Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomoc zimowa

NORBERT ZIĘTAL
Nie wszystkie ptaki mogą liczyć na strawę w zimie, tak jak te z Kliniki Weterynaryjnej Andrzeja Fedaczyńskiego w Przemyślu.
Nie wszystkie ptaki mogą liczyć na strawę w zimie, tak jak te z Kliniki Weterynaryjnej Andrzeja Fedaczyńskiego w Przemyślu. AUTOR
PRZEMYŚL. Towarzystwo Ornitologiczne oraz Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami apelują o niesienie pomocy zwierzętom, a zwłaszcza o ich dokarmianie.

- Dawamie karmy ptakom ma zwolenników i przeciwników. Pierwsi uważają, że taka akcja przyczynia się do zwiększenia liczby ptaków w okolicy, a tym samym do lepszej ochrony drzewostanów przed szkodnikami. Przeciwnicy uważają, że dokarmianie jest bezcelowe w środowisku przyrodniczym, a duża śmiertelność zimą jest wyrównywana w ciągu kilku lat. Twierdzą ponadto, że zgromadzenie większej ilości ptaków w jednym miejscu może być przyczyną zainfekowania środowiska - mówi Przemysław Kunysz, prezes PTO.
Polska południowo - wschodnia, a powiat przemyski szczególnie, jest miejscem, do którego

wiele ptaków

Do najbardziej znanych ?zimowników? należą jemiołuszki i gile. Przylatują także sikory, dzięcioły, kosy, mewy śmieszki, rudziki, krzyżówki, kurapatwy. Okolice Przemyśla to ulubione miejsce gawronów i kawek. Ich stada w mieście i na obrzeżach szacowane są na 200 tys. sztuk.
- Akcję dokarmiania zaczynamy już jesienią, by ptaki jeszcze przez zimą mogły zapoznać się z miejscem dokarmiania - doradza Kunysz. - Dokarmianie kończymy wiosną, gdy nie grożą już nawroty śniegu i mrozów.
Szczegółowe ulotki o budowie karmników i polecanych pokarmach corocznie opracowuje Zarząd Zespołu Parków Krajobrazowych w Przemyślu.
Zimą powinniśmy pomyśleć również o bezdomnych, miejskich kotach. Mają one coraz większe trudności z przeżyciem zimy na wolności. - Ludzie niechętni tym zwierzętom utrudniają im dostęp do piwnic, praktycznie jedynego, bezpiecznego schronienia kota w mieście. Resztki jedzenia, które kiedyś mogły one znaleźć w śmietnikach, obecnie są niedostępne ze względu na istnienie zsypów, lub sposób wyrzucania odpadków w szczelnie zamkniętych workach - mówią działacze Polskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.
Przyjaciele kotów twierdzą, że są one

znacznie lepszym

sposobem na ochronę bloków i domów przed gryzoniami. Szczury unikają zakładania gniazd w miejscach, gdzie przebywają koty.
PTOnZ apeluje również do gospodarzy na wioskach, aby zadbali o psy uwiązane na łańcuchach. Buda powinna być ocieplona i uszczelniona, a łańcuch na zimę wydłużony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24