Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska bliżej kosmosu. Studenci skonstruowali rakietę!

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Piotr Kruglej, Paweł Baran, Kamil Łokaj,Adam Welc, Bartosz Hryń z „rakietowej” ekipy, czyli Koła Naukowego Kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej
Piotr Kruglej, Paweł Baran, Kamil Łokaj,Adam Welc, Bartosz Hryń z „rakietowej” ekipy, czyli Koła Naukowego Kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej Krzysztof Kapica
Ma ponad 1,5 metra wysokości, jej średnica to 63 mm i może osiągnąć pułap nawet 4 kilometrów. Tak prezentuje się pierwsza studencka rakieta eksperymentalna Politechniki Rzeszowskiej.

Politechnika Rzeszowska słynie ze zdolnych studentów, którzy konstruują łaziki marsjańskie zdobywające najwyższe miejsca na prestiżowych zawodach na świecie. Ma jeszcze powstać balon stratosferyczny. Natomiast grupa około 12 zapaleńców z różnych kierunków, m.in. lotnictwa, mechatroniki, mechaniki i budowy maszyn, chemii postawiła sobie wyzwanie stworzenia rakiety. Model został zaprezentowany wczoraj podczas Podkarpackiego Space Day w Podkarpackim Centrum Innowacji.

- Już od dawna myśleliśmy, żeby skonstruować rakietę. Takiego zespołu studenckiego dotąd na Podkarpaciu nie było - mówi Kamil Łokaj z Koła Naukowego Kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej. - Naszym celem było, aby rakieta była zdolna osiągnąć pułap tysiąca metrów, a może nawet czterech, gdybyśmy zastosowali inny silnik.

Były już testy?

- Jeszcze nie. Dosłownie rzutem na taśmę udało się nam w tym tygodniu skompletować wszystkie części i jeszcze czekamy na dostarczenie nam silnika z polskiego Towarzystwa rakietowego - tłumaczy Kamil, student piątego roku lotnictwa i kosmonautyki PRz.

Paweł Baran, Piotr Kruglej, Kamil Łokaj, Adam Welc, Bartosz Hryń z „rakietowej” ekipy, czyli Koła Naukowego Kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej
Paweł Baran, Piotr Kruglej, Kamil Łokaj, Adam Welc, Bartosz Hryń z „rakietowej” ekipy, czyli Koła Naukowego Kosmonautyki Politechniki Rzeszowskiej
Krzysztof Kapica

Rakietę, która nie dostała jeszcze oficjalnego imienia (studenci zostawili to ewentualnemu sponsorowi) pieszczotliwie nazywają ołówkiem, bo przypomina go kształtem. Jest wysoka na 1550 mm, ma średnicę 63 mm. Masa startowa to 4 kg. maksymalna prędkość: 340 m/s.

- Wykonana została z kompozytu - włókna szklanego. Niektóre elementy, jak głowica czy łącznik zostały wydrukowane na drukarce 3D - opisują studenci. - ta rakieta będzie dla nas platformą do testowania elektroniki i komputera pokładowego, który będziemy konstruować. Ma być takim pierwszym krokiem do wykonania poważniejszych, śmielszych konstrukcji, bo nie ukrywamy, że celujemy w prestiżowe zawody Spaceport America Cup. W tym roku już nie wystartujemy, ale gdyby udało się nam zyskać sponsorów to chcielibyśmy w przyszłym.

Podkarpackie - Space Day w PCI , objęte honorowymi patronatami prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej oraz rektorów PRZ i UR (partnerami merytorycznymi byli: Lockheed Martin Corporation i PZL Mielec, a współorganizatorami ELSA Rzeszów i zespół Supercluster) był dniem pełnym inspiracji związanych z eksploracją przestrzeni kosmicznej. Można było poznać aktualne trendy w sektorze lotniczo-kosmicznym i projekty rozwijane na Podkarpaciu. - Ci młodzi ludzie mają dużo zapału, a to bardzo ważne w naszej branży - zwracał uwagę Oskar Zdunek, główny specjalista w departamencie strategii i współpracy międzynarodowej Polskiej Agencji Kosmicznej, pochodzący z Podkarpacia. - Branża kosmiczna potrzebuje kadr, a my wspieramy działania na rzecz jej budowy. Pokazujemy, jak można się rozwijać, żeby później pracować w przemyśle kosmicznym.

Chwalił studentów naszej uczelni, ich osiągnięcia. - Pracodawcy bardzo sobie cenią absolwentów PRz - przyznał.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24