Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Połowa absolwentów gimnazjów z Rzeszowa wybrała licea, a połowa z nich szkoły uczące zawodu

Beata Terczyńska
Dariusz Gdesz / Polska Press
Tylko 6 klas w miejskich szkołach branżowych udało się w tym roku utworzyć, bo tak słabe było zainteresowanie nauką w dawnych zawodówkach. Powstały tzw. klasy łączone, wielozawodowe.

Listy przyjętych do rzeszowskich szkół średnich zostały już ogłoszone. Teraz rozpoczęła się rekrutacja uzupełniająca do klas, gdzie zostały jeszcze wolne miejsca.

- Mamy przyjętych 3600 osób - podlicza Zbigniew Bury, dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta w Rzeszowie. - 50 procent z nich trafiła do liceów, a 50 procent do techników i szkół branżowych I stopnia. Utrzymała się więc tendencja z ubiegłego roku.

Dodaje, że wśród przyjętych do szkół zawodowych prawie 40 proc. stanowią ci, którzy wybrali naukę w technikach, a tylko niewiele ponad 2 proc. to młodzież, która będzie uczyć się fachu w tzw. branżówkach.

- Utworzyliśmy tylko 6 oddziałów szkół branżowych. Są to klasy łączone, wielozawodowe, w których przedmioty ogólnokształcące realizowane są wspólnie, a zawodowe dzielone są na grupy - dodaje dyrektor.

Powstały jedynie w Zespole Szkół Gospodarczych, ZS Samochodowych, ZS Spożywczych oraz w ZSKU. Nawet nowo zaproponowany zawód „mechanik motocyklowy” nie skusił zbyt wielu. Zgłosiło się 11 chętnych. W branżówkach wolne miejsca mają klasy: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (20) w ZSKU, kucharz (2) w ZS Gospodarczych, lakiernik (3) i elektromechanik pojazdów samochodowych (3) w ZS Samochodowych, a także cukiernik (10) i kucharz (6) w ZS Spożywczych. Miejsca są także w ZDZ, które nie podlega miastu. To oddziały: monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie (24), elektronik (12), elektryk (11), elektromechanik (11), fryzjer (15), ślusarz 16), stolarz (14) i operator obrabiarek skrawających (9).

„Drugie” najbardziej popularne

Jeśli chodzi o nabór do ogólniaków, najbardziej popularnymi były oddziały w II LO: biol-chem-mat, biol-chem oraz mat-fiz-ang. Tu było najwięcej chętnych z tzw. pierwszej preferencji. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też klasy w I LO, III LO i IV LO.

- W III LO zwiększyliśmy liczbę pierwszych klas o jeden oddział, ponieważ takie było zapotrzebowanie i możliwości - tłumaczy Zbigniew Bury.

W liceach też są jeszcze wolne miejsca. II LO wykazuje 1 w klasie mat-geogr-ang, IX LO - 4 w klasie biol-chem-ang, 3 - mat-geogr-ang i 1 w mat-fiz-inf. W VIII LO: 11 - biol-ang, 11 - ang-wos, w VII LO: 6 - biol-mat-ang, w VI LO: 9 - mat-fiz-inf, 12 - mat-inf-geogr, 7- biol-chem-ang, 4 - hist-wos-ang, 2 - pol-geogr-wos, 15 - biol-chem-ang, 1 - ang-hist-biol, 4-biol-chem-mat i 2-geogr-ang-wos. V LO ma miejsca w oddziałach: pol-biol-ang (7), biol-chem-ang (6), biol-wos-ang (7), mat-fiz-ang (2), XII LO: pol-hist (24), XIV: geogr-hist (20) i w X LO: ang-geogr-wos (11).

W technikach najbardziej oblegany zawód to technik informatyk w ZS Elektronicznych. - W odwodzie jest technik elektronik. Martwi nas mniejsze zainteresowanie klasami: mechatronik w „samochodówce”, gdzie mamy tylko 15 uczniów, technik urządzeń systemów energetyki odnawialnej, gdzie było tylko 6 chętnych. Kiepsko wyszedł technik urządzeń sanitarnych. Nie utworzyliśmy jednej klasy w ZS nr 1. Cieniutko wyszedł nabór do oddziału technik analityk w ZS Spożywczych. Do klasy technik teleinformatyk zgłosiła się tylko 1 osoba. Automatyk sterowania ruchem kolejowym miał tylko 7 chętnych.

W technikach wolne miejsca ma wiele oddziałów. W: ZS 2, ZS Ekonomicznych, ZS Elektronicznych, ZS Energetycznych, ZS Gospodarczych, ZSKU, ZS Mechanicznych, ZS Samochodowych, ZS Spożywczych, ZS Technicznych, ZS Agroprzedsiębiorczości.


"Dajcie nam szansę". Protest przeciwko zamknięciu 3 Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24