Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóż chorej na białaczkę szpikową Dorocie, mieszkance Woli Dalszej. Zostań dawcą szpiku

Arkadiusz Iskierka
Arkadiusz Iskierka
W listopadzie odbędzie się internetowy Dzień Dawcy Szpiku, by pomóc chorej na białaczkę szpikową Dorocie, mieszkance Woli Dalszej.
W listopadzie odbędzie się internetowy Dzień Dawcy Szpiku, by pomóc chorej na białaczkę szpikową Dorocie, mieszkance Woli Dalszej. Sylwia Penc / Polskapresse
Fundacja DKMS organizuje internetowy Dzień Dawcy Szpiku, by pomóc chorej na białaczkę szpikową Dorocie, mieszkance Woli Dalszej. Rozmowa z Kamilem Stachowiczem, koordynatorem ds. rekrutacji dawców w DKMS.

Początkiem grudnia organizujecie Dzień Dawcy Szpiku zapowiadając, że będzie to wydarzenie online. Jak będzie ono przebiegać?

Edukacja odbywa się za pośrednictwem lokalnych mediów oraz wydarzenia na Facebooku pod nazwą Wirtualny Dzień Dawcy Szpiku dla Doroty i Innych. Umożliwiamy zamawianie pakietów rejestracyjnych przez stronę internetową: Dorota choruje na białaczkę i szuka dawcy szpiku. Przy wsparciu lokalnych inicjatorów, rodziny i przyjaciół Doroty szerzymy ideę dawstwa szpiku i komórek macierzystych.

Jak można zostać dawcą szpiku w dobie pandemii?

Do bazy dawców szpiku można dołączyć bez wychodzenia z domu przez zamówienie pakietu rejestracyjnego. W zestawie znajdują się: pałeczki do pobrania wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, formularz rejestracyjny oraz szczegółowa instrukcja jak się zarejestrować.

Pałeczki z wymazem i formularz umieszczamy w kopercie zwrotnej. W obecnej sytuacji prosimy, aby pakiet odesłać po minimum 3 dniach od pobrania wymazu. Wtedy pałeczki będą już suche i bezpieczne dla osób, które będą miały styczność z kopertą. Prosimy na opakowaniu z pałeczkami zapisać dzień i godzinę pobrania. Aby odesłać pakiet nie trzeba udawać się do Urzędu Pocztowego, wystarczy wrzucić kopertę do skrzynki.

Co wy sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszego szpiku? Czy zabieg jest bezpieczny dla dawcy?

Fundacja DKMS wraz z klinikami, w których odbywają się pobrania wprowadziła szereg procedur bezpieczeństwa. Ograniczono liczbę klinik do tych, które zapewniają dawcom osobne wejścia i ograniczenie kontaktu z innymi osobami. W razie konieczności przeprowadzamy dla dawców test na koronawirusa. Kiedy jest to potrzebne zapewniamy transport na pobranie krwiotwórczych komórek, tak by dawca nie poruszał się komunikacją publiczną. Podczas samej procedury zachowane są wszelkie zasady bezpieczeństwa.

Czy w trakcie pandemii zainteresowanie oddawaniem szpiku zmniejszyło się?

Ze względu na wprowadzenie stanu epidemii wstrzymaliśmy do odwołania wszystkie stacjonarne akcje rejestracji na terenie całej Polski. To powoduje, że do bazy dawców fundacji DKMS rejestruje się znacznie mniej dawców. Jednak pamiętamy, że pacjenci z nowotworami krwi na całym świecie nadal potrzebują przeszczepienia krwiotwórczych komórek i wielu z nich nie może znaleźć zgodnego genetycznie dawcy. Nie ustajemy w wysiłkach, aby dalej wspierać pacjentów.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24