Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika może pomóc zbudować HSW nowoczesną broń

Beata Terczyńska [email protected]
Członkowie Komisji Obrony Narodowej zwiedzali laboratoria PRz.
Członkowie Komisji Obrony Narodowej zwiedzali laboratoria PRz. Krzysztof Kapica
Czy w Stalowej Woli powstanie najnowocześniejsze w Europie centrum artylerii rakietowej? O takich planach rozmawiano wczoraj w Rzeszowie.

Na Politechnice Rzeszowskiej spotkali się wczoraj członkowie Komisji Obrony Narodowej. Przyjechał m.in. poseł Stefan Niesiołowski. Goście chcieli zapoznać się z osiągnięciami politechniki w rozwoju innowacyjnych technologii mogących znaleźć zastosowanie w przemyśle obronnym. Politechnika pochwaliła się m.in. samolotami bezzałogowymi, motoszybowcem, najnowocześniejszymi laboratoriami, które mogą badać urządzenia elektroniczne stosowane w technice zbrojeniowej.    

- Chodziło nam o to, by zaprezentować posłom możliwości kadry naukowej politechniki, a także możliwości współpracy między przemysłem obronnym a nauką - mówi poseł Renata Butryn z Komisji Obrony Narodowej. - Moim marzeniem jest, aby została podpisana umowa o współpracy naukowej między Politechniką Rzeszowską a Hutą Stalowa Wola. Plan jest taki, by w Stalowej Woli powstało najnowocześniejsze w Europie centrum artylerii rakietowej.

Prof. Marek Orkisz, rektor PRz, członek rady naukowej działającej przy ministrze obrony narodowej, przypomina, że od 1998 r. politechnika ma zamiejscowy punkt dydaktyczny w Stalowej Woli. Zdradza, że planuje przekształcić go w zamiejscowy wydział. - Wyobrażamy sobie, że partnerem strategicznym byłaby Polska Grupa Zbrojeniowa i kształcilibyśmy inżynierów właśnie na potrzeby tego przemysłu. 
Bartłomiej Zając, dyrektor rozwoju w Hucie Stalowa Wola,  mówi, że na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa realizują kilka projektów, przede wszystkim artyleryjskich.

- Chcielibyśmy wykorzystać potencjał kadry politechniki i absolwentów, którym możemy zaoferować zarówno staże, praktyki, jak i pracę w firmie, która się bardzo dynamicznie rozwija. Myślę, że wspólnie popracujemy, by w regionie budować potencjał dla polskiego przemysłu. Liczymy na szybkie podpisanie umowy o współpracy. Kompozyty stosowane w lotnictwie, nanotechnologie, ogniwa paliwowe - m.in. nad tym moglibyśmy pracować.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24