MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc dla studentów na rzeszowskich uczelniach. Jednorazowe zapomogi, fundusz rezerwowy

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Prawie 300 tys. zł pomocy materialnej otrzymają studenci WSPiA w Rzeszowie, którzy z powodu pandemii wirusa SARS-Cov-2 znaleźli się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej. Pieniądze pochodzą ze stypendialnego funduszu rezerwowego. WSIiZ proponuje jednorazowe zapomogi i przesunięcie terminów płatności czesnego za semestr letni.

W związku ze stanem epidemii w Polsce, a w konsekwencji utratą dochodów przez studentów lub członków ich rodzin, władze WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej wspomogą swoich studentów specjalnym, stypendialnym funduszem rezerwowym. Uczelnia będzie przyznawać studentom dodatkowe stypendia socjalne oraz zapomogi.

Stypendium socjalne

O taką pomoc mogą ubiegać się studenci, którzy w związku z sytuacją zagrożenia epidemicznego utracili dochód z danego źródła (np. rozwiązanie umowy o pracę). Tak samo jest w sytuacji, jeśli dochód utracił członek rodziny studenta.

- Każdy student w obecnej sytuacji ma prawo do złożenia nowego wniosku o stypendium socjalne lub oświadczenia o wystąpieniu przesłanek do zmiany, lub uchylenia wcześniej wydanej decyzji. Należy pamiętać, że dochód uprawniający do przyznania stypendium socjalnego nie może przekroczyć 1.050,00 zł netto na jedną osobę w rodzinie studenta

- mówi Przemysław Pawlak, rzecznik WSPiA.

Zapomoga

Studenci mogą występować także o zapomogi. Podstawą wnioskowania o wsparcie może być utrata przez studenta lub członka jego rodziny źródła dochodu spowodowana ograniczeniami w funkcjonowaniu pracodawców związanymi z sytuacją zagrożenia epidemicznego.

Składanie wniosków

- Wnioski o pomoc materialną ze stypendialnego funduszu rezerwowego można składać drogą elektroniczna (skan dokumentów) lub za pośrednictwem poczty polskiej. Oryginały dokumentów należy dostarczyć w terminie późniejszym, po wznowieniu zajęć na uczelni - mówi rzecznik WSPiA.

Jednorazowe zapomogi na WSIiZ

- Dzięki wprowadzonej w trybie natychmiastowym zmianie do regulaminu świadczeń dla studentów, fundusz na jednorazowe zapomogi zostanie zwiększony a studenci będą mogli ubiegać się o zapomogę z tytułu utraty źródła dochodu spowodowanej sytuacją epidemiczną - mówi dr Grażyna Bochenek, rzeczniczka WSIiZ. - Każdy student może otrzymać zapomogę raz w semestrze. Dla studentów obcokrajowców, którzy nie mogą korzystać z funduszu stypendialnego przyznanego uczelni przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, WSIiZ stworzy fundusz z własnych środków.

Dodatkowy termin na składanie wniosków o przyznanie stypendium socjalnego.

Stypendium socjalne będą mogli otrzymać ci studenci, których sytuacja materialna znacznie się pogorszyła, a miesięczny dochód na członka rodziny nie przekracza 1051,70 zł. Dodatkowy termin zostanie uruchomiony w maju 2020 roku, a w zależności od dotacji od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na rok 2020, uczelnia będzie się starać wypłacać stypendia już końcem maja. Decyzje w sprawie przyznania stypendiów na semestr letni roku akademickiego 2019/20 podejmowane będą około 20 kwietnia, natomiast wypłaty są zaplanowane na około 25 kwietnia. Wynika to z dat wpływu środków z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ten punkt nie dotyczy studentów obcokrajowców nieposiadających Karty Polaka lub karty stałego pobytu.

Przesunięcia terminów płatności czesnego za semestr letni.

W uzasadnionych przypadkach i na indywidualną prośbę studentów wyrażana będzie zgoda na zmianę terminu płatności czesnego za semestr letni. To rozwiązanie bez żadnych odsetek i z przyśpieszoną procedurą rozpatrywania podań.

Ponadto, ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa, Akademickie Centrum Rozwoju Osobistego i Psychoterapii WSIiZ już w połowie marca zmieniło tryb pracy. Ze wsparcia psychologicznego można korzystać bez wychodzenia z domu: online (wideorozmowa przez Skype/WhatsApp) lub telefonicznie. Aby umówić się na konsultację wystarczy napisać e-maila na adres: [email protected] lub zadzwonić na numery: 792 777 498, 669 892 223.


Flesz: w czasach koronawirusa jesteśmy lepsi, bardziej empatyczni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24