Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Policjantka z Lubaczowa piła przed służbą. Została zawieszona

Jakub Hap
Jakub Hap
Komenda Powiatowa Policja w Lubaczowie
Komenda Powiatowa Policja w Lubaczowie KMP w Lubaczowie
Funkcjonariuszka Komendy Powiatowej Policji w Lubaczowie chciała rozpocząć służbę, choć miała w organizmie alkohol. Do pracy przyjechała sama – wsiadając za kółko.

Do incydentu, który obił się szerokim echem, bulwersując opinię publiczną doszło 11 lutego. Potwierdziła go w poniedziałek Komenda Wojewódzka Policji w Rzeszowie.

- W sobotę, tuż po godzinie 14 w Komendzie Powiatowej Policji w Lubaczowie, w ramach sprawowanego nadzoru, sprawdzono stan trzeźwości funkcjonariuszki rozpoczynającej służbę. Okazało się, że policjantka miała niewielką ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Przeprowadzone badania (…) wykazały, że znajdowała się w stanie po użyciu alkoholu. W związku z podejrzeniem kierowania samochodem w stanie po użyciu alkoholu zostało jej zatrzymane prawo jazdy - napisał nam Bartosz Wilk z zespołu prasowego KWP.

To rzeczniczka komendy. Postepowanie dyscyplinarne jest w toku

Policja nie kryje, że chodzi o policjantkę w stopniu starszego aspiranta, sprawującą funkcję oficera prasowego lubaczowskiej komendy. Próbowaliśmy skontaktować się z nią, dzwoniąc w poniedziałkowe przedpołudnie na podany w internecie numer telefonu. Odebrała inna funkcjonariuszka. Poinformowała, że zastępuje koleżankę i odesłała nas do komendy wojewódzkiej.

Jak się później okazało, Komendant Powiatowy Policji w Lubaczowie zawiesił podwładną podejrzewaną o złamanie prawa w wykonywaniu obowiązków służbowych.

- Wobec niej zostało wszczęte postępowanie dyscyplinarne - podkreślił Bartosz Wilk.

Odpowie za wykroczenie

Stan po użyciu alkoholu to termin odnoszący się do sytuacji, gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila (bądź od 0,1 do 0,25 mg w 1 dm wydychanego powietrza). Prowadzenie pojazdu w takim stanie jest wykroczeniem, zagrożonym karą aresztu bądź grzywny nie niższej niż 2500 zł. Sąd orzeka też wobec sprawcy takiego czynu zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Zawieszona zarobi mniej

Jak wynika z artykułu 124. Ustawy o policji, policjantowi zawieszonemu w czynnościach służbowych wypłacane jest 50 procent uposażenia.

- Po zakończeniu postępowania karnego lub dyscyplinarnego, będącego przyczyną zawieszenia (…), policjant otrzymuje zawieszoną część uposażenia oraz obligatoryjne podwyżki wprowadzone w okresie zawieszenia, jeżeli nie został skazany prawomocnym wyrokiem sądu lub ukarany karą dyscyplinarną wydalenia ze służby - czytamy w ustawie.

Dyscyplinarne zawieszenie policjanta w czynnościach służbowych może trwać maksymalnie 12 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24