MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla przedsiębiorców z Przemyśla. Przemyscy radni miejscy, na wniosek opozycji, przyjęli odpowiednie uchwały w tej sprawie

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu odbywała się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Radni byli rozsadzeni, na twarzach mieli maski ochronne.
Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Przemyślu odbywała się z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Radni byli rozsadzeni, na twarzach mieli maski ochronne. Łukasz Solski
Rada Miejska w Przemyślu, na wniosek opozycyjnych klubów, przyjęła dwie uchwały, które mają pomóc lokalnym przedsiębiorcom w obecnym, trudnym okresie ograniczeń związanych z koronawirusem.

Trzy projekty uchwał dotyczące różnych form pomocy dla przedsiębiorców złożyli radni opozycyjnych klubów Prawa i Sprawiedliwości, Regii Civitas oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Złożyli również wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej, na której były omawiane te uchwały.

Za przyjęciem dwóch z trzech zaproponowanych uchwał głosowani również radni koalicji, czyli Wspólnie dla Przemyśla oraz Koalicji Obywatelskiej.

Pierwsza z przyjętych uchwał zakłada zwolnienie grup przedsiębiorców z podatku od nieruchomości, których płynność finansowa uległa pogorszeniu, w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19, koronawirusa SARS-CoV2.

Chodzi o nieruchomości, w których prowadzona jest określona działalność gospodarcza. Jaka? Chodzi o usługi hotelarskie, poprawy kondycji fizycznej, fryzjerskie, kosmetyczne, związane z projekcją filmów, sportu, rozrywki i rekreacji. Ponadto usługi organizacji imprezami sportowymi, podawaniem i konsumpcją napojów oraz usługami rehabilitacyjnymi.

Kto będzie mógł skorzystać? Przedsiębiorcy, którzy 1 marca prowadzili działalność usługową, handlową lub wytwórczą oraz odnotowani pogorszenie płynności finansowej, w związku z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi związanymi z epidemią koronawirusa. Pomoc będzie udzielona do końca czerwca obecnego roku. Wielkość pomocy miasta na ten cel może wynieść maksymalnie 1 mln złotych, decydować będzie kolejność zgłoszeń od podatników. Uchwała ma wejść w życie dwa tygodnie po jej ogłoszeniu w dzienniku urzędowym wojewody podkarpackiego, z mocą obowiązywania od 1 kwietnia.

Druga z uchwał przewiduje zniesienie tzw. opłaty prolongacyjnej.

W głosowaniu nie przeszła trzecia z zaproponowanych przez opozycję uchwał. Dotyczyła ona zniesienia opłaty targowej. Za jej przyjęciem głosowali tylko radni-wnioskodawcy, przeciwko byli radni koalicji. W głosowaniu był remis 11 do 11, a to oznacza, że uchwała nie została przyjęta.

Czwartkowa sesja nadzwyczajna dotycząca tych uchwał trwała ponad sześć godzin i miała burzliwy przebieg. Dzień później na konferencji prasowej on-line odniósł się do niej prezydent Przemyśla Wojciech Bakun. Przedstawił również inne formy pomocy dla przedsiębiorców i mieszkańców Przemyśla w okresie epidemii koronawirusa.

- 23 marca kluby radnych Regia Civitas, Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej wystosowały apel do prezydenta Przemyśla w sprawie wsparcia przedsiębiorców w związku z pandemią koronawirusa COVID-19. Zdając sobie sprawę z powagi sytuacji, mieliśmy nadzieję, że reakcja prezydenta, jak również koalicji rządzącej miastem Wspólnie dla Przemyśla – Koalicja Obywatelska, będzie natychmiastowa. Niestety nic bardziej mylnego. Mało tego, na mój post, który opublikowałem na Facebooku związany z Zielonym Rynkiem, Wojciech Bakun umieścił komentarz, że zniesienie opłaty targowej zależy od radnych. I to dało impuls do stworzenia w gronie Regia Civitas projektów uchwał dotyczących opłaty targowej, zwolnień od podatku od nieruchomości i zniesienia opłaty prolongacyjnej oraz wniosku o zwołanie nadzwyczajnej sesji. Tym pomysłem podzieliliśmy się z klubami PiS i SLD — twierdzi Robert Bal, przewodniczący klubu radnych Regii Civitas.

Klub PiS zapowiada dalsze starania o tymczasowe zniesienie opłaty targowej.

- Bardzo się cieszę, że zaproponowane uchwały, które zaproponowaliśmy jako kluby opozycyjne, z uwagami i poprawkami, ale zostały przegłosowane. Zmiany zachowały nasz cel, który chcieliśmy osiągnąć dla naszych przedsiębiorców . Niestety jedna z uchwał, dotycząca opłat targowych, nie została poparta przez koalicję rządzącą pomimo kolejnych poprawek, które proponowaliśmy. Bardzo na tym ubolewam i wiem, że sami handlujący są po prostu wściekli z tego powodu. Uważam, że w ten sposób można było im pomóc, niestety takiej pomocy nie otrzymali. Nadmieniam, że w dalszym ciągu będzie się tą sprawą zajmować i nie zostawimy tak tego. Zaznaczę, że po sesji ponad 100 osób kontaktowało się ze mną w tej sprawie i nie szczędzili gorzkich słów w tym temacie - mówi Maciej Kamiński, przewodniczący klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.


ZOBACZ TEŻ: Będą grupowe zwolnienia na Podkarpaciu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24