Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polska Grupa Motoryzacyjna wystartowała w Sędziszowie Młp.

Stanisław Siwak
Zebranie założycielskie PGM. W środku Adam Sikorski, prezes PZL Sędziszów, inicjator utworzenia grupy.
Zebranie założycielskie PGM. W środku Adam Sikorski, prezes PZL Sędziszów, inicjator utworzenia grupy. Fot. Stanisław Siwak
W gościnnej sali sędziszowskiego Ratusza zawiązało się stowarzyszenie Polska Grupa Motoryzacyjna. Inicjatorem był Adam Sikorski, prezes PZL Sędziszów SA.

To zrzeszenie polskich producentów części motoryzacyjnych, czyli z minimum połową rodzimego kapitału. Jego głównym celem jest wspieranie rozwoju naszych firm i przeciwstawianie się dominacji światowych koncernów na naszym rynku. Nowa organizacja skupia w większości firmy z Podkarpacia.

Więcej informacji o stowarzyszeniu można znaleźć na jego stronie internetowej www.pgm.org.pl

Sędziszowskie „Filtry” po okresie zastoju szybko wychodzą z kryzysu, znajdują nowych odbiorców na rynkach krajowych i zagranicznych, od nowa zaczynają przyjmować pracowników, objęły nawet patronatem jedną z klas w miejscowym „techniku” i chętnie zatrudnią wszystkich absolwentów. A wszystko za sprawą nowego właściciela, czyli Grupy Kapitałowej UNIMOT, jednej z największych spółek na rynku energetycznym w kraju, która kilka lat temu kupiła zakład od skarbu państwa.

Adam Sikorski, nowy prezes zarządu Wytwórni Filtrów PZL Sędziszów S.A. ocenia, że firma powoli wychodzi na prostą i zaczyna przynosić zyski. Produkuje do pojazdów zarówno małych jak i najcięższych szeroką gamę podzespołów od filtrów powietrza, paliwa i oleju po osuszacze powietrza. Znajdują zastosowanie w samochodach osobowych i ciężarowych, lokomotywach spalinowych, pojazdach wojskowych, lotnictwie a nawet jednostkach pływających. Współpracuje z renomowanymi firmami jak Renault, Leyland, Perkins czy Fiat. Stara się rozwijać eksport na rynki zachodnie a od niedawna zaznacza swą obecność w Czechach, na Słowacji i w Bułgarii, ostatnio także w Rosji i na Ukrainie.

- W samym tylko województwie podkarpackim przemysł motoryzacyjny utworzył blisko 20 tysięcy miejsc pracy
Produkcja części i akcesoriów motoryzacyjnych to 10 proc. PKB regionu. Jednak dominacja bogatych firm zachodnich przytłacza naszych często małych producentów, którym brakuje środków na marketing, walkę cenową, skuteczne dotarcie do potencjalnych odbiorców choć produkują porównywalne, a często lepsze wyroby. W dodatku działają w rozproszeniu. Stąd trudności w konkurowaniu z dużymi, międzynarodowymi koncernami.

Prezes Adam Sikorski pomimo młodego wieku ma już duże doświadczenie w biznesie międzynarodowym. Zaznacza, że Polska Grupa Motoryzacyjna powstała po to, by wspierać rozwój naszych producentów w branży. Chce zwiększać świadomość klientów, zarówno w kraju jak i za granicą, że polskie produkty są tak samo dobrej jakości, a często nawet lepszej od produktów zagranicznych marek. - Niejednokrotnie klienci nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że części czy akcesoria w opakowaniach oznaczonych zagranicznymi markami zostały wyprodukowane w polskich fabrykach lub przedsiębiorstwach – podkreśla Adam Sikorski, prezes zarządu PGM.

Wśród członków-założycieli stowarzyszenia oprócz „Filtrów” jest też: Sanok Rubber Company S.A. - producent wyrobów gumowych do niedawna znany na rynku jako Stomil

A także: Pelmet - producent drążków kierowniczych, Splast - wytwórca części z tworzyw sztucznych, PPW Nabor - produkujący elementy gumowe, Gumat - specjalizujący się w częściach gumowo-metalowych, Grupa EKO-KARPATY - wytwarzająca włókniny dla przemysłu samochodowego, PPH Jasłomet - producent artykułów metalowych i części złącznych, a także warszawski PIMOT, czyli Przemysłowy Instytut Motoryzacji.

Stowarzyszenie planuje zacieśnianie współpracy między przedsiębiorcami, konsultowanie zmian w prawie i proponowanie systemowych rozwiązań legislacyjnych, a także poprawę wizerunku polskich produktów motoryzacyjnych i sukcesywne budowanie zaufania wśród konsumentów.

Bartosz Mielecki - dyrektor zarządzający PGM zaznacza, że stowarzyszenie to inicjatywa oddolna, która pokazuje, że polskie przedsiębiorstwa odczuwają wielką chęć i potrzebę współpracy. Chcą wykorzystywać wzajemnie swój potencjał i kompetencje, aby jeszcze efektywniej się rozwijać. Wspierając się, mogą osiągnąć znacznie więcej, niż działając indywidualnie. Chodzi zarówno o
wspólne projekty badawczo-rozwojowe, wzajemne rekomendowanie się u kontrahentów w kraju lub za granicą, czy wreszcie prezentację na zagranicznych imprezach targowych. - Wszystko to ułatwi podnoszenie konkurencyjności polskich produktów i wdrażanie nowoczesnych, innowacyjnych rozwiązań – zauważa Mielecki.
Kolejne firmy m. in z Dębicy, Tarnowa i Ropczyc już zgłaszają akces do PGM. Na siedzibę stowarzyszenia wybrano Sędziszów Młp., jednak działać ono będzie na terenie całego kraju. Szefowie PGM prezentowali program grupy podczas Kongresu 590 w Jasionce. Więcej informacji o stowarzyszeniu można znaleźć na jego stronie internetowej www.pgm.org.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24