Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porodówka w Jaśle na 8. miejscu, ale z zastrzeżeniami. Według rodzących, nie wszystko jest tak, jak powinno

Iwona Adamek
Iwona Adamek
W ub. roku w jasielskim szpitalu urodziło się prawie 1000 dzieci.
W ub. roku w jasielskim szpitalu urodziło się prawie 1000 dzieci. Polska Press
Porodówkę w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle wybierają nie tylko mieszkanki miasta. Chętnie przyjeżdżają do nas rodzić panie z okolicznych miejscowości, a nawet z Krosna. Mają jednak trochę zastrzeżeń.

Którą porodówkę i szpital wybrać? Wiele kobiet pyta koleżanki, rodzinę, znajomych o opinie. Pomocne mogą okazać się także różnego rodzaju rankingi. Od kilkudziesięciu lat monitoringiem placówek medycznych w tym zakresie zajmuje się Fundacja Rodzić po Ludzku.
- Naszym celem jest, aby każda kobieta mogła urodzić swoje dziecko w godnych warunkach, otoczona szacunkiem oraz troskliwą i uważną opieką personelu, przy wsparciu bliskich jej osób - czytamy na stronie fundacji.

Porodówka w Jaśle na 8. miejscu

Ta prowadzi także specjalny ranking, który może pomóc w wyborze placówki. Co istotne, powstaje on na podstawie zebranych opinii od kobiet, które rodziły w danym szpitalu.
Wśród porodówek z całej Polski w zestawieniu można znaleźć wiele szpitali z Podkarpacia, w tym szpital w Jaśle. Nasza porodówka w zestawieniu, które aktualizowane jest na bieżąco, zajmuje w tej chwili wysokie 8. miejsce. 60 procent ankietowanych kobiet dobrze oceniło czas pobytu w szpitalu przed, w trakcie i po porodzie.

- Ranking powstaje na podstawie monitoringu oddziałów położniczych w Polsce, prowadzonego przez Fundację Rodzić po Ludzku w sposób ciągły od lutego 2018 roku. Od tego czasu Fundacja zbiera dane od kobiet w ramach akcji „Głos matek ma moc zmiany”. W rankingu uwzględniane są informacje z ankiet wypełnianych przez kobiety, które rodziły w ostatnich trzech latach kalendarzowych. Dane są aktualizowane co 24 godziny, co czyni ranking procesem niezwykle dynamicznym. Do prezentacji wyników używane są odpowiedzi kobiet, które wypełniły ankietę on-line - opisują ranking jego twórcy z Fundacji Rodzić po Ludzku.

Kobiety z porodówki w Jaśle nie do końca zadowolone

W rankingu bierze się pod uwagę doświadczenia badanych związane z pobytem w szpitalu, relację personel medyczny - kobieta, respektowanie planu porodu; ocenę warunków sal porodowych i oddziałów położniczych.
Oddział Położniczo-Ginekologiczny w jasielskim szpitalu ma II stopień referencyjności, co oznacza, że lekarze zajmują się tutaj ciążami zagrożonymi. W szpitalu jest Oddział Neonatologiczny.

Ankiety wypełniło w ostatnim czasie 39 pacjentek. Ponad 93 proc. kobiet była zadowolona z opieki, zaś z pomocy personelu - 73 proc. pytanych. Warunki w szpitalu przypadły do gustu 73 proc. rodzących w Jaśle kobiet, zaś z opieki podczas i po cesarskim cięciu zadowolone było 63 proc. ankietowanych kobiet. Realizację praw pacjenta na dobrym poziomie oceniło 62 proc. pytanych kobiet. Tylko 49 proc. kobiet była zadowolona z realizacji planu porodu, a 48 proc. uznała, że miała poczucie swobody i komfortu podczas porodu. Kontakt z dzieckiem po narodzinach - tu szpital wypadł nieco gorzej. Tylko niecałe 45 proc. pań uznała, że był on taki, jak należy. Słabo wypadło wsparcie podczas karmienia piersią - tylko 35 proc. zapytanych o to rodzących uznała, że takie dostała. Kiepsko oceniona została pomoc w opiece nad dzieckiem po porodzie. Niecałe 39 proc. ankietowanych kobiet napisała, że ją otrzymała w zadowalającym stopniu.

Tylko 4 na 10 wróciłyby rodzić

Generalnie pacjentki jasielskiej porodówki były zadowolone z czystości na oddziale oraz standardów i jego wyposażenia oraz sal. Ale, i ten punkt ankiety może dziwić po tak dobrej ocenie ogólnej, tylko 4 na 10 pytanych kobiet zdecydowanie wybrałaby ten szpital jeszcze raz.

- Ranking jest oceną konsumencką kobiet i wynika z subiektywnych wrażeń dotyczących pobytu w placówkach medycznych. Nie jest oceną profesjonalizmu lekarzy i położnych w zakresie sztuki medycznej ani nie zawiera oceny poziomu medykalizacji opieki okołoporodowej (skali interwencji medycznych). Wskazuje jedynie na poziom realizacji poszczególnych zapisów prawa oraz jakości świadczonych usług - tłumaczą jego twórcy.


ZOBACZ TEŻ: Policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji robią pompki dla chorych dzieci

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto