Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Henryka Jaskuły. Prochy kapitana złożono do grobu na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
Wideo
od 16 lat
Urna z prochami kapitana żeglugi wielkiej Henryka Jaskuły została w piątek złożona w grobie na Cmentarzu Zasańskim w Przemyślu. Kapitan spoczął w rodzinnym grobie, obok małżonki Zofii.

Henryk Jaskuła był pierwszym Polakiem i trzecim na świecie żeglarzem, który samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Wyprawa, która rozpoczęła się 12 czerwca 1979 roku, trwała 344 dni i zakończyła się 20 maja 1980 roku. Kapitan Jaskuła nie doczekał 40. rocznicy zakończenia rejsu - zabrakło mu sześciu dni. Zmarł 14 maja 2020 roku.

Jako uczestnik Programu Świadomej Donacji ofiarował ciało nauce i teraz po trzech latach, po sprowadzeniu jego prochów do Przemyśla odbyły się uroczystości związane z pogrzebem. Uroczystość poprowadził mistrz ceremonii, a kapitana żegnały dwie córki, wnuki i prawnuki, a także przyjaciele z różnych stron Polski. Do grobu włożono kawałek deski ze statku "Dar Przemyśla".

- Żegnamy dzisiaj wyjątkowego przemyślanin, ale również wyjątkowego obywatela Polski i obywatela świata, bo tak należy mówić o kapitanie Henryku Jaskuła - mówił Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla. Jako jedyny człowiek na świecie opłynął Ziemię, wyruszając i powracając na Bałtyk. To się nie udało nikomu ani wcześniej, ani później. Czym innym jest wypłynąć z wybrzeży Portugalii i na nie powrócić, a czym innym jest wypłynąć z akwenu, jakim jest Bałtyk - dodał włodarz miasta.

W imieniu żeglarskiej braci Jaskułę pożegnał ks. prałat Andrzej Jaskuła, kapłan z diecezji pelpińskiej. Symbolicznie skropił urnę wodą z ocenu pobraną w rejonie przylądka Horn.

Pogrzeb kpt. Henryka Jaskuły w Przemyślu
Łukasz Solski

Wystawa fotografii o rejsie Jaskuły

Także w piątek o godz. 15.30, w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej, została otwarta wystawa fotografii Tadeusza Budzińskiego z zakończenia wokółziemskiego rejsu "Daru Przemyśla" oraz powitania w Gdyni i Przemyślu, był też kiermasz pamiątek i książek.

O godz. 16., w sali audiowizualnej muzeum, rozpoczął się koncert kwartetu smyczkowego Towarzystwa Muzycznego, który zagrał ulubione utwory kapitana Jaskuły. Później zostały wyświetlone filmy poświęcone kapitanowi ze wspomnieniami jego przyjaciół.

Natomiast w sobotę, w kościele księży Salezjanów o godz. 15 zostanie odprawiona msza w intencji Zofii i Henryka Jaskułów, w 75. rocznicę ślubu.

Jaskuła zakochał się w żeglarstwie

Henryk Jaskuła urodził się w 1923 roku w podkrakowskim Radiszowie. Jego rodzina wyemigrowała ze względów ekonomicznych do Argentyny. Henryk wrócił po wojnie do Polski i studiował na Akademii Górniczo-Hutniczej. W 1948 roku ożenił się z pochodzącą z Przemyśla Zofią Kiełtyką. Od 1960 roku z żoną i córkami zamieszkali na stałe w mieście nad Sanem. Wówczas zakochał się w żeglarstwie. W latach 60. zaliczał kolejne rejsy uzyskując w 1971 r. stopień kapitana żeglugi wielkiej. W trakcie rejsu na jachcie "Euros" odwiedził Buenos Aires, gdzie mógł po latach spotkać się z matką i rodzeństwem mieszkającymi w Argentynie. Już wówczas dojrzewała w nim myśl o samotnym rejsie dookoła świata.

Pogrzeb kpt. Henryka Jaskuły w Przemyślu
Łukasz Solski

Kapitan Jaskuła okrążył Ziemię

Pokonując wiele trudności, przy wsparciu przyjaciół żeglarzy, Przemyskiego Urzędu Wojewódzkiego, Polskiego Związku Żeglarskiego mógł na jachcie "Dar Przemyśla" 12 czerwca 1979 roku wypłynąć z Gdyni. Okrążył samotnie świat w ciągu 344 dni. Cumując 20 maja 1980 roku na kei w Gdyni wypowiedział słynne słowa: "Polsko kochana, Twój syn powrócił".

Na jego cześć przemyska kapela "Ta Joj" odśpiewała piosenkę "Jaskuła to Pierwsza Formuła". Marzył o powtórzeniu swojego wyczynu tym razem z zachodu na wschód. W 1984 roku ponownie stanął za sterem "Daru Przemyśla", jednak awaria zmusiła go do powrotu. Nie udało się spełnić swego marzenia. Kapitan bardzo przeżył rozbicie "Daru Przemyśla" w 1987 roku u wybrzeży Kuby traktując to jako osobistą porażkę.

Liczne odznaczenia dla Henryka Jaskuły

Za swój wyczyn Jaskuła doczekał się licznych odznaczeń, czy nagród - międzynarodowych, polskich, a także lokalnych - przemyskich. 24 kwietnia 2008 roku kapitanowi Henrykowi Jaskule nadano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przemyśla. W 35. rocznicę powrotu do Gdyni wmurowano w bruk przemyskiego Rynku tablicę upamiętniającą dokonania żeglarza. 17 lutego 2020 roku Rada Miejska Przemyśla ustanowiła rok 2020 Rokiem Henryka Jaskuły. Kapitan zmarł w czwartek, 14 maja 2020 roku w Przemyślu, w wieku 96 lat.

W Przemyślu postawią posąg kpt. Jaskuły

Pomysł upamiętnienia wyjątkowej postaci dla Przemyśla powstał bezpośrednio po śmierci kpt. Jaskuły. Organizacją zajęła się grupa przyjaciół i żeglarzy skupionych wokół kapitana nie tylko w czasach, gdy dokonywał swojego wyczynu, ale również u schyłku życia.

- Po konsultacji z Beatą Kot, Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków zapadła decyzja, że posąg naturalnych rozmiarów stanie na ul. Franciszkańskiej. Kpt. Jaskuła trzyma koło sterowe i patrzy w kierunku Placu na Bramie. Na kolumnie sterowej widnieje napis "Kapitan Henryk Jaskuła. Pierwszy Polak, który w latach 1979-1980 samotnie opłynął świat bez zawijania do portów z Gdyni do Gdyni jachtem "DAR PRZEMYŚLA" - powiedział Henryk Worobiec z Przemyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Posąg, który ma być gotowy w tym roku, wykona przemyski rzeźbiarz Marian Szajna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24