Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy - przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi ekspertów ZUS.
Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy - przedstawiamy najczęstsze pytania i odpowiedzi ekspertów ZUS. Pixabay
Udostępnij:
Publikujemy najczęstsze pytania dotyczące różnych aspektów Polskiego Ładu oraz odpowiedzi przygotowane przez ekspertów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W tym tekście sprawy dotyczące rodzinnego kapitału opiekuńczego.

Spis treści

Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy - gdzie i kiedy złożyć wniosek, w jakich sytuacjach przysługuje

 • W jaki sposób mogę złożyć wniosek o świadczenie?

  Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy i załączniki do wniosku można składać wyłącznie w postaci elektronicznej, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu [email protected] lub bankowości elektronicznej

 • Kiedy będę mogła złożyć wniosek o świadczenie?

  Wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać od 1 stycznia 2022 r. czyli od dnia wejścia w życie ustawy. Wnioski można składać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko kończy 9. miesięcy do końca miesiąca, w którym dziecko kończy 13. miesięcy. Jeśli złożysz wniosek w tym okresie przyznamy Ci świadczenie od 12. miesiąca życia dziecka. Jeśli złożysz wniosek po miesiącu, w którym dziecko ukończy 13 miesiąc życia, świadczenie będzie pomniejszone o 500 zł za każdy miniony miesiąc licząc od ukończenia przez dziecko 12. miesiąca.

 • Jak długo przysługuje świadczenie?

  Rodzinny kapitał opiekuńczy można otrzymać od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończy 12. miesiąc do ostatniego dnia miesiąca, w którym ukończy 35. miesiąc.

 • Czy we wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy muszę podać dane najstarszego dziecka w rodzinie?

  Tak. Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesięcy. Dlatego musisz nam podać we wniosku dane najstarszego dziecka w Twojej rodzinie.

Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy - czy wysokość zależy od dochodów, czy również dla samotnych rodziców

 • Czy rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwać rodzicowi na drugie dziecko w sytuacji, kiedy jego pierwsze dziecko jest już pełnoletnie?

  Tak. Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje bez względu na wiek dziecka pierwszego. Pierwszym dzieckiem jest najstarsze dziecko w rodzinie bez względu na jego wiek. W przypadku dzieci urodzonych tego samego dnia, miesiąca i roku, które są najstarszymi dziećmi w rodzinie, pierwsze dziecko oznacza jedno z nich wskazane przez matkę lub ojca.

 • Czy wysokość rodzinnego kapitału opiekuńczego zależy od dochodu rodziny?

  Nie. Świadczenie przysługuje niezależnie od dochodów rodziny, jest także zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

 • Czy rodzinny kapitał opiekuńczy będzie przysługiwał na dzieci urodzone przed 1 stycznia 2022 r.?

  Tak. Prawo do świadczenia przysługuje także tym rodzicom, którzy już w dniu wejścia w życie ustawy, czyli w dniu 1 stycznia 2022 r. mają drugie i kolejne dzieci w wieku od 12 miesięcy do ostatniego dnia miesiąca w którym dziecko kończy 35 miesiąc. Rodzinny kapitał opiekuńczy będzie wówczas przysługiwał proporcjonalnie za okres od dnia wejścia w życie ustawy do czasu ukończenia przez drugie lub kolejne dziecko 35 miesiąca.

 • Czy samotni rodzice również mogą ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy?

  O świadczenie może ubiegać się każda rodzina bez względu na stan cywilny rodziców – rodzice są w związku małżeńskim, rodzice pozostający w nieformalnych związkach, a także osoby samotnie wychowujące dzieci.

Polski Ład. Rodzinny kapitał opiekuńczy - gdzie znaleźć decyzję, gdzie złożyć odwołanie

 • Mam z żoną 12-miesięczne dziecko. Z poprzedniego małżeństwa mam 20-letniego syna. Czy w takiej sytuacji, możemy ubiegać się o świadczenie?

  Tak. Świadczenie będzie przysługiwać. Pana syn z poprzedniego małżeństwa jest wliczany do Pana rodziny i może go Pan wskazać we wniosku jako najstarsze dziecko w rodzinie.

 • Wspólnie z partnerem wychowujemy dwójkę dzieci z poprzednich związków. Mój syn ma 2 lata, zaś córka męża – 10. Czy będzie nam przysługiwało świadczenie?

  Nie. Świadczenie nie będzie przysługiwać na żadne ze wspólnie wychowywanych dzieci, ponieważ nie są Państwo małżeństwem i nie wychowują wspólnego dziecka.

 • Gdzie znaleźć decyzję o przyznaniu świadczenia?

  Informację o przyznaniu świadczenia rodzic otrzyma na profilu na PUE ZUS, także wtedy, gdy wniosek złożył przez bankowość elektroniczną lub portal [email protected]

 • Czy można odwołać się od decyzji?

  Od decyzji można odwołać się do Prezesa ZUS w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji. Od decyzji Prezesa ZUS przysługuje również skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od doręczenia decyzji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Białko mikrobiologiczne ratunkiem dla planety?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie