Pół roku ze strefą płatnego parkowania w Rzeszowie

#Bartosz Gubernat
Strefa jest obsługiwana przez 130 parkomatów.
Strefa jest obsługiwana przez 130 parkomatów. Archiwum
Strefa płatnego parkowania działa w Rzeszowie od początku stycznia, kiedy została przywrócona po 12 latach przerwy. W ciągu pół roku kierowcy korzystali z parkomatów ponad 630 tysięcy razy.

- Strefę uruchamialiśmy przede wszystkim po to, aby w centrum Rzeszowa zaprowadzić porządek na parkingach. I ten cel udało się z powodzeniem osiągnąć. Najbardziej cieszy fakt, że kierowcy docenili zalety płatnego parkowania i mamy nawet wnioski o objęcie nim kolejnych części miasta - mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Dwie części

Strefa płatnego parkowania działa w mieście od początku stycznia, kiedy została przywrócona po 12 latach przerwy. Uruchomiono ją ze względu na stale rosnącą liczbę samochodów i bałagan parkingowy w centrum Rzeszowa. Fachowcy, którzy zaproponowali wprowadzenie opłat przekonywali, że takie posunięcie zwiększy rotację samochodów w centrum, a co za tym idzie, umożliwi kierowcom postój w rejonie urzędów i sklepów.

Strefa została podzielona na dwa obszary, nazwane podstrefami.
„Niebieska” obejmująca ścisłe centrum to m.in. ulice Słowackiego, Kopernika, Grodzisko, Króla Kazimierza i Jagiellońska. Pierwsza godzina kosztuje tu 2 zł, druga 2,40 zł, trzecia 2,80 zł a czwarta 2 zł. Niższe ceny obowiązują w podstrefie „pomarańczowej”, położonej dalej od ratusza. Obejmuje ona m.in. ulice Ks. Jałowego, Pułaskiego, Langiewicza, Dąbrowskiego, Kraszewskiego, Spytka Ligęzy i 8 Marca, w rejonie targowiska. Za każdą rozpoczętą godzinę kierowca zapłaci tu 1,5 zł.

Opłatę należy wnieść w ciągu 10 minut od zajęcia miejsca postojowego. Płaci się od poniedziałku do piątku, w godzinach 9-17, przy pomocy 130 parkomatów rozmieszczonych przy większości ulic w centrum. W całej strefie miejsc postojowych jest ponad 2200. Część z nich zajmują mieszkańcy śródmieścia oraz osoby, które zdecydowały się wykupić abonament postojowy na dłuższy okres. Do tej pory kart abonamentowych sprzedano ponad 4500.

Nie brakuje miejsc

Podczas gdy jeszcze w grudniu ubiegłego roku centrum było ściśle obstawione autami, dzisiaj bez większego problemu kierowcy mogą tu znaleźć wolne miejsca na swoje pojazdy. Rotacja jest duża, tak, jak przewidywali przedstawiciele firmy projektującej strefę. Powód? Kierowcy, którzy przy bezpłatnym postoju blokowali miejsca całymi dniami, dzisiaj przyjeżdżają do centrum tylko na chwilę, aby załatwić sprawę i szybko odjeżdżają.

Jak wynika z obliczeń Miejskiej Administracji Targowisk i Parkingów, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy działania strefy, bilety postojowe w parkomatach wykupiono 630 154 razy. Kierowcy zapłacili też 6 300 mandatów za postój bez opłat. Najczęściej wnosili karę w dniu wystawienia wezwania do zapłaty. W takiej sytuacji mandat jest najniższy i kosztuje 20 zł. Przychody strefy za pół roku wyniosły aż 1,5 mln zł.

Jak podkreśla Maciej Chłodnicki, to jednak nie zarobek jest najważniejszy, ale porządek na parkingach w mieście. W MATiP dodają, że lwią część przychodów pochłania obsługa strefy. Jej oznakowanie, konserwacja sprzętu, a także wynagrodzenia dla pracowników kosztowały w tym okresie niecałe 800 tys. zł. Koszt budowy strefy to z kolei 11,5 mln zł, ale 85 procent tej kwoty miasto dostało z Unii Europejskiej.

- Pieniądze, jakie kierowcy płacą za postój są zbierane przede wszystkim na obsługę strefy, do której nie chcieliśmy dokładać. To, co zostanie zasila budżet miasta i jest wykorzystywane na inne miejskie zadania - mówi Maciej Chłodnicki.

