Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podstawówka za gimnazjum. Co zrobić z budynkami szkół?

Beata Terczyńska
W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci z klas III ukończy gimnazjum - taki jest plan MEN.
W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik dzieci z klas III ukończy gimnazjum - taki jest plan MEN. Grzegorz Olkowski / Polska Press
Dyrektorzy podkarpackich gimnazjów sondują, czy po zamianie gimnazjów w szkoły podstawowe udałoby się im zrobić nabór.

Samorządy analizują i głowią się, co zrobić z budynkami samodzielnych gimnazjów, jeśli ten typ szkoły zostanie zlikwidowany.

- Cały czas nad tym pracujemy - przyznaje Stanisław Sienko, wiceprezydent Rzeszowa. - Przygotowujemy różne wersje. Spotykamy się z dyrektorami gimnazjów i szkół podstawowych z ich obwodów.

Przekształcą, czy zlikwidują?

Jakie macie konkretne rozwiązania?

- Jeszcze za wcześnie, by powiedzieć, że w tym budynku na pewno będzie to, a drugim coś innego, a nie chcę spekulować - dodaje. - Poczekajmy, aż projekty ustaw reformy edukacji zostaną przegłosowane w Sejmie.

Przypomnijmy, o jakich koncepcjach na ratowanie placówek mówili nam dyrektorzy gimnazjów tuż po pierwszych rozmowach w ratuszu.

Marian Pietryka, dyrektor Gimnazjum nr 9 z oddziałami dwujęzycznymi ma pomysł, by w miejsce gimnazjum utworzyć liceum ogólnokształcące z oddziałami dwujęzycznymi. Drugiej takiej szkoły w Rzeszowie nie ma. Przekształcenie w szkołę podstawową odpada.

- W szkole podstawowej prawie połowę kadry stanowią nauczyciele nauczania początkowego. Organizując ją, musiałbym część ludzi zwolnić, a w to miejsce zatrudnić nauczycieli klas początkowych. Zbyt wiele dzieci w okolicy szkoły też nie ma - tłumaczył.

Alina Wolska, dyrektor Gimnazjum nr 1 przy ul. Pułaskiego w Rzeszowie rozważa m.in. taką możliwość, aby „jedynka” stała się częścią najbardziej obleganego w mieście II LO. Ogólniak dysponowałby dwoma budynkami.

Stanisław Filarowski, dyrektor Gimnazjum nr 6 proponuje zamianę siedzib i przenosiny Zespołu Szkół Energetycznych do jego budynku. Wtedy w szkole przy Dąbrowskiego powstałaby podstawówka (na bazie Gimnazjum nr 6), co ze względu na sąsiedztwo osiedla Architektów byłoby plusem. Miasto nie musiałoby inwestować w budowę nowej szkoły.

S. Anna Telus, dyrektor Liceum i Gimnazjum Sióstr Prezentek w miejscu gimnazjum widzi siódmą i ósmą klasę szkoły podstawowej.

- Pewne na razie jest tylko to, że gimnazja znajdujące się dziś w zespołach szkół staną się podstawówkami - mówi Zbigniew Bury, dyrektor rzeszowskiego wydziału edukacji w urzędzie miasta.

Dowiedzieliśmy się, że na kilku osiedlach rodzice ankietowani są, czy posłaliby dzieci do nowej szkoły podstawowej utworzonej na bazie gimnazjum.

- Takie sondaże robią dyrektorzy szkół na osiedlach Nowe Miasto oraz Mieszka I - potwierdza dyrektor Bury. - Chcą rozeznać, zbadać potencjalne zainteresowanie, czy po takim ewentualnym przekształceniu mieliby uczniów.

Dużo pytań oraz wątpliwości

W Przemyślu powstał specjalny zespół roboczy ds. reformy, zajmujący się m.in. gimnazjami. - W przypadku gimnazjów w zespołach szkół, sprawa jest oczywista. Staną się szkołami podstawowymi. Musimy zastanowić się, co z tymi samodzielnymi, a tych w mieście mamy trzy: nr 1, 3 i 5 - mówi Renata Kochanowicz z przemyskiego wydziału edukacji. - Jesteśmy dopiero na początku drogi. Najpierw musimy rozeznać, jakie są możliwości prawne, a pytań jest wiele.

Podkarpacki kurator oświaty zaprasza dyrektorów samodzielnych gimnazjów i samorządowców na spotkania konsultacyjne dotyczące zmian w edukacji. W poniedziałek takie spotkanie zaplanowane jest w Rzeszowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24