Poprawa jakości kształcenia zawodowego.

Materiał Informacyjny
Młody, zdolny, mający praktykę i znający realia swojego zawodu – taki, zdaniem większości przedsiębiorców, powinien być idealny pracownik. Kluczem do wypuszczenia na rynek pracy młodzieży, która nie zasili szeregu bezrobotnych, jest praktyczne kształcenie. Szkołom, chcącym tworzyć takie właśnie programy nauczania, z pomocą przychodzą unijne dotacje. W IV kwartale br. Wojewódzki Urząd Pracy ogłosi konkurs „Poprawa jakości kształcenia zawodowego”.

Dedykowany jest on szkołom zawodowym, ale wnioski składać mogą także stowarzyszenia, fundacje, podmioty prowadzące działalność gospodarczą lub oświatową jednakże wyłącznie w partnerstwie ze szkołami na rzecz których udzielane będzie wsparcie.

Minimalna wartość projektu musi wynosić 50 tys. zł. Unijne pieniądze będą mogły być przeznaczone na doskonalenie kompetencji pedagogów uczących przedmiotów zawodowych lub instruktorów praktycznej nauki zawodu. Mogą to być szkolenia, kursy, studia podyplomowe, staże i praktyki dla nauczycieli w przedsiębiorstwach i instytucjach otoczenia społeczno-gospodarczego.

Ponieważ głównym celem tego konkursu jest jak najlepsze przygotowanie uczniów do wykonywania zawodu, praktyki oraz staże są dla nich są podstawową i obligatoryjną formą wsparcia odbywaną w wymiarze minimum 150 a maksimum 970 godzin.
Konkurs przewiduje także stypendium dla uczniów. Wypłacane jest za każde przepracowane 150 godzin. Koszty wypłacania stypendium również pokrywane są z dotacji. Dopuszczone są także kursy przygotowawcze na studia we współpracy ze szkołami wyższymi, a także organizowanie szkoleń przygotowujących do kwalifikacyjnych egzaminów czeladniczych i mistrzowskich. W ramach konkursu szkoła będzie mogła m.in. organizować dodatkowe zajęcia specjalistyczne umożliwiające uczniom uzupełnianie wiedzy i umiejętności oraz kwalifikacji zawodowych, wdrożyć innowacyjne formy kształcenia, a także wyposażyć swoje pracownie tak, aby uczniowie uczyli się przyszłego zawodu w warunkach odzwierciedlających realia współczesnych przedsiębiorstw. Konkurs zakłada również zacieśnienie współpracy pomiędzy szkołami a pracodawcami, np. poprzez tworzenie klas patronackich i włączenie przedsiębiorców w system egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe.Warunkiem koniecznym do uzyskania dotacji jest przygotowanie tzw. diagnozy potrzeb szkoły. To dokument, w którym określi ona, z jakimi problemami w praktycznym kształceniu uczniów obecnie się zmaga i jakim stopniu zaproponowane we wniosku rozwiązania zniwelują te ograniczenia.

20 mln zł to orientacyjna kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w ramach konkursu „Poprawa jakości szkolenia zawodowego”

Ekspert o dotacjach dla szkół zawodowych
Paweł Hayn, Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich Urzędu Marszałkowskiego

W konkursie premiowane będą te projekty, które zakładają podnoszenie umiejętności zawodowych nauczycieli. Po to, aby mogli wprowadzać bardziej elastyczny, nowoczesny i szybciej reagujący na zmiany oraz potrzeby rynku system kształcenia. Dodatkowe punkty otrzyma także wnioskodawca, któremu uda się zachęcić przedsiębiorców do wzięcia na siebie części kosztów praktyk i stażów uczniowskich. Aby dostać dodatkowe 10 punktów, duże przedsiębiorstwo musi pokryć 10 proc. tych kosztów, a mikro, małe lub średnie firmy 5 proc. Aktywność pracodawców na tym polu jest o tyle istotna, że uświadamia im konieczność inwestowania w przyszłe kadry. Na punkty mogą liczyć także szkoły z terenów wiejskich oraz te uzyskujące niższe wyniki z egzaminów zawodowych niż wynosi średnia wojewódzka wg Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie. Konkurs przewiduje, że z dotacji unijnej będą mogły być pokrywane także koszty dojazdu uczniów na staże i praktyki, koszty zakupu ubrań roboczych, narzędzi i materiałów, szkolenia BHP oraz wyposażenia stanowiska pracy. Maksymalnie nie mogą one przekraczać jednak 5 tys. zł na jednego ucznia. Natomiast pracodawcy mogą liczyć na refundację wynagrodzenia swoich pracowników pełniących rolę opiekunów praktykantów lub refundację 10 proc. dodatku do wynagrodzenia w sytuacji gdy pracownik – opiekun nie został zwolniony od świadczenia pracy. Wysokość wynagrodzenia opiekunów wylicza się proporcjonalnie do liczby godzin praktyk lub staży. Maksymalne refundowane wynagrodzenie to 5 tys. zł brutto.

Więcej o programie „Poprawa jakości kształcenia zawodowego”
www.rpo.podkarpackie.pl

Więcej o funduszach:
**

www.funduszeeuropejskie.gov.pl

**\

Główny Punkt Informacyjny: Rzeszów – tel.: 17 747 64 15,
e-mail: [email protected]

Projekt jest współfinansowany ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.