Polscy koszykarze blisko finałów Eurobasketu!

Tomasz Froehlke
Mateusz Ponitka (w wyskoku) był najskuteczniejszym zawodnikiem Polski w meczu wyjazdowym z Portugalią. pzkosz.pl
Wyjazdowe zwycięstwo z Portugalią to już czwarta wygrana w grupie eliminacyjnej D do mistrzostw Europy 2017 (w Finlandii, Izraelu, Rumunii i Turcji) zespołu trenera Mike'a Taylora. Awans może przypieczętować już w środę w Toruniu w meczu z Białorusią.

Polscy koszykarze spisują się znakomicie w tegorocznych eliminacjach. Wygrali we Włocławku z Portugalią, na wyjeździe z Białorusią i w Lublinie z Estonią. W sobotę ograli na wyjeździe outsiderów grupy Portugalczyków, a przy porażce groźnej Estonii na Białorusi, mają już 2 pkt. przewagi nad obiema ekipami. Wygrana w środę w Toruniu zapewni im 1. lokatę i awans do finałów.

Spotkanie z Portugalią nie należało jednak do łatwych. Z powodu urazu stawu skokowego nie mógł zagrać Maciej Lampe, najlepszy strzelec zespołu, a żywiołowo dopingowani gospodarze, głównie rzutami za 3 pkt., długo dotrzymywali kroku gościom.

Nasz zespół zaczął źle, przegrywał 0:5, ale szybko odczarował kosz, a po wolnym Waczyńskiego i dwóch Gielo objął prowadzenie 17:14. W ekipie Portugalii w 1. kwarcie aż 11 pkt. zdobył Gomes i dzięki niemu to miejscowi znów prowadzili. Kwartę rzutem za 3 oraz akcją przez całe boisko i rzutem równo z syreną zakończył Slaughter (24:25).

Bardzo dobrze nasi zagrali w 2. odsłonie, gdzie uzyskali już 10 pkt. przewagi. Zbierali w ataku, dominowali pod koszem, poprawili obronę. Przede wszystkim byli skuteczniejsi (58-37 proc. w 1. połowie).

Na początku 3. odsłony 4. faul popełnił Gomes, a za chwilę tysięczne punkty w kadrze zdobył Koszarek i było 36:47. Wydawało się, że nasi mają mecz pod kontrolą. Niestety, tym razem serię "3" zaliczył Silva i w 27. min zrobiło się zaledwie 47:49. Po czasie Taylora wszystko wróciło jednak do normy. Zamojski trafił wolne i z dystansu, szalał Ponitka, rzetelnie pod koszem spisywał się Czyż. Rywale próbowali odwrócić losy spotkania, zeszli jeszcze na 71:76, ale po akcji Ponitki 2+1 stracili wiarę w sukces.

Portugalia - Polska 74:81 (24:25, 12:20, 21:17, 17:19)

Portugalia: Gomes 16 (2), Silva 16 (3), Queiroz 7 (1), 9 zb., Soares 3 (1), Fernandes 0, 6 as. oraz Pinto 15 (1), 4 as., Lima 11 (1), 6 zb., 5 prz., Guerreiro 2, Balseiro 2, Oliveira 2
Polska: Ponitka 17 (2), 7 zb., Waczyński 11, 4 as., Koszarek 6, Hrycaniuk 6, Gielo 5 oraz Slaughter 13 (1), 3 as., Czyż 11, 6 zb., Zamojski 10 (2), 8 zb., 3 as., Sokołowski 2.

W drugim meczu 4. kolejki grupy D: Białoruś - Estonia 79:63. Kolejność w grupie: 1. Polska - 8 pkt., 2. Estonia - 6 pkt., 3. Białoruś - 6 pkt., 4. Portugalia - 4 pkt. Mecz Polska - Białoruś w środę w Toruniu o 20.00.

Materiał oryginalny: Polscy koszykarze blisko finałów Eurobasketu! - Gazeta Pomorska