sportowy
  Polacy wśród najlepiej opłacanych piłkarzy, według...

  Polacy wśród najlepiej opłacanych piłkarzy, według narodowości. Średnio inkasują więcej niż Niemcy, Francuzi, Hiszpanie i Włosi

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Sportowy24

  Belgowie z Kevinem De Bruyne na czele są najlepiej opłacanymi piłkarzami w europejskiej Top 5, ale i Polacy z Robertem Lewandowskim i Piotrem Zielińskim

  Belgowie z Kevinem De Bruyne na czele są najlepiej opłacanymi piłkarzami w europejskiej Top 5, ale i Polacy z Robertem Lewandowskim i Piotrem Zielińskim do biedaków raczej się nie zaliczają ©EPA/PAP

  Najlepiej opłacanymi piłkarzami, według narodowości, którzy średnio zarabiają najwięcej spośród występujących w klubach pięciu najlepszych ligach europejskich (Premier League, LaLiga, Bundesliga, Serie A i Ligue 1), są zawodnicy narodowości belgijskiej. Polacy, grający w Top 5 dywizji w Europie także nie mogą narzekać na swoje wynagrodzenie, choć ich zarobki z pewnością zdecydowanie zawyża jeden gwiazdor.
  Belgowie z Kevinem De Bruyne na czele są najlepiej opłacanymi piłkarzami w europejskiej Top 5, ale i Polacy z Robertem Lewandowskim i Piotrem Zielińskim

  Belgowie z Kevinem De Bruyne na czele są najlepiej opłacanymi piłkarzami w europejskiej Top 5, ale i Polacy z Robertem Lewandowskim i Piotrem Zielińskim do biedaków raczej się nie zaliczają ©EPA/PAP

  Specjalistyczny portal „Off The Pitch”, zajmujący się głównie finansami w światowej piłce nożnej, sporządził ranking narodowości zawodników na podstawie średniej pensji, wyłoniony z analizy przeprowadzonej na wszystkich piłkarzach z najlepszej piątki lig europejskich Top 5.

  Aby obliczyć średnią pensję zawodnika, Off The Pitch wziął pod uwagę tylko wynagrodzenie podstawowe w celu uzyskania średniej pensji dla każdej narodowości. Oznacza to, że nie zostały wzięte pod uwagę żadne premie występujące w analizowanych kontraktach oraz bonusy za podpisanie kontraktów dla zawodników uwzględnionych w badaniu.

  Najwięcej w Wielkiej Piątce lig europejskich zarabiają Belgowie  Analiza wykazała, że najwięcej w europejskich ligach Top 5 zarabiają Belgowie, ze średnią na zawodnika wynoszącą nieco ponad 4 miliony euro (4 067 370), a łącznie jest ich 41 w Bundeslidze, LaLiga, Ligue 1, Premier League i Serie A. Z pewnością najlepiej zarabijącą nację w Wielkiej Piątce lig europejskich utworzyła kohorta piłkarzy ze starzejącego się belgijskiego tak zwanego „złotego pokolenia”, zarabiających znaczne sumy w najbogatszych klubach w Europie, jak Eden Hazard i Thibaut Courtois w Realu Madryt, czy Kevin de Bruyne w Manchesterze City czy Romelu Lukaku w Interze Mediolan.

  Dwie nacje, które dostarczyły najwięcej piłkarzy do europejskiej Top 5, spoza krajów Wielkiej Piątki, to Brazylia z 94 zawodnikami w składach pierwszego zespołu przed otwarciem okienka na czele z Neymarem, a także Argentyna z 70 graczami, na czele z jego kolegą z drużyny Paris-Saint Germain i świeżo upieczonym mistrzem świata Lionelem Messim.

  Brazylijczycy ustępują jedynie Belgom pod względem średniego wynagrodzenia podstawowego, a Anglicy plasują się na trzecim miejscu przed Argentyńczykami. Jedyną inną narodowością, która zarobiła średnio ponad 3 miliony euro przed otwarciem zimowego okna, była Portugalia, chociaż wyjazd Cristiano Ronaldo do Arabii Saudyjskiej zdecydowanie obniży średnie wynagrodzenie Portugalczyków w europejskiej Top 5.

