Pogrzeb Zbigniewa Nawrockiego na wiejskim cmentarzu w...

  Pogrzeb Zbigniewa Nawrockiego na wiejskim cmentarzu w Chmielniku [ZDJĘCIA, WIDEO]

  Małgorzata Froń

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Na wiejskim cmentarzu w podrzeszowskim Chmielniku spoczęły doczesne szczątki dr. Zbigniewa Nawrockiego. Żegnało go kilkaset osób, w tym przedstawiciele IPN, w którym pracował wiele lat.
  Pogrzeb Zbigniewa Nawrockiego
  1/14
  przejdź do galerii

  Pogrzeb Zbigniewa Nawrockiego ©Krzysztof Łokaj

  Dzisiaj o godz. 15. w przycmentarnej kaplicy w Chmielniku rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe śp. Zbigniewa Nawrockiego. Brało w nich udział kilkaset osób.

  Wśród uczestników pogrzebu był dr Mateusz Szpytma, wiceprezes Insrtytutu Pamięci Narodowej w Warszawie, Tadeusz Ferenc, prezydent miasta Rzeszowa, przedstawiciele podkarpackich posłów, radni sejmiku województwa podkarpackiego, radni miasta Rzeszowa, przedstawiciele wojska, policji i straży pożarnej, a także przedstawiciele władz lokalnych, a także mieszkańcy wsi. Nie zabrakło dziennikarzy, którzy znali dr Nawrockiego. Wśród nich Józef Matusz, dyrektor oddziału rzeszowskiego TVP.

  - Poznałem Zbigniewa podczas naszego wspólnego wyjazdu do Izraela, byłe wtedy z nami także Janusz Kurtyka, ówczesny szef IPN, który zginął w katastrofie smoleńskiej - wspomina Matusz. - Często sie potem spotykaliśmy, cudownie się z nim rozmawiało, to był wartościowy człowiek, szkoda, że już żadnego spotkania nie będzie - mówi Matusz.

  Po mszy świętej trumnę w asyście dziesięciu księży, a także przedstawiciele wojska, policji oraz uczelni, gdzie wykładał gr Nawrocki przeniesiono na miejsce wiecznego spoczynku.

  Dr Zbigniew Nawrocki zmarł w sobotę 1 lipca. Miał 58 lat. Był historykiem, naukowcem, szefem oddziału rzeszowskiego, a potem Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, a prywatnie mężem Ewy Leniart, wojewody podkarpackiego.

  Zbigniew Nawrocki był już na emeryturze, ale nadal czynny był zawodowo. Tuż przed śmiercią odbył podróż do krajów nadbałtyckich, w tym tygodniu miał brać udział w obronie prac licencjackich w Państwowej Wyższej Szkole Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, gdzie był wykładowcą.

  Kierował rzeszowskim oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej od 2000 do 2006 roku. W 2006 został powołany na szefa Archiwum IPN, był również dyrektorem Centralnego Ośrodka Szkoleniowego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego.  Komentarze (18)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (18) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo