Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Porady ułatwiające prasowanie

Sławomir Bobbe
Prasowanie zajmuje nam niekiedy godziny, a i tak trzeba prasować 2-3 razy w tygodniu. Można jednak sobie dopomóc i ułatwić tę domową robotę.
Prasowanie zajmuje nam niekiedy godziny, a i tak trzeba prasować 2-3 razy w tygodniu. Można jednak sobie dopomóc i ułatwić tę domową robotę. Vileda
Prasowanie to jedna z niezbyt przyjemnych, ale koniecznych czynności codziennych. Można je sobie jednak umilić i ułatwić. Radzimy, jak ułatwić sobie prasowanie.

Zmywarka za nas zmyje naczynia, pralka – wypierze ubrania, ale nic samo się nie wyprasuje. To dlatego niekiedy w domu gromadzą się sterty wypranych rzeczy czekających na wyprasowanie. Czasem też prasujemy tylko to, co nam jest potrzebne, tuż przed samym wyjściem. Prasowanie można natomiast usprawnić, a czas prasowania skrócić o jedną trzecią.

Odpowiednie żelazko

Odpowiednie żelazko, to istotna rzecz. Tutaj właściwy nacisk stopy żelazka na prasowany materiał jest ważny. Mówi się, że ciężkie żelazko to w efekcie lekkie prasowanie. I coś w tym jest. Solidne, masywne żelazko powoduje, że prasowanie idzie nam szybciej. Moc żelazka jest równie ważna. Najlepsze żelazka posiadają moc 2400 W. Dzięki temu są w stanie nagrzać się do maksymalnej temperatury nawet w około 10 sekund. Spryskiwacz, antypoślizgowy uchwyt, śliska stopka odporna na zarysowania z wąskim czubkiem, przez co łatwiej będzie wyprasować miejsca przy guzikach, blokada kapania, funkcja samooczyszczania czy funkcja strażaka, czyli automatyczne wyłączenie żelazka w przypadku pozostawienia go bez wyłączenia z sieci to kolejne cechy, które ułatwią nam korzystanie z żelazka. Inne to funkcja prasowania na mokro i na sucho.

Deska do prasowania to podstawa

I to dosłownie, ponieważ wybór deski do prasowania to kolejna kwestia. Musi być stabilna, zarówno sama deska, jak i konstrukcja, na której jest umocowana. Regulacja wysokości blatu, półka na wyprasowane ubrania, zdejmowany rękawnik, składany pod blat (do prasowania właśnie rękawów) oraz antenka podtrzymująca kabel żelazka czy uchwyt na przewód z przyłączem elektrycznym, a także funkcja zasysania materiału, funkcja nadmuchu, funkcja podgrzewania ułatwią prasowanie. Pokrowiec na deskę też jest przydatny, bo na desce tak szybko nie osiądzie kurz.

Przed rozpoczęciem prasowania

Ubrania zaraz po wypraniu powinniśmy chwycić za szwy i najpierw strzepnąć, a dopiero potem wieszać je na linki. Wtedy nie będą tak mocno pogniecione (chociaż istnieją pralki z funkcją prasowania, dzięki czemu, przynajmniej teoretycznie, prasować już w ogóle nie trzeba). Sukienki czy koszule można suszyć na wieszakach, choćby zawieszonych na linkach suszarki. Jeżeli rzeczy przypinamy klamerkami, należy klamerki zaczepić w miejscach szwów, wówczas po ich zdjęciu ślad po ucisku nie będzie taki widoczny.

Podczas prasowania

Prasowanie będzie łatwiejsze, jeśli będziemy używać pary wodnej. Ona sprawia bowiem, że zagniecenia łatwiej znikają. Lepiej prasować rzeczy na lewej stronie. To szczególnie istotne w przypadku ciemnych ubrań. Gdy są prasowane na prawej stronie, wyglądają czasem tak, jakby się świeciły. Gdy mamy do prasowania rzeczy jasne i ciemne, lepiej zacząć od tych pierwszych. Zwolennicy tej metody podkreślają, że to dlatego, aby nie przenosić pyłków z ciemnych rzeczy na jasne, chociaż odwrotnie też przecież może być.

Gadżety ułatwiające prasowanie

Krochmal w sprayu to środek ułatwiający prasowanie koszul, obrusów czy pościeli. Kto nie chce zwykłej kranówki, może zainwestować w wodę do prasowania. W sprzedaży są przykładowo wody perfumowane, które zostawiają zapach na wyprasowanej odzieży. Taka woda ma jeszcze jedno zadanie: zapobiega gromadzeniu się kamienia w żelazku.

Prasowanie bez żelazka

Dziwne, ale prawdziwe, a do tego – skuteczne i nie chodzi o wyżej wspomnianą pralkę z funkcją prasowania. Komu właśnie zepsuło się żelazko, a musi wyprasować rzecz, może skorzystać z... prostownicy do włosów, o ile powierzchnia wymagająca prasowania nie jest zbyt duża. Takie rozwiązanie sprawdzi się choćby w przypadku kołnierza czy mankietów koszuli. Oczywiście nie każdy materiał można w ten sposób wyprasować (a raczej: wyprostować). Suszarka do włosów też jest pomocna w tym zakresie. Jeżeli nałożymy na siebie jeszcze nieco wilgotne rzeczy i skierujemy na nie silny podmuch suszarki, zagniecenia na materiale staną się mniej widoczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Porady ułatwiające prasowanie - RegioDom.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24