MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Lubelska i miasto Lublin wspólnie wykształcą przyszłe pokolenie filmowców

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Politechnika Lubelska oraz miasto Lublin ogłosiły podpisanie porozumienia, które będzie miało wpływ na rozwój kultury i branży filmowej w regionie.

W środę (8 maja) prof. Zbigniewa Patera, rektor Politechniki Lubelskiej oraz Krzysztof Żuk, prezydent Lublina podpisali porozumienie o współpracy pomiędzy kulturą, nauką i biznesem. Celem jest promocja kultury przedsiębiorczości i innowacyjności wśród młodych ludzi, studentów uczelni oraz uczniów szkół średnich zainteresowanych branżą filmową.

– Współpraca na linii samorząd - uczelnie - sektor kreatywny jest niezbędnym czynnikiem wzmacniania i rozwijania potencjału kulturowego i przedsiębiorczego Lublina. Podpisanie porozumienia jest kolejnym krokiem do budowania i zacieśniania tych wzajemnych działań. Wspieranie młodych twórców sektora kreatywnego jest jednym z naszych priorytetów, a także ważnym aspektem w dążeniu do przyznania Miastu Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029 – przyznaje Krzysztof Żuk.

W ramach współpracy studenci kierunku inżynieria multimediów PL będą brali udział w formie wolontariatu, praktyk i staży, w produkcjach filmowych realizowanych we współpracy z Lubelskim Funduszem Filmowym, zdobywając doświadczenie na planach filmowych.

– Działamy dla miasta i regionu, więc jeśli tylko możemy wspierać nowe, ciekawe inicjatywy, to chętnie to robimy. Politechnika Lubelska ma ekspertów oraz dostęp do najnowszych technologii, zwłaszcza jeżeli chodzi o cyberbezpieczeństwo i nowe media – podkreśla Zbigniew Pater.

W ciągu 15 lat Lublin był miejscem realizacji ponad 50 różnego rodzaju projektów filmowych także dla największych serwisów streamingowych takich jak Netflix czy Apple TV.

– Chcemy dać studentom szansę zdobycia doświadczenia na dużych planach filmowych. Organizujemy produkcje, gdzie studenci mogą pracować z doświadczonymi profesjonalistami. Coraz częściej mamy tu znanych twórców filmowych, nie tylko z Polski, więc to świetna okazja dla tych, którzy chcą spróbować swoich sił w branży filmowej – podkreśla Tomasz Rakowski, kierownik Lubelskiego Funduszu Filmowego.

Partnerem porozumienia jest kierunek Inżynieria Multimediów, uruchomiony w 2020 roku. Zajęcia na nim cieszą się tak dużym zainteresowaniem, że przy dwóch pierwszych naborach uczelnia zdecydowała się na zwiększenie limitu przyjęć. Przyszli inżynierowie uczą się na IM, m.in.:

  • tworzenia aplikacji i prezentacji multimedialnych,
  • realizowania różnych form nagrań audio-wizualnych przy wykorzystaniu sprzętu i narzędzi dostępnych w studiach telewizyjno-radiowych.

Pollub.tv realizować będzie transmisje internetowe z wydarzeń miejskich, w tym aktywności dzielnicowych, projektów studenckich oraz wydarzeń kulturalnych i sportowych.

– W planach mamy uruchomienie warsztatów z cyberbezpieczeństwa, które zostaną opracowane przez studentów inżynierii multimediów z wykorzystaniem najnowszych technologii dostępnych w naszym studio. Planujemy uruchomienie dwóch cykli. Pierwszy adresowany będzie do najmłodszych, a drugi do seniorów – zapowiada Jakub Krzysiak z Pollub.tv.

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski