Jakub Maj
Jakub Maj
Polacy za granicą. To nie był zbyt udany weekend w wykonaniu polskich zawodników, których mogliśmy oglądać na mundialu w Katarze. Niewielu z nich zaliczyło dobry mecz, a nie brakowało występów przeciętnych i słabych. W lidze włoskiej błysnął Zalewski i Drągowski. Fatalnej kontuzji doznał Krystian Bielik. Robert Lewandowski nadal szuka formy.

Liga hiszpańska: Lewandowski nadal bez formy

Ostatnie dni nie były dla polskiego napastnika łatwe. 34-latek musiał pauzować przez dwa tygodnie z powodu urazu. Niedzielne spotkanie ligowe udowodniło, że nawet taki gracz jak "Lewy" potrzebuje trochę czasu, aby wskoczyć na swój optymalny poziom. Polak nie pokazał nic spektakularnego, a w dodatku zmarnował bardzo dobrą sytuację w pierwszej połowie. Snajper popełnił dość prosty techniczny błąd i za daleko wypuścił sobie piłkę w sytuacji sam na sam z bramkarzem.

Liga włoska: Zalewski z golem, Drągowski obronił karnego

Nicola Zalewski zapamięta 12 marca 2023 roku do końca życia. To właśnie tego dnia w meczu z Sassuolo Polak zdobył swojego pierwszego gola dla seniorskiej drużyny AS Romy. Leonardo Spinazzola zdecydował się na głęboką wrzutkę w pole karne. Na długim słupku był Zalewski, który bez zastanowienia uderzył z powietrza. Piłka odbiła się jeszcze przed bramkarzem i go przelobowała. Bramka była przepiękna, ale Polak miał sporo szczęścia.

Udany weekend zaliczył też Bartłomiej Drągowski, który w meczu z Interem Mediolan obronił rzut karny wykonywany przez Lautaro Martíneza. Interwencja była bardzo ważna, gdyż klub Polaka wygrał z wiceliderem Serie A 2:1. 25-letek zatrzymał łącznie sześć strzałów.

Liga angielska: Krystian Bielik stracił zęby

Polski obrońca ma ogromnego pecha do kontuzji. W ostatniej kolejce ligowej, w której Birmingham City grało z Rotherham United, Polak został kopnięty w twarz i stracił dwa zęby. Strata jedynek to nie wszystko. Bielik pojechał do szpitala z podejrzeniem wstrząśnienia mózgu.

Liga niemiecka i francuska: Fatalny weekend dla obrońców

Bardzo nieudane występy zaliczyło dwóch polskich obrońców - Robert Gumny (FC Augsburg) oraz Mateusz Wieteska (Clermont). 24-latek grający w Bundeslidze w weekend musiał mierzyć się z Bayernem Monachium. Defensor miał bardzo ciężkie zadanie, gdyż na jego stronie występował Alphonso Davies oraz Jamal Musiala. Polak bardzo często nie nadążał za dynamicznymi rywalami. Był także zamieszany w czwartą bramkę "Die Roten", kiedy całkowicie zgubił krycie.

Wieteska zagrał jeszcze gorsze spotkanie. Polak był bezpośrednio odpowiedzialny za trzecią bramkę dla Lens. 26-latek za lekko podał do swojego bramkarza, dlatego Lois Openda nie miał problemu, żeby przejąć futbolówkę. Napastnik minął rywala i skompletował hat-tricka.

Weekendowe występy reprezentantów Polski, powołanych i uczestników MŚ 2022

Bramkarze:

• Wojciech Szczęsny (Juventus) - cały mecz na ławce rezerwowych z Sampdorią (4:2)
  • Łukasz Skorupski (Bologna) - zachował czyste konto (0:0)
  • Bartłomiej Drągowski (Spezia Calcio) - obronił rzut karny w meczu z Interem (2:1)
  • Kamil Grabara (FC Kopenhaga) - cały mecz z Horsens (4:1)

Obrońcy:

• Jan Bednarek (Southampton) - cały mecz z Manchesterem United (0:0)
  • Bartosz Bereszyński (Napoli) - cały mecz na ławce rezerwowych w meczu z Atalantą (2:0)
  • Matty Cash (Aston Villa) - grał do 80. minuty w meczu z West Hamem (1:1)
  • Kamil Glik (Benevento) - kontuzjowany, po operacji kolana, poza kadrą na mecz z Como (0:0)
  • Robert Gumny (FC Augsburg) - grał do 45. minuty w meczu z Bayernem (3:5)
  • Artur Jędrzejczyk (Legia Warszawa) - cały mecz ze Stalą Mielec (2:0)
  • Jakub Kiwior (Arsenal) - brak powołania do kadry meczowej z Fulham (3:0)
  • Mateusz Wieteska (Clermont) - cały mecz z Lens (0:4)
  • Nicola Zalewski (AS Roma) - grał do 77. minuty w meczu z Sassuolo (3:4)

Pomocnicy:

• Krystian Bielik (Birmingham City) - grał do 32. minuty w meczu z Rotherham, zszedł kontuzjowany (1:1)
  • Przemysław Frankowski (Lens) - cały mecz z Clermont Foot (4:0)
  • Kamil Grosicki (Pogoń Szczecin) - cały mecz z Zagłębiem Lubin (1:0)
  • Jakub Kamiński (VfL Wolfsburg) - grał od 81. minut w meczu z Unionem Berlin (1:1)
  • Grzegorz Krychowiak (Al Shabab) - cały mecz z Al Feiha (3:2).
  • Michał Skóraś (Lech Poznań) - grał do 61. minut w meczu z Piastem Gliwice (1:1)
  • Damian Szymański (AEK Ateny) - cały mecz z Olympiakosem (1:3)
  • Sebastian Szymański (Feyenoord Rotterdam) - grał od 46. minuty w meczu z Volendam (2:1)
  • Piotr Zieliński (Napoli) - grał do 66. minuty w meczu z Atalantą (2:0)
  • Szymon Żurkowski (Spezia Calcio) - grał od 45. minuty z Interem Mediolan (2:1)

Napastnicy:

• Robert Lewandowski (FC Barcelona) - cały mecz z Athletikiem Bilbao (1:0)
  • Arkadiusz Milik (Juventus) - kontuzjowany, poza kadrą na mecz z Sampdorią (4:2)
  • Krzysztof Piątek (Salernitana) - mecz z Milanem odbędzie się w poniedziałek
  • Karol Świderski (Charlotte) - grał do 82. minuty w meczu z Atlantą United (0:3)