MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu. W 17 salach ma być jak w XVI wieku

Norbert Ziętal
Podziemia Trasa Turystyczna w Przemyślu, po zakończeniu prac remontowo-adaptacyjnych, będzie jednym z najciekawszych zabytków w regionie.
Podziemia Trasa Turystyczna w Przemyślu, po zakończeniu prac remontowo-adaptacyjnych, będzie jednym z najciekawszych zabytków w regionie. UM Przemyśl
Ponad 13 mln złotych będą kosztować prace w ramach projektu "Podziemna Trasa Turystyczna". Odrestaurowany zostanie kolejny fragment podziemi, a całość zaaranżowana na Przemyśl z XVI-wieku, czyli okres największego rozkwitu tego miasta. Remont i adaptacja mają się zakończyć w przyszłym roku.

Pod centrum Przemyśla znajdują się liczne podziemia, kolektory sanitarne, wielopoziomowe piwnice. Tylko niewielka część z nich jest zagospodarowana. Przez kilka lat wyremontowano i udostępniono zwiedzającym kilkupoziomowe piwnice pod budynkiem Urzędu Miejskiego (Rynek 1) oraz ponad sto metrów dawnego kolektora sanitarnego. Można do niego wejść pod ratuszem i wyjść w Rynku.

Obecnie rozpoczęty projekt jest największym z dotychczasowych. Po zaplanowanym na 2021 rok zakończeniu prac możliwe będzie przejście spod magistratu (Rynek 1) do budynku Muzeum Historii Miasta Przemyśla (Rynek 9). Jednak podziemia mają zaoferować o wiele więcej atrakcji niż tylko przejście.
- Tematem trasy jest miasto, które ze swojej późnośredniowiecznej formy, na skutek przekształceń charakterystycznych właściwych przemianom XVI-wiecznej Europy, przybrało kształt nowoczesnej, tętniącej życiem aglomeracji. Podziemny układ piwnic zostanie tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta. Oczywiście układ ten nie będzie powtarzał planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tam tętniącego życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI wieku — piszą autorzy projektu adaptacji, który powstał pod nadzorem i opieką merytoryczną prof. dr. hab. Jerzego Motylewicza.

Zostaną zagospodarowane piwnice pod budynkiem muzeum (Rynek), w którym przez kilka lat do 2015 r. mieściła się restauracja „Mieszczańska” oraz pomieszczenia w sąsiednim budynku (Serbańska 7). W ramach projektu zostanie przebudowana północno-wschodnia część Rynku. Obecnie jest tutaj niewielki parking. Po zdjęciu asfaltu zostaną przeprowadzone badania archeologiczne. Nowa nawierzchnia placu będzie wykonana z kostki kamiennej i naturalnego kamienia.

Pod ziemią powstanie 17 sal ekspozycyjnych. W recepcji znajdzie się dużych rozmiarów, powiększona grafika z początku XVII wieku autorstwa Hogenberga „Widok Przemyśla”. Druga sala poświęcona będzie młynowi rzecznemu. W piwnicy mieszczańskiej znajdziemy beczki ze śledziami, wino, zboże i inne produkty spożywcze.

W kolejnych salach odtworzone będą przystań rzeczna, ulice Wodna, Serbańska, Mostowa, Lwowska, Basztowa, Władycze, Żydowska oraz Franciszkańska z Grodzką. W sali z ul. Żydowską będziemy mogli obejrzeć eksponaty poświęcone tej grupie narodowej, niegdyś zamieszkującej w Przemyślu. Sala ul. Władycze opowie o społeczności prawosławnej. W osobnej sali zaprezentowany zostanie XVI-wieczny Rynek.

Zgrozą powieje w piwnicy nr 2. Spotkamy tutaj jednego z więzionych rzezimieszków. Projekcja na szybie wywołać ma wrażenie spotkania z duchem-zjawą.

Przemyskie podziemia to stare, nawet wielopoziomowe piwnice mieszczańskie oraz dawne kolektory sanitarne, którymi przed laty płynęły ścieki i deszczówka. Dawna "kanalizacja" w Przemyślu wykonana była na wysokim poziomie, jak na ówczesne czasy.

Z tego powodu jedna z sal, oryginalny kolektor sanitarny, poświęcona będzie rozwojowi renesansowej inżynierii miejskiej.

Projekt adaptacji podziemi ma kosztować ponad 13 mln złotych, z czego prawie 9 mln złotych to dofinansowanie z programów Unii Europejskiej. Zadanie realizują Urząd Miejski w Przemyślu oraz Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

Zobacz też: Zamek w Łańcucie wzbogacił się o łaźnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24