Jacek Kmiecik
Polscy skoczkowie wykonali plan i podobnie jak w poprzednich trzech mistrzostwach świataw narciarstwie klasycznym zdobyli dwa medale PAP/Grzegorz Mamot
Dziś, 5 marca, zakończyły się mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym 2023, które odbyły się w Planicy (Słowenia). Reprezentacja Polski w klasyfikacji medalowej mistrzostw zajęła wysokie, piąte-szóste miejsce razem ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki Północnej. Biało-Czerwoni, podobnie jak Amerykanie, zdobyli w czempionacie globu dwa medale (złoty i brązowy) – oba w skokach narciarskich, w których po złoto sięgnął na normalnej skoczni HS-102 Piotr Żyła i po brąz na dużej skoczni HS-138 Dawid Kubacki.

Ostatnia konkurencja mistrzostw dla Norwegów, Bury daleko

Ostatnią konkurencję, zamykającą mistrzostwa świata w Planicy – bieg mężczyzn ze startu wspólnego na 50 km wygrał Norwego Paul Golberg przed swoim rodakiem Johannesem Hoesflotem Klaebo oraz Szwedem Williamem Poromaą. Polski narciarz Dominik Bury zajął odległe 38. miejsce, tracąc do zwycięzcy ponad 10 minut.

1. Paul Golberg (Norwegia) – 2:01.30.2.
2. Johannes Klaebo (Norwegia) +1,0 sek.
3. William Poromaa (Szwecja) +1,2 sek.
4. Calle Halfvarsson (Szwecja) +1,6 sek.
5. Martin Løwstrøm Nyenget (Norwegia) +6,2 sek.
6. IivoNiskanen (Finlandia) +9,4 sek.
7. Didrik Tønseth (Norwegia) +11,6 sek.
8. Jens Burman (Szwecja) +42,7 sek.
...
38. Dominik Bury (Polska) +10:02,8 min.

Pewne zwycięstwo w klasyfikacji medalowej odniosła Norwegia, która zdobyła 27 medali (12 złotych - 10 srebrnych - 5 brązowych). Drugie miejsce w rankingu najlepszych reprezentacji zajęła Szwecja z 12 medalami (4 złote - 3 srebrne - 5 brązowych). Niemcy zajęli trzecie miejsce. Zwróćmy uwagę, że Niemcy stracili drugie miejsce na rzecz Szwecji tylko pod względem liczby złotych medali (trzy złote, sześć srebrnych i trzy brązowe).

Polska w generalnej klasyfikacji medalowej mistrzostw zajęła lepsze miejsce niż dwa lata temu w Obersdorfie, gdzie uplasowała się na siódmym miejscu z identycznym dorobkiem medalowym jak w Planicy. O „oczko” wyżej niż w Planicy Biało-Czerwoni zakończyli MŚ 2019 w Seefeld, gdzie również zdobyli dwa medale, ale złoty i srebrny, który zapewnił nam czwarte miejsce w „generalce”. A w MŚ 2017 w Lahti taki sam zestaw medalowy jak w tym roku zagwarantował nam siódme miejsce.

Polska na podium w klasyfikacji medalowej skoków

Polska zmieściła się na podium w klasyfikacji generalnej skoków na mistrzostwach. Najlepiej w skokach w czempionacie w Planicy spisali się Niemcy, którzy wygrali medalową „generalkę”. O jeden więcej i to medal złoty od Biało-Czerwonych wywalczyli gospodarze mistrzostw – Sloweńcy, którzy zajęli drugie miejsce w hierarchii. Nasi skoczkowie wyprzedzili takie potęgi w tej konkurencji jak Norwegię i Austrię. Wynik mógłby być jeszcze lepszy – dwukrotnie bowiem zajmowaliśmy w Planicy miejsce tuż za podium; Kamil Stoch na dużej skoczni był czwarty, a także czwarte miejsce zajęła drużyna w składzie Kamil Stoch, Piotr Żyła, Aleksander Zniszczoł i Dawid Kubacki.