MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polacy nie ufają rządowi i lekarzom w kwestii koronawirusa. Pod tym względem jesteśmy wyjątkiem

asz
Łukasz Szumowski, minister zdrowia
Łukasz Szumowski, minister zdrowia fot. adam jankowski / polska press
Pandemia koronawirusa dotknęła niemal cały świat. Firma YouGov przeprowadziła w 26 badanie, z którego wyników nie powinni cieszyć się nasi lekarze. Okazuje się bowiem, że Polacy są jedynym narodem, który nie darzy lekarzy największym zaufaniem społecznym w kwestii koronawirusa.

Czy sytuacja epidemiczna w kraju ulega poprawie?

To jednak z kwestii, które badała firma YouGov. Poprawę sytuacji związanej z pandemią koronawirusa widzą przed wszystkim Azjaci – tam ponad 80 proc. badanych uważa, że epidemia ma się ku końcowi, przy czym najbardziej optymistyczni są Chińczycy, spośród których sytuację epidemiczną pozytywnie postrzega aż 89 proc. z nich.

Na sytuację związaną z pandemią koronawirusa optymistycznie potrafią patrzeć też Włosi, których sytuacja była wyjątkowo dramatyczna. Teraz aż 83 proc. badanych Włochów uważa, że epidemia zmierza ku końcowi.

Po drugiej stronie stawki są Polacy. Aż 44 proc. z nas uważa, że sytuacja związana z pandemią koronawirusa w Polsce staje się coraz gorsza. Tak krytycznie jak my do sytuacji podchodzą jeszcze tylko Hindusi, Filipińczycy, Indonezyjczycy i Meksykanie. Ci ostatni są najbardziej krytyczni – aż 63 proc. badanych uznało, że sytuacja stale się pogarsza.

Czy pandemia koronawirusa na świecie się pogarsza?

Patrząc poza własne podwórko i oceniając sytuację epidemiczną w skali globalnej, nie jesteśmy aż tak bardzo krytyczni: 32 proc. Polaków uznało, że również na świecie pandemia koronawirusa pogarsza się. Nasze spojrzenie na sytuację epidemiczną na świecie można uznać za optymistyczne - na Filipinach złe zdanie o rozwoju światowej pandemii ma aż 57 proc. Z kolei Hiszpanie są pozytywnym wyjątkiem – aż 59 proc. z nich uważa, że również na świecie sytuacja powoli idzie w dobrą stronę.

Czy ufamy lekarzom i politykom w kwestii koronawirusa?

W badaniu YouGov uwidoczniło się, że Polska jest jedynym krajem spośród badanych, w którym lekarze i pozostali pracownicy sektora ochrony zdrowia nie cieszą się największym zaufaniem społecznym w sprawach związanych z pandemią koronawirusa. 72 proc. Polaków ufa słowom lekarzy na temat koronawirusa, a większe zaufanie (deklarowane przez 81 proc. badanych) mają pod tym względem… rodzina i przyjaciele.

Polacy nie ufają też medialnym przekazom na temat koronawirusa. Tylko niespełna 40 proc. uznało, że ma zaufanie do mediów. Najgorzej z zaufaniem do mediów jest jednak we Francji – tam jedynie 26 proc. ufa temu, co o koronawirusie mówią media.

Nie mamy także zaufania ani dobrej opinii na temat działań rządu wobec pandemii koronawirusa. Mniej niż 1/3 Polaków wierzy w to, co na temat koronawirusa mówią przedstawiciele rządu, a niespełna 39 proc. z nas uważa, że rząd dobrze radzi sobie z epidemią.

Oprócz Polski, YouGov badał takie kraje jak m.in.:

  • Francja
  • Hiszpania
  • Wielka Brytania
  • Włochy
  • Chiny
  • Indie
  • USA
  • Filipiny
  • Szwecja
  • Arabia Saudyjska.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24