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 38

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

f
fifilolozoo
W dniu 19.07.2016 o 11:38, kierowca napisał:

Jasna sprawa tylko w takim przypadku nie potrzeba strefy parkowania, tylko wystarczy odpowiednie oznakowanie i zegar parkingowy za szybą i mamy bez kosztów rotację na parkingu. W cywilizowanych krajach takie rozwiązania funkcjonują od lat i sprawdzają się.

 

Tak, tylko koszt zegara parkingowego to parę złotych, później pracuje już za darmo więc władza (+ koledzy), dawcy kredytów, urzędnicy, kontrolerzy i serwisanci nie zarobią.

Wciąż istnieje możliwość wykorzystania zegara parkingowego, wystarczy zrobić bezpłatne pierwsze 30-60 minut parkowania, ale..: patrz powyższy akapit.

Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze

p
pp
W dniu 19.07.2016 o 07:21, żeszuf stolica imitacji napisał:

Ratusz z naczelnym wizjonerem stolicy imitacji spalinowym carem Tadeuszem okrada mieszkańców.Pobieranie opłat przez miasto za parkowanie w strefie jest bezprawne gdyż strefa płatnego parkowania nie spełnia wymogów ustawy o drogach publicznych art. 13b oraz rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, pkt 5.2.50Oszukano mieszkańców wyłudzając 1,5mln zł i jeszcze są z tego dumni...Robota się robi...

Idź do prokuratury i nie pier.ol.

m
mieszkaniec

Strefa pomogła jest sporo miejsca. Z tym sprawdzaniem to jest śerdnio pan się przejdzie wstawi 2 mandaty i ma gdzieś. Jak ktoś zostawi auto na 20 minut i odjedzie to się świat nie zawali ale jak auta stoją całymi dniami za darmochę i mają gdzieś opłaty a kontrolerzy omijają spokojnym krokiem to taki cwaniaków trzeba tępić.

k
kierowca

Jasna sprawa tylko w takim przypadku nie potrzeba strefy parkowania, tylko wystarczy odpowiednie oznakowanie i zegar parkingowy za szybą i mamy bez kosztów rotację na parkingu. W cywilizowanych krajach takie rozwiązania funkcjonują od lat i sprawdzają się.

 

G
Gość

Cinkciarze, pijcy na hali targowej też ściągają już przy wjeździe na parking a już stoi przy tobie cieć - paranoja a gdzie  10 nim na zakupy...    

a
adsfg

i tak powinno byc przyjezdzam pod urzad wrzucam 2 zlocisze zalatwaim spawe i wychodze a nie pol godziny szukac miejsca bo jakis ccwok zaparkowal auto i stoi tam przez caly tydzien blokujac petentom miejsca.

 

ż
żeszuf stolica imitacji
W dniu 18.07.2016 o 20:05, Mateuszsz napisał:

Na mocy noweli rozporządzenia wykonawczego, która weszła w życie w dniu 14 lutego 2014 r. w strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się jednocześnie znakiem pionowym D-18 oraz adekwatnymi znakami poziomymi: P-18 „stanowisko postojowe” , P-19 – „linia wyznaczająca pas postojowy”, P-20 – „koperta”, P-24 – „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”.Oznacza to, że naliczanie opłaty za postój (a także opłaty dodatkowej) nie jest możliwe, jeśli miejsce parkowania zostało oznakowane jedynie znakiem pionowym lub jedynie znakiem poziomym W Rzeszowie w większości brakuje oznaczenia znakami P-18 lub P-19 .

Ratusz z naczelnym wizjonerem stolicy imitacji spalinowym carem Tadeuszem okrada mieszkańców.
Pobieranie opłat przez miasto za parkowanie w strefie jest bezprawne gdyż strefa płatnego parkowania nie spełnia wymogów ustawy o drogach publicznych art. 13b oraz rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, pkt 5.2.50
Oszukano mieszkańców wyłudzając 1,5mln zł i jeszcze są z tego dumni...
Robota się robi...
G
Gość
W dniu 18.07.2016 o 17:44, Greg_Rzeszów napisał:

okradasz tym samym miasto, parkując w SPP a nie płacąc !!!Inni płacą a Ty?Cwaniaków jak widać nie brakuje. Jak zwykle znajda się tacy. Na zachodzie Europy to nie do pomyślenia aby okradać własne miasto ! 

a może to miasto okrada mieszkańców? Jak ci będą kazali płacić za oddychanie a ty nie zapłacisz to też powiesz że kogoś okradasz?

