NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Byliśmy na stoku przy Hotelu Arłamów
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  Pół kilo metalu ratuje życie

  Pół kilo metalu ratuje życie

  ANETA GIEROŃ

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Pół kilo metalu ratuje życie

  ©KRZYSZTOF ŁOKAJ

  Rozmowa z dr. nauk med. MARIANEM FUTYMĄ, kardiologiem, który dokonał pierwszej implantacji kardiowertera-defibrylatora: - Wczoraj przeprowadził pan pierwszą w Podkarpackiem implantację kardiowertera-defibrylatora. Kilkakrotnie podkreślał pan, że to wyjątkowy zabieg?
  Pół kilo metalu ratuje życie

  ©KRZYSZTOF ŁOKAJ

  - Z kilku powodów. Po pierwsze, Rzeszów na razie jako jedyny ośrodek nieakademicki miał szansę przeprowadzić podobną implantację. Po drugie, to szczególny zabieg z punktu widzenia medycznego. Lekarze na chwilę zatrzymują pracę serca, wprowadzają pacjenta w stan śmierci klinicznej, by zainstalować mu prawie 50 dkg urządzenia regulującego pracę jego serca. Dzięki kardiowerterom-defibrylatorom, pacjenci z ostrą arytmią serca mają szansę na przedłużenie życia. Leki stosowane przy ich schorzeniu dają gwarancję 50-procentowej skuteczności.

  - Podczas niecodziennego zabiegu, rzeszowscy lekarze korzystali z pomocy medyków z innych ośrodków?

  - Tak. Ale właściwie jesteśmy w stanie samodzielnie przeprowadzać implantacje. Niezbędne jest tylko techniczne przeszkolenie naszych lekarzy, którzy umieliby idealnie połączyć medycynę z techniką. Już nawet otrzymaliśmy propozycję przeprowadzenia takich szkoleń od niemieckiej firmy Biotronik. Podczas wczorajszego zabiegu pomagał nam dr Michał Chudzik, który już kilkakrotnie przeprowadzał i asystował przy takich zabiegach oraz konsultant firmy Biotronik - producenta kardiowerterów-defibrylatorów.

  - Jest szansa, że po dzisiejszych zabiegach implantacje kardiowerterów-defibrylatorów na stałe znajdą się w grafiku szpitalnych zabiegów?

  - W zapasie mamy 5 kardiowerterów. Jeżeli w szpitalu pojawi się pacjent, u którego taka implantacja będzie jedynym sposobem na uratowanie życia, natychmiast wykonamy zabieg. Czy zabiegów będzie więcej? To zależy od Kasy Chorych i naszych lekarzy, którzy wkrótce przejdą szkolenie techniczne.

  - Implantacje kardiowerterów-defibrylatorów należą do częstych zabiegów wykonywanych w Polsce?

  - Coraz częstszych. W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej implantacje przeprowadza się od początku lat 80. XX wieku. Wcześniejsze implanty były ogromnymi urządzeniami, które mieściły się tylko w brzuchu pacjenta. Teraz są niewielkim prostokącikiem umieszczanym w lewej, górnej części klatki piersiowej. W Polsce pierwsze kardiowertery-defibrylatory pojawiły się 5-6 lat temu. Dotychczas wszczepiono ich ponad 500.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo