Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pół miliarda złotych na rozwój Doliny Lotniczej!

[email protected]
Mielecki Black Hawk (na zdjęciu) rywalizuje o kontrakt dla naszego wojska z PZL Świdnik.
Mielecki Black Hawk (na zdjęciu) rywalizuje o kontrakt dla naszego wojska z PZL Świdnik. K. Łokaj
Polskie firmy lotnicze oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przeznaczą razem pół miliarda złotych na budowę nowoczesnych samolotów.

Według dr Tadeusza Gancarczyka, wiceszefa komitetu sterującego InnoLot, na dotację mogą liczyć wyłącznie nowatorskie rozwiązania, sfinansowane przynajmniej w 40 proc. przez firmy, a więc rzeczywiście potrzebne i z gwarancjami na szybką komercjalizację.
InnoLot jest polskim odpowiednikiem europejskiego CleanSky, a więc projektu, który w UE  ma dać impuls rozwojowy branży związanej z awiacją i poprawić jej konkurencyjność w starciu ze światem.

W przyszłym tygodniu startuje rywalizacja  firm o finansowe granty w ramach programu InnoLot
Umowa między Narodowym Centrum Badań i Rozwoju i firmami zrzeszonymi w Polskiej Platformie Technologicznej Lotnictwa koncentruje rozwojowe fundusze na programach, które uwzględniają obecny dorobek przemysłu i mają największe szanse na komercyjne wykorzystanie.

Na dotację mogą liczyć nowatorskie rozwiązania
W kraju przedsiębiorcy i NCBiR umówili się, że wspólnie przeznaczą pół miliarda złotych na wsparcie konkretnych projektów, które zakończą się wdrożeniami, budową prototypu i skierowaniem wyrobu do produkcji.  Na dotację mogą liczyć wyłącznie nowatorskie rozwiązania, sfinansowane przynajmniej w 40 proc. przez firmy, a więc rzeczywiście potrzebne i z gwarancjami na szybką komercjalizację

Nowy program  ma również utrwalić w świecie świadomość, że przemysł lotniczy staje się polska specjalnością
Dolina Lotnicza dobrze radzi sobie w czasach kryzysu. W zeszłym  roku udało się utrzymać sprzedaż na poziomie  1,5 mld dolarów. Tutaj ciągle przybywa nowych inwestorów, którzy szybko budują swoje fabryki produkujące silniki  lotnicze, części, podzespoły oraz gotowe samoloty.
W dolinie Lotniczej działa obecnie 101 firm, które zatrudniają  23 tysiące pracowników.
Warto dodać, że nową jakość wprowadziły  ostatnio rywalizujące o polski kontrakt stulecia na dostawę śmigłowców Sikorsky Aircraft PZL Mielec oraz WSK PZL Świdnik. Firma ta jest obecnie własnością włosko-brytyjskiego koncernu AgustaWestland.

Branża rozwija się dynamicznie
W styczniu ubiegłego roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz przedstawiciele Polskiej Platformy Technologicznej Lotnictwa podpisali wspólne porozumienie, w ramach którego NCBR zobowiązało się do zainwestowania 300 mln zł w badania naukowe, prace rozwojowe i działania wspierające transfer ich wyników do przemysłu lotniczego. 200 mln zł przekażą Dolina Lotnicza w Rzeszowie, Wielkopolski Klaster Lotniczy w Kaliszu i Federacja Firm Lotniczych Bielsko w Bielsku-Białej. W efekcie podpisania tego porozumienia powstał program InnoLot.
Fachowcy twierdzą, ze lotnictwo to chyba najdynamiczniej rozwijająca się gałąź przemysłu innowacyjnego w Polsce. Posiada bardzo silne ośrodki akademickie i instytuty badawcze specjalizujące się w branży lotniczej. Mamy przede wszystkim wysoko wykwalifikowane kadry, co systematycznie kusi globalne koncerny do inwestowania w naszym kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24