Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ponowny pogrzeb kpr. Jana Borka ps. „Jastrząb” – żołnierza Wojska Polskiego [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Klaudia Oronowicz-Chudzik
Radosław Sołek, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie
W Lubatowej odbyły się 15 maja uroczystości pogrzebowe kpr. Jana Borka ps. „Jastrząb” – żołnierza Wojska Polskiego oraz oddziału partyzanckiego „Śmiałego”.

Kpr. Jan Borek ps. „Jastrząb” spoczął w mogile na rodzinnej ziemi

Kpr. Jak Borek urodził się w Lubatowej, przypuszcza się, że podczas niemieckiej okupacji współpracował z ruchem oporu, by w 1944 wstąpić do Ludowego Wojska Polskiego i z nim walczyć na froncie. Po wojnie trafił w okolice Krakowa, zdezerterował i dołączył do dołączył do oddziału partyzanckiego Armii Polskiej w Kraju krypt. „Churagan”, z którym uczestniczył w akcjach wymierzonych w żołnierzy WP, funkcjonariuszy MO, członków PPR i współpracowników komunistów. Zmarł 24 października 1946 po odniesieniu ciężkich ran. Pochowany został z honorami w leśnej mogile u szczytu Leskowca. Jego szczątki odnaleźli, prowadzący tu poszukiwania, historycy Instytutu Pamięci Narodowej.

Uroczystości pogrzebowe

Z inicjatywy rzeszowskiego oddziału IPN, burmistrza Iwonicza-Zdroju i proboszcza parafii w Lubatowej 15 maja dokonano ponownego pochówku Jana Borka.

W trakcie Mszy św. pogrzebowej kazanie wygłosił ks. prof. Stanisław Nabywaniec z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Warte honorową wystawiła 21. Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa, a oprawę muzyczną zapewniła Gminna Orkiestra Dęta z Iwonicza.

Najbardziej wzruszającym momentem dla rodziny było przekazanie odznaczenia bratu śp. Jana Borka Władysławowi Borkowi. Postanowieniem z dnia 28 marca 2022 r. prezydent Andrzej Duda nadał pośmiertnie Krzyż Orderu Krzyża Niepodległości. Flagę państwową odebrał brat Stanisław Borek, rogatywkę Alicja Kuca, bratanica, a fotografię otrzymała Józefa Pernal, siostrzenica.

W uroczystościach pogrzebowych udział wzięła rodzina kpr. Jana Borka, poseł na Sejm RP Adam Śnieżek i Piotr Babinetz, zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor IPN Oddział w Rzeszowie dr hab. Dariusz Iwaneczko, dr Piotr Szopa, naczelnik OBUWiM wraz ze współpracownikami, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie, a zarazem dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL dr hab. Filip Musiał wraz delegacją, wicewojewoda podkarpacki Jolanta Sawicka, poseł na Sejm RP Adam Śnieżek i Piotr Babinetz, starosta powiatu krośnieńskiego Jan Pelczar, burmistrz Gminy Iwonicz-Zdrój Witold Kocaj, przewodniczący Rady Gminy Iwonicz-Zdrój Rajmund Boczar wraz z radnym. Był obecny także Michał Siwiec-Cielebon, historyk, regionalista z Wadowic, współautor broszury o kpr. Janie Borku, a także zaproszeni goście.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24