Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polacy nareszcie otrzymali siedzibę na działalność społeczną we Lwowie

Norbert Ziętal
Polacy we Lwowie na swoją siedzibę otrzymali dawny budynek wojskowy położony poza widocznym na zdjęciu centrum tego miasta.
Polacy we Lwowie na swoją siedzibę otrzymali dawny budynek wojskowy położony poza widocznym na zdjęciu centrum tego miasta. Norbert Ziętal
Lwowska Rada Miejska zdecydowała o przekazaniu Polakom budynku, w którym powstanie Dom Polski. Jednak nie na własność, lecz w użytkowanie i to tylko na 49 lat. To oburza część środowisk w Polsce.

- Markijan Malski, ambasador Ukrainy w Polsce, na ręce prezydenta Przemyśla Roberta Chomy, przekazał radosną informację o przyjęciu przez lwowskich radnych uchwały o przekazaniu nieruchomości dla Domu Polskiego we Lwowie - informuje Rafał Porada z Kancelarii Prezydenta Przemyśla.

I cytuje słowa Chomy: "To radosna wiadomość nie tylko dla naszych rodaków mieszkających na Ukrainie, ale i dla nas mieszkańców Przemyśla. Od wielu lat prowadziliśmy starania, które właśnie dziś zostały uwieńczone sukcesem".

W podobnym tonie wypowiada się przemyski poseł Platformy Obywatelskiej Marek Rząsa.

- Dobrze się stało, że radni Lwowa wznieśli się ponad podziały, a może i uprzedzenia. Ich decyzję, mimo iż dużo spóźnioną, uważam za dobry gest wobec Polski i jej mniejszości zamieszkującej Lwów i okolice.

- Wiem, że zaraz podniosą się głosy, że Ukraińcy nie zrobili nam żadnej łaski. Nie podzielam tej opinii. Stosunki polsko - ukraińskie są niezwykle złożone z wieloma, głównie historycznymi zaszłościami. Stąd każda taka decyzja sprzyja ich dalszej normalizacji - twierdzi Rząsa na swoim blogu.

Kilka razy przekładali głosowanie

W budynku ma być prowadzona polska działalność kulturalno - społeczna. O taki obiekt Polacy zamieszkali we Lwowie starali się od wielu lat.

Przekazany przez lwowskich radnych budynek wcześniej należał do ukraińskiego wojska. Decyzją ukraińskiego rządu został wydzielony z zasobów Ministerstwa Obrony i przekazany miastu Lwów. Było to polecenie prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza.

Formalna decyzja o przekazaniu budynku Polakom należała do lwowskich radnych. Nie było z nią łatwo. Poprzednie głosowania w tej sprawie nie przynosiły pozytywnego rezultatu, kilka razy były przekładane. Teraz zdecydowały głosy radnych "Swobody", nacjonalistycznego ugrupowania, w przeszłości wielokrotnie prezentującego postawę niechętną Polsce.

- Z radością przyjmujemy inicjatywę porozumienia i pojednania, którą zaproponowali zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Koszulynski i wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk - napisali działacze Swobody w komentarzu o przekazaniu Polakom nieruchomości.

Ukraińcy dostali na własność, Polacy w krótką dzierżawę

- Taka uchwała lwowskich radnych to skandal - twierdzi dr Andrzej Zapałowski, historyk, adiunkt na Uniwersytecie Rzeszowskim.

- Władze Przemyśla przekazały mniejszości ukraińskiej gmach Domu Narodowego na własność. Polski budżet państwa nawet dokłada się do remontu. Tymczasem nasi rodacy we Lwowie dostali budynek poza centrum i to tylko w 49-letnią dzierżawę. W tej sytuacji nie można choćby planować jakiś większych inwestycji w nim, jedynie doraźne remonty - dodaje Zapałowski.

W 2009 r. przemyska Rada Miejska zdecydowała o wymianie z MON należącego do miasta gmachu Domu Narodowego na MON-owski kompleks klubu garnizonowego. W tej sytuacji ministerstwo mogło przekazać kamienicę społeczności ukraińskiej. Stało się to w 2011 r.

- Nie znamy uzgodnień, jakie zapadły pomiędzy wicemarszałkiem Grabarczykiem i wiceprzewodniczącym Koszulynskim, na które powołuje się Swoboda. Nie wiemy, jaką cenę będziemy musieli zapłacić. Mamy sygnały, że może chodzić o przebieg uroczystości obchodów 70. rocznicy ludobójstwa na Wołyniu - mówi Mirosław Majkowski, prezes Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych "X D.O.K.". 20 lipca PSRH organizuje w podprzemyskim Radymnie rekonstrukcję zbrodni wołyńskiej.

Swoboda wiele razy krytykowała złożone w polskim Sejmie projekty uchwał na temat zbrodni wołyńskiej, traktowanej w Polsce jako ludobójstwo, dokonane na Polakach przez nacjonalistów ukraińskich w 1943 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24