MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ponad 80 milionów euro wsparcia dla pogranicza polsko-ukraińskiego na poprawę jakości środowiska [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
W Krośnie przez trzy dni (17-18 kwietnia) obradował Komitet Monitorujący Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027. Zatwierdził dofinansowanie dla 44 projektów, które poprawią jakość środowiska na terenie pogranicza polsko-ukraińskiego.

Przedstawiciele 10 polskich i ukraińskich regionów przygranicznych oraz 5 euroregionów wchodzących w jego skład spotkali się w Pałacu Polanka. Posiedzeniu przewodniczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Konrad Wojnarowski. W spotkaniu udział wzięli udział również wiceminister w Gabinecie Ministrów Ukrainy Ihor Yaremenko, wicemarszałek województwa mazowieckiego Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch oraz przedstawiciele władz obwodowych z Ukrainy.

- To były bardzo dobre dni dla pogranicza-polsko ukraińskiego. Wybraliśmy projekty do dofinansowania, które będzie wsparciem dla mieszkańców i wspólnot lokalnych po stronie polskiej i ukraińskiej - mówi wiceminister Konrad Wojnarowski.

Program Interreg jest realizowany od 2004 roku. Obecna edycja jest czwartą.

- W 2020 roku nieco zmienił się pod względem wrażliwości jeśli chodzi o konkretne projekty i spojrzenie na sprawy polsko-ukraińskie. Nasi partnerzy z obwodów ukraińskich zawsze dobrze współpracowali, ale też byli motorem do tego, by to pogranicze się rozwijało - podkreślił wiceminister.

Komitet na spotkaniu w Krośnie zdecydował o rozdysponowaniu blisko 82 milionów euro.

- Te pieniądze wesprą samorządy lokalne, służby ratownicze, uczelnie i organizacje pozarządowe by mogły jeszcze pełniej zadbać o bezpieczeństwo w przygranicznych regionach Polski i Ukrainy. Pozwolą też zadbać o poprawę jakości środowiska w tym rejonie - mówi wiceminister Wojnarowski.

W ramach konkursowej procedury wpłynęły 132 wnioski o dofinansowanie, po stronie polskiej z terenu województwa lubelskiego, mazowieckiego, podkarpackiego i podlaskiego. Komitet zatwierdził 44 polsko-ukraińskie projekty. Pieniądze na transgraniczne działania z zakresu środowiska pozwolą między innymi na zakup pojazdów strażackich i sprzętu ratowniczo-gaśniczego, budowę i modernizację sieci wodociągowo-kanalizacyjnych, rewitalizację i promocję obiektów przyrodniczych.

Miliony euro dla Podkarpacia

Podkarpacie otrzyma 11 milionów 225 tysięcy euro. Do dofinansowania (w wysokości 90 procent kosztów przedsięwzięcia) komisja zatwierdziła dziewięć projektów. Jednym z nich jest projekt gminy Solina. Ten samorząd sukcesywnie sięga po środki programu Interreg po to, by walczyć o czyste środowisko w rejonie Jeziora Solińskiego. W tej edycji za unijne pieniądze zbuduje 6 kilometrów sieci kanalizacyjnej w Werlasie. Przedsięwzięcie o wartości 2 mln 263 tys. euro realizuje w partnerstwie z ukraińską miejscowością Skhidnytsia, która także jest gminą uzdrowiskową.

Milion 100 tysięcy euro otrzyma Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie na monitorowanie jakości wody pitnej i rekreacyjnej pod kątem zagrożeń chemicznych i mikrobiologicznych.

Beneficjentami tej edycji programu będą też gminy Lesko, Bukowsko i Olszanica, które otrzymają pieniądze na poprawę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Zaakceptowany został także wniosek samorządu miasta Tarnobrzeg, dzięki któremu przywrócona zostanie świetność parków w Wiśniowcu i Tarnobrzegu. Projekt edukacyjny na rzecz środowiska zrealizuje Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Jarosławiu. Dotacje otrzymają Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jarosławiu i PGK „Eko-Strug w Tyczynie.

Program Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027 został przyjęty przez Komisję Europejską 30 listopada 2022 r. Ma wspierać procesy rozwojowe na pograniczu Polski i Ukrainy i wspólne polsko-ukraińskie inicjatywy. Skierowany jest do regionów przygranicznych oraz wszystkich instytucji non-profit działających na tym obszarze. Unia Europejska przeznaczyła na jego realizację 235,9 mln euro. Cele programu realizowane są w 6 głównych priorytetach: środowisko, zdrowie, turystyka,współpraca, granice, dostępność.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24