G
Gość

To prawda. Rzeszów to bardzo mało uporządkowane miasto. Dużo pstrokacizny architektonicznej i socrealizmu. Poza tym nie sądziłem ze architektura lat 90 tych tak szybko się zestarzeje.

d
domownik

Mieszkańcy Rzeszowa to w większości przybysze z wiosek. Fizycznie są w mieście natomiast mentalnie pozostali w dawnych siedzibach. Dlatego sprawy parkowania są ciągle aktualne. I nie chodzi wyłącznie o opłaty ale i o sposób.

f
fuck this city
W dniu 18.07.2016 o 16:04, sabała napisał:

To prawda odkąd wprowadzono platne strefy, można o każdej porze przyjechać do centrum.Zostawić samochód,załatwić sprawe i i wrócić do domu. Największy zamęt robili mieszkańcy Rzeszowa, którzy potrafią z lenistwa przejechać 300 metrów od domu do pracy,i blokują całe miasto.


Przeciez buciki sie scieraja,burzujstwo nie potrafi chodzic po chodniczku,za to farmazony pisac na forum,owszem.Gnojarze.
k
kierowca
W dniu 18.07.2016 o 20:05, Mateuszsz napisał:

Na mocy noweli rozporządzenia wykonawczego, która weszła w życie w dniu 14 lutego 2014 r. w strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się jednocześnie znakiem pionowym D-18 oraz adekwatnymi znakami poziomymi: P-18 „stanowisko postojowe” , P-19 – „linia wyznaczająca pas postojowy”, P-20 – „koperta”, P-24 – „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”.Oznacza to, że naliczanie opłaty za postój (a także opłaty dodatkowej) nie jest możliwe, jeśli miejsce parkowania zostało oznakowane jedynie znakiem pionowym lub jedynie znakiem poziomymW Rzeszowie w większości brakuje oznaczenia znakami P-18 lub P-19 .

 

I to jest najśmieszniejsze, żeby pobierać kasę trzeba odpowiednio przygotować i oznaczyć miejsca parkingowe, tutaj w niektórych miejscach mamy pół roku bezprawnego pobierania i karania i nikt z tym nic nie robi i udaje że problemu nie ma.

f
fuck this city
okradasz tym samym miasto, parkując w SPP a nie płacąc !!!
Inni płacą a Ty?
Cwaniaków jak widać nie brakuje. Jak zwykle znajda się tacy. Na zachodzie Europy to nie do pomyślenia aby okradać własne miasto ! [/quo
Sensacja!!!A pomyslales baranku jak to miasto okrada Ciebie?Wiem,bo mieszkalem pietnascie lat w tym burdelu.Kiedys bylem Rzeszowiakiem.Szczerze?Leje na ta miescine.
k
kierowca
W dniu 18.07.2016 o 20:05, Mateuszsz napisał:

Na mocy noweli rozporządzenia wykonawczego, która weszła w życie w dniu 14 lutego 2014 r. w strefie oznakowanej znakiem D-44 miejsca dla postoju pojazdu samochodowego wyznacza się jednocześnie znakiem pionowym D-18 oraz adekwatnymi znakami poziomymi: P-18 „stanowisko postojowe” , P-19 – „linia wyznaczająca pas postojowy”, P-20 – „koperta”, P-24 – „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej”.Oznacza to, że naliczanie opłaty za postój (a także opłaty dodatkowej) nie jest możliwe, jeśli miejsce parkowania zostało oznakowane jedynie znakiem pionowym lub jedynie znakiem poziomymW Rzeszowie w większości brakuje oznaczenia znakami P-18 lub P-19 .

 

I to jest najśmieszniejsze, żeby pobierać kasę trzeba odpowiednio przygotować i oznaczyć miejsca parkingowe, tutaj w niektórych miejscach mamy pół roku bezprawnego pobierania i karania i nikt z tym nic nie robi i udaje że problemu nie ma.

f
fuck this city
W dniu 18.07.2016 o 20:03, mieszkaniec śródmieścia napisał:

a kiedy strefa płatnego parkowania w Bziance? zyski możnaby spożytkować na inwestycje w centrum Rzeszowa


Hmmm....gdzie ja to czytalem ze gdyby nie rzeszuf to wioski by z biedy piszczaly?A tu mamy chec na zarabianie na tychze.Taka bida w Rz?
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3