  Najliczniejsi w Wielkiej Piątce są Francuzi, którzy mają 375 piłkarzy w pięciu najlepszych ligach Europy, tuż za nimi są Hiszpanie (339), a potem Niemcy (270), Włosi (237) i Anglicy (196).

  Lewandowski zdecydowanie zawyża średnią pensję polskich piłkarzy  Polacy mają w najsilniejszej piątce lig europejskich 45 zawodników: najwięcej w Serie A – 20, następnie w Bundeslidze – 10, w Ligue 1 – 8, w Premier League – 6 i LaLiga – 1 (Roberta Lewandowskiego, który swoimi zarobkami w FC Barcelonie, sięgającymi 31 mln euro rocznie, zdecydowanie zawyża średnią wynagrodzenia polskich piłkarzy w Top 5).

  Chorwaci i Holendrzy plasują się obok najlepiej zarabiających, ze średnią zarobków około 2,7 miliona euro w dywizjach Wielkiej Piątki. Wybrzeże Kości Słoniowej (2,4 mln euro) i Senegal (2,3 mln euro) to narody afrykańskie z najlepiej opłacanymi piłkarzami i oba kraje znajdują się w pierwszym tuzinie pod względem wynagrodzenia zawodników.

  Średnio w Top 5 zarabiamy lepiej niż Francuzi, Niemcy, Hiszpanie i Włosi  Polska zajmuje 23. miejsce wśród najlepiej opłacanych narodowości w najmocniejszych ligach Europy ze średnią pensją sięgającą niemal 1,9 mln euro.

  Pod tym względem wyprzedzamy takie potęgi piłkarskie jak bezpośrdenio Francję i Niemcy, a także Hiszpanię, zajmującą 28. miejsce pod względem średniej pensji swoich piłkarzy w Top 5. Włochy z krajów Wielkiej Piątki zamykają stawkę na 29. miejscu ze średnią pensją 1 591 227 euro na 237 zarejestrowanych piłkarzy, z czego 223 występuje w rodzimej Serie A. Średnią podbijają jednak głównie ci zawodnicy, którzy świadczą swoje usługi za granicą, jak zatrudnieni w PSG Marco Verratti i Gianluigi Donnarumma, czy świeżo wytransferowany z Chelsea Londyn do Arsenalu Jorginho.

  W analizie uwzględniono wszystkie narodowości, posiadające co najmniej 15 przedstawicieli w ligach należących do grupy Wielkiej Piątki. W dywizjach Top 5 znajdują się zawodnicy ze 105 różnych krajów, a 33 z tych narodowości posiada 15 lub więcej przedstawicieli. Wśród tych 33 średnio opłacani są piłkarzy z Mali, Japonii i Algierii.

  Roczne gwarantowane pensje podstawowe AVG, według narodowości zawodników w składach pierwszego zespołu w ligach „Wielkiej Piątki”. Obejmuje kraje pochodzenia,
  Roczne gwarantowane pensje podstawowe AVG, według narodowości zawodników w składach pierwszego zespołu w ligach „Wielkiej Piątki”. Obejmuje kraje pochodzenia, które mają w ponad 15 graczy Off The Pitch


  Najlepiej opłacani piłkarze, według narodowości – Top 10 według narodowości:

  Oto pierwsza dziesiątka średnich zarobków wśród zawodników klubów Wielkiej Piątki na podstawie ich narodowości:

  1. Belgia – 4 067 370 euro
  2. Brazylia – 3 967 579 euro
  3. Anglia – 3 508 658 euro
  4. Argentyna – 3 170 091 euro
  5. Portugalia – 3 086 651 euro
  6. Chorwacja – 2 756 198 euro
  7. Holandia – 2 736 662 euro
  8. Szkocja – 2 471 798 EUR
  9. Szwajcaria – 2 465 333 euro
  10. Wybrzeże Kości Słoniowej – 2 421 956 euro

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  GAZ-SYSTEM realizuje program społeczny „GAZ-SYSTEM dla edukacji”

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Nowin za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀

  Kwartalny dostęp do prenumeraty cyfrowej Nowin za POŁOWĘ CENY! ▶▶ KUP ◀◀