NOWINY
  POLECAMY

  Ciekawostki ze świata sportu!

  Rozwiń
  NOWINY
  Zwiń

  Ciekawostki ze świata sportu!

  • Piękne pływaczki w kalendarzu
  • Kibice z Podkarpacia na skokach w Zakopanem
  • Żużlowcy z Rzeszowa spotkali się z kibicami

  Policjant to nie supermen

  Policjant to nie supermen

  ALINA BOSAK

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Bogdan Jaworski

  Bogdan Jaworski ©TADEUSZ POŹNIAK

  Rozmowa z Bogdanem Jaworskim, naczelnikiem Sekcji Kadr i Szkolenia w Komendzie Miejskiej Policji w Rzeszowie: - Czy policjanci umieją się bić?
  Bogdan Jaworski

  Bogdan Jaworski ©TADEUSZ POŹNIAK

  - Na sprawność fizyczną kładziemy bardzo duży nacisk. Taktyk i technik interwencji, posługiwania się bronią, pałką i gazem policjanci uczą się na kolejnych etapach szkolenia. Dodatkowo organizowane są 2-3 tygodniowe kursy, a raz w tygodniu odbywają się ćwiczenia sprawnościowe w godzinach pracy. Regularnie ćwiczą też na strzelnicy i są poddawani egzaminom.

  - Policjanci znają karate?

  - Uczą się głównie judo i technik samoobrony. Karate to zadawanie ciosów, a policjantom nie wolno bić. Jednak te techniki, które poznają, są naprawdę skuteczne. Instruktorzy posiadają czarne pasy.

  - To dlaczego dwóch policjantów dało się pobić czterem napastnikom, o czym pisaliśmy wczoraj?

  - Nie potrafimy zrobić z człowieka robota ani supermena. Nie znam też dokładnie okoliczności tego pobicia. Ale są u nas policjanci, którzy dwóch bandytów zatrzymują w pojedynkę. Ataki na funkcjonariuszy zdarzają się sporadycznie. Dużo też zależy od doświadczenia i od tego, jaką decyzję podejmie się w ułamku sekundy.

  - Może policjanci boją się bronić, bo coraz częściej są oskarżani o nadużywanie siły np. wobec kibiców?

  - Policjant ma prawo użyć wszelkich środków, jeśli jest zagrożone jego zdrowie lub życie. Z drugiej strony jest w kodeksie karnym paragraf 231, którego policjant bardzo się boi. Mówi on karach, jakie go czekają, jeśli użyje siły niewspółmiernej do zagrożenia. To poważne kary.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo