Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska kupiła unikatową aparaturę badawczą. Ten spektometr jest jedyny na Podkarpaciu

Beata Terczyńska/ mat. prasowy
Katedra Chemii Nieorganicznej i Analitycznej Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej, której kierownikiem jest prof. Tomasz Ruman, wzbogaciła się o nową aparaturę: spektrometr masowy typu QToF z zestawem UHPLC służący m.in. do analiz jakościowych i ilościowych w obszarze chemii, biochemii, biotechnologii, kryminalistyki, farmacji, nauk o żywności i nauk pokrewnych. Jest to jedyny na Podkarpaciu aparat o takich możliwościach.

Urządzenie kosztowało 1 779 810 zł i zostało kupione z uczelnianego programu uruchomionego w grudniu 2020 r., którego celem są inwestycje w nowoczesną aparaturę przeznaczoną do prowadzenia badań naukowych na światowym poziomie oraz do realizacji zaawansowanych prac na rzecz biznesu.

Prof. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy z otoczeniem wylicza, że na realizację tego programu władze Politechniki Rzeszowskiej przeznaczyły ponad 16 mln zł z bonu obligacyjnego otrzymanego z Ministerstwa Edukacji i Nauki. - Propozycje zakupów zostały złożone z sześciu wydziałów uczelni. Spektrometr jest pierwszym, a pozostałe są w trakcie realizacji - mówi.

Jakie może być przykładowe zastosowanie tego unikatowego sprzętu? Badania leków – określanie czystości, poziomu zanieczyszczeń, identyfikacja nieznanych związków, badania żywności i suplementów diety na zawartość np. pestycydów, toksyn czy związków pochodzenia naturalnego, potwierdzenie autentyczności i pochodzenia żywności, badania produktów syntez - identyfikacja nieznanych związków, badania materiału biologicznego.

W badaniach prowadzonych przez zespół prof. dr. hab. inż. Tomasza Rumana (w składzie są także dr Joanna Nizioł i mgr inż. Aneta Płaza) spektrometr masowy typu QToF z zestawem UHPLC będzie miał zastosowanie m.in. do profilowania surowicy krwi, moczu, ekstraktów tkanek w celu poszukiwania biomarkerów nowotworowych.

- Będziemy prowadzić również badania ekstraktów tkanek zwierzęcych oraz roślinnych dla znalezienia podobieństw, różnic, określenia związków różnicujących. Ponadto aparat będzie służył do badania składu chemicznego powierzchni materiałów stałych, w tym także materiałów biologicznych - wymienia prof. Tomasz Ruman.

Aktualnie realizowane są badania metabolomiczne nowotworu nerki, pęcherza moczowego oraz prostaty.

Planowane jest także uzyskanie akredytacji dla laboratorium badawczego na wybrane zakresy specjalizacyjne, np. badania suplementów diety, składników żywności, badania na zawartość niskocząsteczkowych związków dopingujących.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24