Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Politechnika stawia na lotnictwo

ANDRZEJ PIĄTEK, BG, mitu
Prorektor PRZ, prof.dr hab. Jerzy Potencki, wręcza indeksy studentom pierwszego roku.
Prorektor PRZ, prof.dr hab. Jerzy Potencki, wręcza indeksy studentom pierwszego roku. KRYSTYNA BARANOWSKA
PODKARPACKIE. Licząc na wzrost zainteresowania studiami Politechnika Rzeszowska stawia na telekomunikację, elektronikę, informatykę i rozwój Doliny Lotniczej. - Kształcenie pilotów jest kosztowne, ale jest też tym, co nas wyróżnia - podkreślił rektor, prof. dr hab. Tadeusz Markowski, inaugurując w piątek nowy rok akademicki.

W Politechnice rozpoczęło naukę prawie 13 i pół tysiąca studentów, w tym 2 tys. na pierwszym roku. Uczelnia może się pochwalić oddanymi przed inauguracją - nowoczesnym domem studenckim z dwu i trzypokojowymi mieszkaniami z łazienkami i dostępem do Internetu oraz nowowybudowanym, obiektem z salami wykładowymi dla tysiąca osób.

Państwowa Komisja Akredytacyjna oceniająca jakość kształcenia w uczelniach zaopiniowała negatywnie kierunek - zarządzanie i marketing. Na tej specjalności było zatrudnionych trzech zamiast wymaganych pięciu samodzielnych pracowników naukowych - profesorów tytularnych i doktorów habilitowanych. Teraz jest znowu pięciu i Politechnika chce wnioskować o przywrócenie tych studiów magisterskich.
Z akademickim ceremoniałem przyjęto w poczet studenckiej braci "pierwszoroczniaków". - Kontynuuję tradycje rodzinne i wybrałem budownictwo - mówił Wojtek, student I roku tego kierunku. - Mam nadzieję, że gdy będę zdobywał dyplom nie będzie kłopotów z pracą.

W nowej siedzibie

[obrazek3] Mimo niepogody studenci Wyższej Szkoły Administracji i Zarządzania oczekiwali wytrwale na otwarcie podwoi nowego gmachu uczelni. (fot. ALEKSANDER BARANOWSKI)Inaugurację nowego roku akademickiego w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Rzeszowie połączono z otwarciem jej gmachu przy ul. Cegielnianej. W tej niepaństwowej uczelni uczy się blisko 6 i pół tysiąca studentów.
Nowy obiekt, o powierzchni 8 tys. metrów kw. ma trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną. Mieści m.in. aulę wyposażoną w system nagłaśniający i audiowizualny, dwupoziomową salę wykładową dla 260 osób i dwie dla 180 osób każda. Ponadto bibliotekę z czytelnią zdolną pomieścić 11 tys. woluminów oraz podziemny parking.
- Jesteśmy jedyną uczelnią w regionie kształcącą magistrów administracji - podkreślił rektor, dr Jerzy Posłuszny, inaugurując w sobotę nowy rok akademicki. - Zamierzamy powołać wkrótce Międzynarodowy Instytut Prawa i Gospodarki - płaszczyznę dyskusyjną naszej uczelni z uniwersytetami we Lwowie, Koszycach i Debreczynie oraz Forum Myśli Prawniczej - konfrontujące poglądy teoretyków i praktyków.
Do społeczności akademickiej uroczyście przyjęto studentów pierwszego roku. - Lubię kontakt z ludźmi i dlatego w przyszłości chciałabym pracować w administracji samorządowej - powiedziała Jola, studentka I roku studiów administracyjnych.
Wykład inauguracyjny na temat budowy społeczeństwa obywatelskiego wygłosił prof. dr hab. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich.

Niższe czesne

W sobotę nowy rok akademicki akademicki zainaugurowała też Wyższa Szkoła Zarządzania w Rzeszowie. Na pierwszym roku naukę rozpoczęło 540 żaków. W sumie uczelnia kształci 1900 studentów na kierunkach zarządzanie i marketing oraz dziennikarstwo i komunikacja społeczna. W tym roku jako jedyna obniżyła opłatę za czesne. W nowym roku akademickim studenci będą mieli do dyspozycji więcej sprzętu komputerowego, a zajęcia będą się odbywać w odremontowanych salach ćwiczeniowych.

Gaudeamus po raz czwarty

W Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Ropczycach Gaudeamus zabrzmiało po raz czwarty. Ponad 1000 studentów na studiach dziennych i zaocznych kształci się na dwóch wydziałach. Absolwenci Wydziału Inżynieryjno - Ekonomicznego po 3,5-letniej nauce otrzymują tytuł inżyniera. WSIE w Ropczycach współpracuje z wieloma uczelniami w kraju i za granicą m. in. Uniwersytetem Rzeszowskim, Akademią Rolniczą w Krakowie i Lublinie, Uniwersytetami w Pradze, na Ukrainie i w USA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24