NOWINY
  TO CIĘ ZAINTERESUJE

  Dział sportowy poleca!

  Rozwiń
  Zwiń

  Dział sportowy poleca!

  • Sportowy Rozkład Jazdy
  • Kandydatki do tytułu miss Australian Open
  • Developres walczył, ale poległ we Włoszech

  Polityczny teatr

  Polityczny teatr

  MARCIN GIEC

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zaproponowali niedawno zmiany w ustawie o sejmowej komisji śledczej. Głównym zamierzeniem tej nowelizacji miałoby być zniesienie parytetowego przedstawicielstwa poszczególnych klubów. Chodzi o to, żeby przewagi w komisji nie mieli przedstawiciele ugrupowań rządzących, którzy przy obecnym trybie powoływania członków komisji mogą skutecznie paraliżować jej prace.
  Z oczywistych względów posłowie SLD-UP nie kwapią się do udzielenia poparcia dla opozycyjnego projektu nowelizacji. Nie ma zresztą co się im dziwić.

  SLD-owcy chcą ratować skórę

  Koncepcja PiS, by każdy klub, niezależnie od wielkości, był reprezentowany w komisji tylko przez jednego parlamentarzystę, stanowi poważne zagrożenie dla interesów politycznych rządzącej koalicji. Oficjalnie szef klubu SLD, Jerzy Jaskiernia, głosi, że obowiązujący obecnie system parytetowy jest najsprawiedliwszym rozwiązaniem. Dzięki niemu układ sił w parlamencie proporcjonalnie przekłada się na skład komisji śledczej.
  W rzeczywistości jednak SLD-owcy wcale nie stają w obronie sprawiedliwości. Za to bardziej chodzi im o ratowanie własnej skóry. Projekt zmian w ustawie słusznie postrzegają oni jako potencjalnie groźny oręż centroprawicy w zmaganiach o zwycięstwo w kolejnych wyborach. Transmitowane na żywo obrady komisji służą posłom opozycji, którzy jawią się jako bezkompromisowi stróże prawa, wyciągający "spod dywanu" wszelkie brudy osób sprawujących władzę. Przysporzyły już one Zbigniewowi Ziobro i Janowi Rokicie, najbardziej dociekliwym członkom komisji, rozgłosu i popularności.
  Jednocześnie od czasu rozpoczęcia prac komisji poparcie dla rządzącej koalicji systematycznie spada. Utrzymanie liczebnej przewagi posłów powiązanych z rządem stanowi jedyny skuteczny katalizator dla zwiększania się popularności PiS i PO kosztem SLD. Dzięki temu koalicja jest w stanie storpedować niektóre decyzje komisji, mogące ją jeszcze bardziej skompromitować w oczach społeczeństwa.

  Opozycja chce zaszkodzić rządzącym

  Ten stan chcą właśnie zmienić partie centroprawicowe. Zależy im jednak nie tyle na tym, by uniezależnienie funkcjonowania komisji śledczej od wpływów partii rządzących służyło lepszemu poznaniu prawdy. Głównym motywem postulowanych zmian jest w tym przypadku umocnienie własnych wpływów. Kontrolując komisję śledczą, opozycja mogłaby skuteczniej kopać dołki pod społecznym poparciem i zaufaniem do obecnej ekipy i w ten sposób znacznie przybliżyć własne zwycięstwo w kolejnych wyborach.
  Niezależnie od tego, czy rozwój wydarzeń będzie korzystny dla SLD czy dla POPiS-u, nierozwiązany pozostaje jeden, najistotniejszy problem związany z funkcjonowaniem sejmowej komisji śledczej. Z instytucji mającej poznać i upublicznić prawdę przerodziła się ona w kolejną arenę politycznych zatargów. Opozycjoniści są zainteresowani w poznawaniu i ujawnianiu przede wszystkim takiej prawdy, która mogłaby zaszkodzić rządzącym. Ci zaś usiłują ukryć wszelkie fakty, mogące skompromitować ich jeszcze bardziej w oczach wyborców.
  Obywatele oglądają kolejny polityczny teatrzyk i, jak wynika z badań społecznych, powoli tracą nadzieję, że posłowie śledczy będą umieli (a może lepiej - "chcieli") zająć się sprawą, do której wyjaśnienia zostali powołani.


  Autor jest studentem politologii na Uniwersytecie Jagiellońskim.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo