NOWINY24
  POLECAMY

  Polecamy Twojej uwadze

  Rozwiń
  NOWINY24
  Zwiń

  Polecamy Twojej uwadze

  • Czy takie zimy to już przeszłość? [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]
  • Najwyższa emerytura w Jaśle. Trudno uwierzyć w kwotę
  • Studniówki 2020. Najciekawsze sukienki

  Polsce daleko do demokracji

  Polsce daleko do demokracji

  ANETA GIEROŃ

  Nowiny

  Nowiny

  Julia Pitera

  Julia Pitera ©Archiwum

  - Prokurator być może popełnił przestępstwo, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego jest oskarżony o przyjmowanie łapówek. Obaj pracują, zarabiają, nikt niczemu się nie dziwi. To są koszty demokracji?

  - Absolutnie nie. To dowodzi, że w Polsce ciągle bardzo daleko nam do demokracji. Niestety, udało się w świadomości publicznej utrwalić chore przyzwolenie na niemoralne zachowanie urzędników państwowych.

  - W końcu obowiązuje zasada domniemania niewinności, zanim sąd nie wyda wyroku...

  - Ale to zasada, która obowiązuje w sądzie. A gdzie dobro społeczne, przyzwoitość, uczciwość, honor? Dla mnie jest oczywiste, że funkcjonariusz publiczny, na którym ciążą podejrzenia, natychmiast podaje się do dymisji.
  Tak jest w każdym normalnym, demokratycznym państwie. U nas osoby, którym prokuratura stawia zarzuty, opowiadają głupoty o domniemaniu niewinności. Będąc funkcjonariuszem publicznym, trzeba mieć świadomość, że każda sprawa związana z jego osobą i funkcją, ma charakter sprawy publicznej. Społeczeństwo ma prawo oceniać, piętnować i od niektórych osób żądać dymisji.

  - Może na pewnych stanowiskach osiąga się status nietykalnych? A opinia publiczna - kto by się nią przejmował....

  - Niestety, naciski świata polityki na wymiar sprawiedliwości są tak duże, że np. o warszawskiej prokuraturze panuje opinia jako o umieralni wszelkich afer. Niestety, wszyscy na wszystkich mają "haki". Prokuratorzy za dużo wiedzą o politykach, politycy przymykają oczy na to, co dzieje się w prokuraturach i wszyscy nawzajem siedzą sobie w kieszeni.

  - Dlaczego tak się dzieje?

  - Za PRL-u nauczyciele, lekarze, prawnicy, policjanci, aby przeżyć, musieli pokątnie dorabiać, balansować na granicy prawa. Za czasów III Rzeczpospolitej te grupy zawodowe prawie nic nie zrobiły, by odbudować etos swoich profesji. I to jest dramat nas wszystkich.

  - To może się zmienić?

  - Szansę na lepsze widzę w jednomandatowych okręgach wyborczych i przywiązaniu parlamentarzystów do swoich okręgów wyborczych.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo