. m kw. Najciekawszym elementem będzie sala wykładowa w nieforemnej kuli - jaju.

Obserwujemy rynek pracy

Urszula Pasieczna z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania podkreśla, że oferta uczelni ustalana jest w oparciu o badania potrzeb rynku pracy.

- Tworzymy kierunki, na które jest zapotrzebowanie, a wygaszamy te, które mogą produkować bezrobotnych - mówi i dodaje, że edukacja musi być powiązana z gospodarką.

- W podkarpackich przedsiębiorstwach produkcyjnych, spedycyjnych, transportowych, magazynowych oraz wśród przewoźników drogowych i lotniczych jest duże zapotrzebowanie na kadry. Dlatego uruchamiamy studia inżynierskie I stopnia na kierunku logistyka - mówi Pasieczna.

W niedalekich planach są m.in. finanse i rachunkowość oraz fizjoterapia. - Od października otwieramy też filologię angielską. Będziemy kształcili m.in. tłumaczy i specjalistów w dziedzinie języka biznesu, a także specjalistów ds. handlu zagranicznego i konsultantów biznesowych. Wzbogacamy ofertę o nowe specjalności: ochrona porządku publicznego, sztuka dyplomacji i negocjacje międzynarodowe.

Przed rokiem uczelnia, jako pierwsza w Polsce i jedna z 4 w Europie wprowadziła anglojęzyczne studia Aviation Managemen, czyli zarządzanie naziemną infrastrukturą lotniczą. Inwestuje też w bazę. Za ponad 27 mln zł w Kielnarowej powstało Centrum Edukacji Międzynarodowej - nowoczesny budynek o pow. prawie 5,5 tys. m kw. Jest tu 17 laboratoriów m.in. podstaw automatyki i robotyki, a także symulujące giełdę. Są też: roboty humanoidalne i jaskinia 3D.

Wychodzą do studentów

Na zmiany na rynku pracy stara się reagować także Politechnika Rzeszowska. - W każdym roku akademickim pojawiają się nowe kierunki studiów i specjalności, które dają gwarancję pracy, a programy studiów tworzone są przy ścisłej współpracy z przemysłem, instytucjami oraz innymi organizacjami - podkreśla Maria Popek, zastępca kanclerza ds. organizacji kształcenia.

W sumie uczelnia oferuje 27 kierunków studiów, prowadzonych na 6 wydziałach. Od nowego roku akademickiego PRz będzie kształcić studentów na nowym kierunku - bezpieczeństwo wewnętrzne.
Aby dotrzeć do jak największej liczby kandydatów PRz bierze udział w targach edukacyjnych, piknikach naukowo - edukacyjnych oraz imprezach plenerowych w różnych podkarpackich miastach. W ramach akcji "Dziewczyny na Politechniki" uczelnia zachęca też kobiety na studia politechniczne. Przedstawiciele poszczególnych wydziałów odwiedzają szkoły średnie na Podkarpaciu, prezentując ofertę dydaktyczną i organizując pokazy zachęcające młodzież do studiowania w PRz.

Nowoczesna nauka prawa

Uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych, nowy budynek z najnowocześniejszym uczelnianym laboratorium kryminalistycznym oraz innowacyjny system praktyk - to z kolei sposoby Wyższej Szkoły Prawa i Administracji na przyciągniecie studentów.

- 28 marca otrzymaliśmy uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Na całej tzw. ścianie wschodniej jest to jedyna uczelnia z takimi uprawnieniami - zauważa Krzysztof Eckhardt, prorektor WSPiA.

Uczelnia oferuje również studentom tzw. Nowatorski System Praktyk w sądach, prokuratorach, kancelariach: adwokackich, radcowskich i notarialnych. Praktykanci mają swoich patronów (np. sędziów, prokuratorów, prawników zatrudnionych przez uczelnię), którzy przeprowadzają z nimi konwersatoria.

Do rozpoczęcia nauki w WSPiA powinien zachęcić też nowy budynek. "Collegium Securitatis" jest przeznaczony m.in. dla studentów "bezpieczeństwa wewnętrznego". Znajdzie się w nim m.in. najnowocześniejsze uczelniane laboratorium kryminalistyczne w kraju. Oprócz tego pracownia technik biurowych, inkubator przedsiębiorczości i pełnowymiarowa sala sportowa z widownią na 350 osób. W pobliżu kampusu znajdują się też Mieszkania Uczelniane dla studentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24