Sport
  Polecamy

  Dział sportowy poleca!

  Rozwiń
  Sport
  Zwiń

  Dział sportowy poleca!

  • Co ciekawego dzieje się w sporcie
  • Gdzie w ten weekend można wybrać się na mecz
  • Garść piłkarskich ciekawostek

  Policja: dbamy o to, aby dzieci bezpiecznie spędziły...

  Policja: dbamy o to, aby dzieci bezpiecznie spędziły tegoroczne ferie

  Rozmawiał Bartosz Gubernat

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Policja: dbamy o to, aby dzieci bezpiecznie spędziły tegoroczne ferie

  ©Archiwum KWP Rzeszów

  Rozmowa z komisarz Martą Tabasz-Rygiel z Wydziału Komunikacji Społecznej Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.
  Policja: dbamy o to, aby dzieci bezpiecznie spędziły tegoroczne ferie

  ©Archiwum KWP Rzeszów

  - Na Podkarpaciu trwa właśnie policyjna akcja "Bezpieczne ferie 2015". Na czym polega?

  - Ferie zimowe to czas wzmożonego ruchu autobusów i samochodów, które przewożą dzieci na zimowiska. Wspólnie z Inspekcją Transportu Drogowego kontrolujemy te pojazdy. Weryfikujemy wyposażenie i stan techniczny pojazdów, a także wymagane dokumenty, przestrzeganie czasu pracy kierowców i ich trzeźwość. Policjanci zwracają też uwagę na dobór miejsc postoju w czasie podróży, dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze i właściwy załadunek sprzętu narciarskiego i bagaży.

  - Czy każdy rodzic może poprosić policjantów o taką kontrolę?

  - Tak.
  Do 15 lutego będą działać stałe punkty kontroli autokarów. W godzinach od 6 do 8 policjanci będą pracować na parkingu przy hali widowiskowo-sportowej na Podpromiu. Od godziny 9 do 12 policjanci wspólnie z ITD będą natomiast prowadzić kontrole autobusów oraz innych pojazdów przewożących dzieci i młodzież na parkingu kina Helios przy al. Powstańców Warszawy.

  Każdy rodzic może także zadzwonić na policję i odpowiednio wcześniej poprosić o przysłanie radiowozu w miejsce, skąd dzieci wyjeżdżają na wypoczynek. Jeśli stwierdzimy jakiekolwiek usterki hamulców, zawieszenia i układu kierowniczego zagrażające zdrowiu i życiu pasażerów, zakażemy jazdy, a przewoźnik będzie musiał zapewnić podróżnym inny pojazd.

  - Czy działania policji ogranicza się tylko do kontroli autokarów?

  - Oczywiście, że nie. Częściej jesteśmy w rejonach placów zabaw, lodowisk i parków, odwiedzamy zimowiska. Mamy w planach spotkania z ich uczestnikami oraz opiekunami. Przypominamy zasady związane z bezpieczeństwem. Oczywiście to nie zwalnia z odpowiedzialności za swoje pociechy rodziców. Przed wyjazdem dziecka na zimowy wypoczynek radzimy porozmawiać z nim o zagrożeniach, jakie może napotkać.

  Warto przypomnieć zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym i wytłumaczyć, w jaki sposób w razie potrzeby dziecko będzie mogło wezwać pomoc. Chociaż dorosłemu może się to wydawać oczywiste, dziecko nie zawsze zdaje sobie sprawę z tego, że lód na stawie może się łatwo pod nim załamać, a jeżdżąc na sankach w rejonie ulicy można wpaść pod samochód. Przypominamy także o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, które po zmroku mogą uratować życie.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo