Najdłuższy po Okęciu pasa startowy w kraju. Jeden z najnowocześniejszych terminali pasażerskich. Najbardziej dynamiczny przyrost pasażerów. To główne atuty podrzeszowskiego lotniska przed EURO 2012.

Jeszcze kilka lat temu Port Lotniczy Rzeszów - Jasionka był zapyziałą dziurą. Przyzna to każdy, kto korzystał z tego lotniska. Niezbyt przyjemnie było na nim lądować. Pasażerów do budynku z salą odpraw dowożono autobusami. Z Ilością połączeń oraz pasażerów też było bardzo krucho.

Brakowało połączeń międzynarodowych. Wszystko zaczęło się dynamicznie zmieniać od chwili, gdy zapadła strategiczna decyzja o rozbudowie pasa startowego. Obecnie jest on drugim pod względem długości w kraju. Ustępuje tylko Okęciu.

Kolejne inwestycje

Potem przyszedł czas na kolejne inwestycje, które całkowicie zmieniły charakter podrzeszowskiego lotniska. W ostatnim czasie, dzięki poczynionym inwestycjom Jasionka zaczyna przypominać jeden z najnowocześniejszych portów lotniczych nie tylko w kraju, ale na całym kontynencie.

Dosłownie kilka dni temu uroczyście otwarty został nowoczesny terminal pasażerski. Wartość inwestycji to ponad 97 mln zł brutto. Główne atuty, to poprawa komfortu obsługi pasażerów oraz zwiększenie przepustowości portu i liczby połączeń. Wykonawcą była firma Skanska, jedna z siedmiu firm, które stanęły do przetargu.

Zakres prac obejmował budowę czterokondygnacyjnego obiektu z charakterystycznym łukowym dachem wraz z przyłączami sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, ciepłowniczych, energetycznych i teletechnicznych oraz ogrodzeniem, oświetleniem i terenami zielonymi.

Port Lotniczy wyposażył obiekt w urządzenia kontroli bezpieczeństwa, a służby lotniskowe m.in. Służba Ochrony Lotniska, Straż Graniczna i Urząd Celny przygotowały go odpowiednio do przyjęcia i odprawienia pierwszych podróżnych.

Więcej pasażerów

Gmach nowego terminalu ma czterokrotnie większą powierzchnię od starego obiektu. 90 tys. m sześc. kubatury i 14 tys. m kw. powierzchni użytkowej pozwolą na potrojenie liczby odprawianych pasażerów - do 700 pasażerów w ciągu godziny, a w skali roku nawet do 1,5 mln podróżnych. Możliwa będzie jednoczesna obsługa pasażerów z czterech samolotów.

Koszty tej inwestycji są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej z tzw. programu Infrastruktura i Środowisko. Ogólna cena inwestycji szacowana jest na sumę ok. 102 mln złotych.

W czasie Euro 2012 lotnisko w Jasionce będzie portem rezerwowym.

Jasionka pełni funkcje lotniska zapasowego zwłaszcza dla pobliskiego Lwowa. Jak wiadomo, we Lwowie będą się odbywały mecze w trakcie mistrzostw Europy.

Nowa wieża

W szybkim tempie rośnie nowa wieża kontroli ruchu lotniczego w podrzeszowskiej Jasionce. Budowlańcy pracują już na poziomie czwartej kondygnacji nadziemnej. Inwestorem jest Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Budynek będzie się składał z dwóch części: sześciokondygnacyjnej wieży kontroli lotów oraz niższego, dwukondygnacyjnego zaplecza administracyjno–technicznego.

Jak zapewnia Krzysztof Banaszek, prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, po oddaniu tej inwestycji do użytku, nasze lotnisko zostanie wyposażone w urządzenia, które umożliwią włączenie rzeszowskiego lotniska w system kontroli ruchu lotniczego w Polsce, a w przyszłości w system europejski.