Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska ma nowy szybowiec

Beata Terczyńska
Prędkość maksymalna nowego szybowca to 250 km/godz. To jedna z najlepszych konstrukcji wyczynowych w klasie standard
Prędkość maksymalna nowego szybowca to 250 km/godz. To jedna z najlepszych konstrukcji wyczynowych w klasie standard Archiwum Politechniki Rzeszowskiej
Szybowiec Discus CS Politechnika Rzeszowska kupiła od węgierskiej kadry narodowej. Będzie służył do lotów treningowych, wyczynowych i startu w zawodach.

Ośrodek Szkolenia Lotniczego Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej ma nowy szybowiec. To wysoko wyczynowa konstrukcja Discus CS (b) V generacji, uznawana za najlepszą w klasie standard.

- O wartości tego typu szybowca najlepiej świadczą wyniki na szybowcowych mistrzostwach świata, czyli wyłącznie złote medale, między innymi we Włoszech, Australii, USA, w Nowej Zelandii czy Niemczech - podkreśla Anna Worosz, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej. - Zakup tego modelu jest związany z kultywowaniem chlubnych tradycji wyczynu szybowcowego w Bezmiechowej - kolebce polskiego szybownictwa.

Dodaje, że przy obecnym systemie rozgrywania zawodów rangi mistrzostw Polski Discus CS jest konstrukcją najbardziej uniwersalną, bo może startować w trzech klasach.

- Jest też najlepiej dopasowanym szybowcem do trudnej charakterystyki lądowiska w Bezmiechowej.

Rozpiętość skrzydeł szybowca to 15 m, długość - 6,68 m, waga - 233 kg, maksymalna prędkość - 250 km/h.

Akademicki Ośrodek Szybowcowy Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej powstał w latach 2001-2004. Zasięgiem obejmuje najwyższe wzniesienie pasma Gór Słonnych i pas zbocza południowego i północnego o łącznej powierzchni 80 ha. Posiada m.in. lądowisko górskie, hangar z zapleczem socjalnym i warsztatowym, budynek Międzyuczelnianego Lotniczego Laboratorium Naukowo-Badawczego, Dom Pilota. Są tu szybowce: PW-6, PW-5, PW-3 Bakcyl, Bekas, Pirat.

Historia szkoły szybowcowej w Bezmiechowej zaczyna się jeszcze w 1928 r., kiedy student Politechniki Lwowskiej Wacław Czerwiński, przebywając na wakacjach w Bezmiechowej, zainteresował się zboczem Słonnego. Z jego inicjatywy w listopadzie tereny te obejrzał pilot Szczepan Grzeszczyk. W styczniu 1929 r. doszła do skutku pierwsza wyprawa szybowcowa do Bezmiechowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24