Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomóż dziecku pokonać strach przed lekarzem

al/Ula Sobol
- Kolorowy kącik zabaw powinien być podstawowym oraz niezbędnym wyposażeniem każdej przychodni - wyjaśnia pediatra Bernadetta Finiewicz-Świder.
- Kolorowy kącik zabaw powinien być podstawowym oraz niezbędnym wyposażeniem każdej przychodni - wyjaśnia pediatra Bernadetta Finiewicz-Świder. Krzysztof Kapica
Wizyty u lekarza często są stresujące, zwłaszcza dla dzieci. Kąciki zabaw to miejsca, które umilają im leczenie.

- Kontakt z lekarzem to dla dziecka duże przeżycie. Towarzyszy mu lęk, strach przed badaniem oraz bólem - wylicza Aneta Krawczyk, psycholog.

Kolorowe ściany, a z nich spoglądające na małych pacjentów sympatyczne postacie z bajek. Na ścianie przyklejona specjalna tapeta, która imituje podwodny świat. Mały, niebieski stoliczek z zielonymi krzesełkami, na którym leżą kredki, flamastry, kolorowanki, puzzle oraz układanki.

Znajdują się tam także zabawki i przeróżne klocki. Ta kolorowa oraz przytulna sceneria na pewno wywoła uśmiech na twarzy małego pacjenta. Umili również jego czekanie i badanie.

- Kolorowy kącik zabaw powinien być podstawowym i niezbędnym wyposażeniem każdej przychodni - zapewnia Bernadetta Finiewicz-Świder, pediatra z przychodni Słoneczny Stok "Medyk" w Rzeszowie.

Magiczna moc kącika

Lekarz zaznacza, że zabawki odwracają uwagę małych pacjentów zwłaszcza od choroby i badania. - Wtedy też dokładnie oraz spokojnie można zbadać malucha, a to jest najważniejsze - tłumaczy pediatra. Dodatkowo, jeżeli maluch nie stresuje się podczas badania, rodzice też są spokojniejsi - dodaje.

Zabawa w kolorowym kąciku pozwala zapomnieć o chorobie i wszelakich dolegliwościach. To doskonały sposób na odwrócenie uwagi od zbliżającego się stresu.

- Podczas rysowania, gier czy zabawy z innymi dziećmi maluch może się zrelaksować. Przychodnie dziecięce podobnie, jak gabinety lekarskie powinny być kolorowe i przyjazne. Przez taką scenerię wzbudzą pozytywne skojarzenia - akcentuje psycholog.

Pomóż przełamać lody i pokonać strach

Wchodząc do gabinetu lekarskiego dziecko czuje bezradność. Często nie wie, czego się spodziewać od człowieka w białym fartuchu. Musi mu zaufać, a przecież nie zna go. - To dla malucha trudne i wiele zależy od lekarza - zapewnia psycholog. A spotkania dziecka z lekarzem to wydarzenia, które mogą mieć poważne konsekwencje dla jego późniejszego nastawienia do leczenia - dodaje.

Aneta Krawczyk zaznacza, że negatywne doświadczenia z dzieciństwa, związane z kontaktem z lekarzem, przychodnią mogą być jedną z przyczyn fobii.

Dziecko w gabinecie lekarskim potrzebuje łagodności, cierpliwości, wyjaśnień, życzliwości i co ważne nie przekraczania jego osobistych granic, czyli nic na siłę.
Jeśli dziecko nie pozwala się zbadać, lekarz musi to uszanować. Negatywne doświadczenia kształtują się głównie wtedy, gdy lekarz nie szanuje praw dziecka, traktując je przedmiotowo.

- To w skrajnych sytuacjach może doprowadzić do urazu. I w przyszłości na widok białego fartucha dziecko będzie przejawiało lękową postawę - twierdzi psycholog.

Dużo mogą zrobić rodzice przygotowując do wizyty lekarskiej.

- Warto to robić wcześniej, zanim dziecko jeszcze zachoruje. Można wykorzystać bajki terapeutyczne, książeczki dla dzieci ilustrujące, jak wygląda badanie m.in. co i w jaki sposób robi lekarz. Można poprosić inne dziecko, które ma pozytywne doświadczenia o opowiedzenie naszemu, jak to było - radzi psycholog.

Warto też bawić się w domu w doktora i pacjenta. To przygotuje dziecko na prawdziwą wizytę u lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24