Poprawiły się warunki w Bieszczadach. Część szlaków...

  Poprawiły się warunki w Bieszczadach. Część szlaków turystycznych jest już dostępna

  Ewa Gorczyca

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Poprawiły się warunki w Bieszczadach. Część szlaków turystycznych jest już dostępna

  ©BdPN

  Połonina Wetlińska, Mała Rawka i Tarnica - na te szczyty można się dostać częściowo przetartymi szlakami. Po kilkanaście samochodów może zaparkować na parkingach na Przełęczy Wyżnej, Przełęczy Wyżniańskiej i w Wołosatem.
  Poprawiły się warunki w Bieszczadach. Część szlaków turystycznych jest już dostępna

  ©BdPN


  W ciągu ostatnich 2 dni służby drogowe, gminne oraz Bieszczadzkiego Parku Narodowego poprawiły nieco dostępność komunikacyjną w obszarze parku.

  Warunki na drogach są jednak bardzo trudne, ze względu na oblodzenie, rozjeżdżony śnieg i brak brak pobocza. Śnieżne bandy uniemożliwiają bezpieczne zatrzymanie samochodu.

  Trudne warunki, mimo wczorajszej okresowej poprawy pogody, są także na szlakach turystycznych.
  Jak informuje w dzisiejszym komunikacie dyrekcja BdPN w wyższych partiach zalega grubą warstwą głęboki, mokry śnieg. Na wielu odcinkach okiść spowodowała niebezpieczne przygięcie, bądź obalenie drzew.

  Parkingi w dolinach są nadal odśnieżane i większość jest już dostępna.

  CZYTAJ TEŻ: Leśniczy Kazimierz Nóżka z Baligrodu do niedźwiedzia: Grzesiu, czemu ty nie śpisz? [WIDEO]

  Jak poinformował dziś po południu BdPN otwarte zostały trzy odcinki szlaków: z Przełęczy Wyżnej (parking) na Połoninę Wetlińską (Chatka Puchatka), z Przełęczy Wyżniańskiej (parking) do Bacówki pod Mała Rawką i dalej na Małą Rawkę oraz z Wołosatego (parking) na Tarnicę.

  Otwarcie szlaków zostało skonsultowane z GOPR. Park wskazuje je jako potencjalnie możliwe do skorzystania. Parkingi w tych lokalizacjach są częściowo odśnieżone, umożliwiają parkowanie kilkunastu samochodów osobowych.

  BdPN i GOPR ostrzegają jednak turystów, że poruszanie się na przetartych, warunkowo udostępnionych odcinkach szlaków wymaga specjalistycznego sprzętu (rakiety śnieżne lub narty skiturowe wyposażone w foki).

  - Warunki pogodowe są bardzo zmienne, w partiach szczytowych wieje porywisty wiatr, jest świeży opad śniegu, odczuwalna temperatura w najbliższych dniach będzie oscylować w rejonie -15 stopni C. Występuje 2 stopień zagrożenia lawinowego - czytamy w komunikacie BdPN.

  Turyści dla swojego bezpieczeństwa powinni zachować rozwagę przy podejmowaniu decyzji o wyjściu w góry i zgłaszać planowaną trasę w lokalnej stacji GOPR w Ustrzykach Górnych.

  Ze względu na trudne warunki, pozostałe odcinki szlaków turystycznych na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego pozostają nadal zamknięte.


  ZOBACZ TEŻ: "W górach śnieg może być po szyję". GOPR o warunkach w Bieszczadach


  BIESZCZADZKIE KLIMATY


  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo