Podziemiami w Przemyślu przejdziemy spod głównego budynku Urzędu Miejskiego (Rynek 1) do Muzeum Miasta Przemyśla, kamienicy przy Rynek 9.
Przemyskie podziemia, których historia sięga przełomu XV i XVI wieku, mają swój początek pod budynkiem Rynek 1. W XVIII wieku istniała tu kamienica należąca do rodziny Świątkiewiczów, potem kolejno do Jana Grosa i kupca Antoniego Zappe oraz do rodziny Kraińskich. Na początku XIX wieku nazywana była Pałacem Pawlikowskich. W pierwszej połowie XIX wieku znajdowały się tutaj koszary austriackie, a następnie sąd. Od 1865 r. budynek nazywano ratuszem, tutaj aż do dzisiaj swoją siedzibę mają władze miejskie.
Schodząc do podziemi trafiamy do Przemyśla z przełomu wieków XVI i XVII. Ekspozycja nosi tytuł „Złoty wiek miasta – jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny”. Prowadzi przez wnętrza oryginalnych, odremontowanych piwnic, które wyposażone zostały w instalacje multimedialne z aplikacjami, scenografie poświęcone m.in. wybranym ulicom Przemyśla z XVI i XVII wieku, zajęciom mieszkańców, obyczajom, życiu codziennemu.
- Piwnice i jamy, tak zwane gruby, znajdowały się pod wszystkimi kamienicami w Przemyślu. Służyły najczęściej jako magazyny żywności, wina czy piwa, rzadziej – jako warsztaty rzemieślnicze, pomieszczenia handlowe albo mieszkania dla służby. W głębszych ziemnych grubach, ze względu na niższe temperatury, przechowywano płody rolne i mniej trwałą żywność, jak mięso, słoninę, nabiał czy owoce - tłumaczą eksperci muzeum.
Podziemna trasa turystyczna czynna jest:
- od wtorku do soboty w godz. 9 do 16, ostatnie wejście – godz. 14.30,
- w niedzielę w godz. 11 do 15, ostatnie wejście - godz. 13.30,
- w poniedziałki nieczynna.
W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia trasa czynna:
- od wtorku do soboty w godz. 9 do 17, ostatnie wejście – godz. 15.30,
- w niedzielę w godz. 11 – 15, ostatnie wejście – godz.13.30,
- w poniedziałki nieczynna
Cennik biletów
bilet normalny: 22 złote,
bilet ulgowy: 11 złotych,
bilet dla dzieci w wieku 3 do 7 lat - 1 złotych,
uczestnicy programu Przemyska Karta Rodziny Wielodzietnej 3 Plus i rodziny zastępczej (mieszkańcy Przemyśla, 50 proc. zniżki za okazaniem legitymacji programu):
- bilet normalny: 11 złotych,
- bilet ulgowy: 5,50 złotych,
uczestnicy programu Wsparcia Rodzin Wielodzietnych 3 Plus (mieszkańcy Gminy Żurawica, 30 proc. zniżki, za okazaniem legitymacji programu):
- bilet normalny: 15,40 złotych,
- bilet ulgowy: 7,70 złotych
przewodnicy turystyczni, piloci wycieczek, opiekunowie grup zorganizowanych: bezpłatnie.
Projekt o wartości 13 milionów złotych został realizowany przez samorząd Przemyśla w partnerstwie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Operatorem zarządzającym „Podziemną Trasą Turystyczną" w Przemyślu jest firma Klavo.
Podziemna trasa turystyczna w Przemyślu nareszcie dostępna d...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?