Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponad pół tysiąca pieszych zapłaciło już mandaty za brak odblasków

Małgorzata Froń
Podk. Renata Bednarska
Podk. Renata Bednarska archiwum
Rozmowa z podkomisarz Renatą Bednarską z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie.

Od początku września 2014 roku piesi poruszający się po zmroku poza terenem zabudowanym mają obowiązek noszenia elementów odblaskowych. Dlaczego to takie istotne?

Przepisy o używaniu elementów odblaskowych zostały wprowadzone nowelizacją Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. W myśl znowelizowanego przepisu pieszy, niezależnie od wieku, poruszający się od zmierzchu do świtu, poza obszarem zabudowanym, powinien być wyposażony w elementy odblaskowe, które powinny być umieszczone w miejscu widocznym dla kierowcy. Dla pieszych jest to bardzo ważne ze względu na ich bezpieczeństwo. Zgodnie z nowym prawem, takiego obowiązku nie mają ci piesi, którzy poruszają się po chodniku lub pasie przeznaczonym tylko dla nich, na przykład po deptaku.

Czy z obserwacji policjantów ruchu drogowego wynika, że piesi stosują się do tego obowiązku?
Zauważyliśmy większą świadomość pieszych, że bycie widocznym, to bycie bezpiecznym na drodze. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z tego, że dzięki temu małemu elementowi odblaskowemu zwiększa się ich bezpieczeństwo, jako uczestników ruchu drogowego.

Jaka kara grozi za brak odblasku?
Za niedostosowanie się do tego przepisu policjant może nałożyć na pieszego mandat w wysokości do 100 złotych.

Ilu pieszych ukaraliście w tym roku na terenie województwa za brak odblasków?
Od 1 stycznia 2016 roku do 31 sierpnia tego roku policjanci nałożyli 516 mandatów na osoby piesze poruszające się po drodze od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym bez obowiązkowego elementu odblaskowego.

Czy pani zdaniem lepiej widoczny pieszy, to większe bezpieczeństwo na drodze, także dla kierujących?
Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować lub bezpiecznie ominąć pieszego i dzięki temu w wielu sytuacjach nie dochodzi do tragicznych wypadków z udziałem pieszych. Pamiętajmy, że w okresie jesienno-zimowym często widoczność ograniczają opady deszczu lub gęste mgły, co dodatkowo pogarsza bezpieczeństwo na drogach.

Jakie powinny być elementy odblaskowe, czy jest to jakoś regulowane, czy możemy zakładać te dostępne na rynku?
Obecnie na rynku akcesoria odblaskowe dostępne są w formie różnego rodzaju: zawieszek, smyczy, opasek. Ważne jest też to, by umieścić je w odpowiednich miejscach, widocznych dla kierowcy, to jest na wysokości kolan, dłoni, w okolicy pleców lub klatki piersiowej. To mogą być też ubrania z elementami odblaskowymi, świecące w ciemności zawieszki i breloczki przyczepione do plecaka dziecka.

Zachęcacie jako policja do noszenia odblasków? W jaki sposób?
Dla rozpowszechnienia elementów odblaskowych prowadzona była akcja ogólnopolska „Bezpieczny, bo widoczny”, podczas której policjanci rozdawali takie elementy pieszym. Odblaski dostają także pierwszoklasiści podczas działań „Bezpieczna droga do szkoły”. Dodatkowo podczas różnych spotkań, na przykład z seniorami, przekazujemy takie elementy. Dla nas jako policjantów bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg jest najważniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24