Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomysły na osłabienie skutków recesji i kryzysu w Podkarpackim

Józek Lonczak
Fot. Krystyna Baranowska
Fot. Krystyna Baranowska
Rozmowa z dr. KRZYSZTOFEM KASZUBĄ, rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie

- Wszyscy mówią o kryzysie. Część tych rozmów dotyczy sposobów radzenia sobie z przykrymi zjawiskami, jak bezrobocie, spadek dochodów. Na naradę antykryzysową do prezydenta RP udaje się prezydent Rzeszowa. Z czym powinien on jechać do Warszawy?

- Na pewno z propozycjami pomysłów na osłabienie skutków recesji i kryzysu oraz z prezentacją sytuacji w naszym regionie.

- W Podkarpackiem dominują firmy zbrojeniowe, motoryzacyjne, drzewne i meblarskie. Jak można by im pomóc?

- Podkarpacie to region Centralnego Okręgu Przemysłowego, który w dużym stopniu kształtuje specyfikę aktywności gospodarczej województwa. Fakt, że dominującą rolę odgrywają w regionie firmy sektora zbrojeniowego, branży motoryzacyjnej oraz przemysłu meblarskiego oznacza, że bez dobrej infrastruktury nie mamy szans na rozwój. Mówię o tym od 20 lat.

 

- Może te słabe strony mogłyby być teraz naszymi atutami?

- Właśnie od rządu zależy zdecydowane przyspieszenie rozbudowy infrastruktury, w tym autostrady A-4, drogi S-19, szybkiej kolei Rzeszów – Warszawa. To równocześnie najskuteczniejszy sposób na złagodzenie skutków spowolnienia gospodarczego. Czas zakończyć blokowanie przez rząd usamodzielnienia portu lotniczego w Jasionce.

 

- Wydaje się, że Stalowej Woli potrzebna jest natychmiastowa pomoc.

- Czas najwyższy na powołanie narodowego koncernu obejmującego firmy zbrojeniowe, w którym wiodącą rolę winna odgrywać HSW i inne połączone, a nie podzielone firmy ze Stalowej Woli. A przy okazji pamiętajmy o tym, że w Stalowej Woli można produkować armaty, bojowe wozy piechoty, ale także maszyny budowlane, przęsła i setki elementów dla potrzeb kolei i autostrad. Niezbędne jest wsparcie przedsiębiorstw sektora zbrojeniowego (HSW oraz inne w regionie Mielca, Nowej Dęby) przez przyspieszenie zamówień rządowych i wprowadzenie zaliczkowania produkcji. Czas najwyższy wprowadzić system zamówień produkcji zbrojeniowej preferujący polskich producentów, a nie tylko firmy amerykańskie, fińskie czy izraelskie.

- Czy na ten szczególny czas nie byłoby wskazane wprowadzenie szczególnych rozwiązań prawnych?

- Należy jak najszybciej podwyższyć – co najmniej 3-krotnie - kwotę wolną od podatku. Sam pomysł dopłacania do kredytów mieszkaniowych to przykład analfabetyzmu ekonomicznego i działania o charakterze antynarodowym, antyrozwojowym. Zamiast tego, lepiej przeznaczyć środki – o których mówił Premier RP – na pomoc społeczną, ale mądrze ukierunkowaną – np. dla rodzin niepełnych z dziećmi czy też kształcenie poszukujących pracy w najbardziej poszukiwanych zawodach bezpośrednio produkcyjnych.

Sprawą szczególną jest pomoc dla części przedsiębiorstw, które zostały wpuszczone w asymetryczne transakcje opcyjnie. Musimy jednak pamiętać, że część przedsiębiorstw dała się „pięknie podpuścić” i przekraczając proste potrzeby zabezpieczenia wynikające z wartości spodziewanych przychodów eksportowych jest sama sobie winna. Cóż, gdyby nie przestępcza sprzedaż za grosze polskich banków (sztandarowy przykład PEKAO SA) problemu opcji na tę skalę by nie było, a możliwości rozwiązania problemu byłyby o wiele prostsze i przede wszystkim tańsze dla obywateli RP.

- Może by się przydały zmiany podatkowe?

- Kiedy premier Władysław Grabski wiosną 1924 r. walczył z kryzysem i wprowadzał zamiast marki złotego, jednym z elementów siły nowego polskiego pieniądza było zabezpieczenie w złocie i walutach wymienialnych. Nie tylko bogaci oddali państwu polskiemu złote kosztowności, monety, naszyjniki, pierścionki i obrączki. Może warto powrócić do tej idei, która w jakimś stopniu uczyniła przedwojennego złotego walutą godną zaufania aż do wybuchu wojny.

 

- Jak teraz przeprowadzić zbiórkę precjozów na taką skalę?

- Podałem to tylko jako przykład pięknej idei. Natomiast proponuję wprowadzić jednorazowy „podatek solidarnościowy dla rozwoju Polski” w postaci darowizny od osób fizycznych i firm z przeznaczeniem na lokalną infrastrukturę, zwłaszcza w regionie Polski wschodniej. Podatek może objąć najwyżej zarabiających, którzy w roku 2009 płacą mniejszy podatek niż w 2008 – np. połowę różnicy. Z kolei rentowne firmy i banki mogłyby na taki cel przeznaczyć np. 10 procent zysku netto. Na ten cel powinno się przeznaczyć także całość tegorocznych dopłat dla partii politycznych.

 

- Jak pan ocenia wprowadzony w grudniu ub. r. przez rząd pakiet stabilizacyjny?

- Ten słynny pakiet o wartości niby 91 miliardów złotych to tak naprawdę głównie pakiet wirtualnych pieniędzy. A te realne to żadna łaska rządu tylko jego ustawowy obowiązek. Z kolei te, które trafią głównie do najbogatszych Polaków, to dar poprzedniego rządu. Oczywiście, należy w sposób zdecydowany przyspieszyć realizację pakietu stabilizacyjnego ogłoszonego przez rząd w grudniu ub. r., w tym zwłaszcza kreowania bezpiecznej (gwarancje i poręczenia) akcji kredytowej przedsiębiorstw oraz szybsze przekazywanie do beneficjentów środków unijnych.

- Co mogliby już zrobić dla nas parlamentarzyści i samorządowcy?

- Zamrozić na najbliższe 3 lata płace parlamentarzystów, samorządowców i urzędników państwowych, łącznie z kancelariami prezydenta i premiera.

 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24