Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Portal internetowy Politechniczny Dom Kultury i Nauki już działa. Dzisiaj pierwsze spotkanie na żywo

OPRAC.:
Urszula Sobol
Urszula Sobol
W piątek, 18 września o godz. 18, na Facebookowym profilu - Politechniczny Dom Kultury i Nauki - odbędzie się pierwsze spotkanie "Dźwięk to magnetyzm - rzecz o magnetycznym zapisie" w ramach promocji projektu "Politechniczny Dom Kultury i Nauki". Portal internetowy ma na celu przeniesienie do przestrzeni wirtualnej działań typowych dla funkcjonowania tradycyjnych domów kultury.

Politechniczny Dom Kultury i Nauki to zaawansowany portal internetowy, który składać się będzie z głównego portalu multimedialnego oraz 3 segmentów tematycznych:

I. EKSPOZYCJE - dział, który jest kompletem interaktywnych galerii przedmiotów, pamiątek kultury materialnej z różnych dziedzin kultury, nauki i techniki. W tym segmencie oprócz konwencjonalnych technik przekazu, takiego jak obraz i dźwięk, planowane jest wykorzystanie nie stosowanej jak dotąd na większą skalę stereofotografii barwnej, która szczególnie w przypadku ekspozycji wirtualnych ma wyjątkowe walory prezentacyjne. Przepis na specjalny "okular" do oglądania zdjęć stereo" zamieszczony będzie w "Narzędziowni".

Jak opisuje Marlena Proszak (twórca i organizator "Interaktywnego Pikniku Wiedzy - Dzień Odkrywców", członek Zarządu ArsScientia). W projekcie zaplanowano stworzenie 5 wystaw tematycznych, z których każda zawiera kilkadziesiąt obiektów zilustrowanych dźwiękiem i obrazem, w tym fotografiami 3D oraz interaktywnymi obrazami umożliwiającymi ruch kamery wokół obiektu tak, jak to jest możliwe w przypadku odwiedzania wystaw w realnej rzeczywistości.

Tytuły interaktywnych autorskich wystaw (ekspozycji):

  1. - "Dobra zabawa: pomoce, modele i zabawki naukowe",
  2. - "Telekomunikacja, czyli zanim nadeszły smartfony",
  3. - "Dźwięk to magnetyzm - rzecz o magnetycznym zapisie",
  4. - "Galeria zjawisk zwyczajnych i magicznych - fizyka uchwycona w kadrze",
  5. - "Formy codzienności, czyli sztuka użytkowa w przedmiotach zaklęta"

II. WARSZTATY - dział, w którym umieszczone zostaną instruktażowe filmowe materiały multimedialne (tekst, dźwięk, obraz) zajęć dydaktycznych realizowanych w pracowniach warsztatowej edukacji politechnicznej (20 jednostek zajęciowych o różnej tematyce), które mają być inspiracją do przeprowadzenia przedstawionych eksperymentów, konstruowania i tworzenia instalacji, modeli i także zabawek edukacyjnych.

III. NARZĘDZIOWNIA - dział przeznaczony do archiwizowania i udostępniania treści niezbędnych do funkcjonowania segmentu warsztatowego. Tu znajdą się m. in. pliki z elementami konstrukcyjnymi, narzędziowymi, grafiką etc. do bezpłatnego pobrania i
druku (około 80 plików wektorowym, z których część jest dedykowana dla scenariuszy proponowanych zajęć z segmentu II).

Portal ten - szczególnie Segment II - Warsztaty - może stać doskonałym narzędziem dydaktycznym do prowadzenia lekcji metodą eksperymentu. - twierdzi Małgorzata Wilczak - z zawodu nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, członek Zarządu ArsScientia.
Wybrana tematyka wpisuje się w podstawę programową lekcji techniki i przyrody szkoły podstawowej. Może też być inspiracją dla animatorów zajęć w świetlicach szkolnych, domów kultury, studentów wydziałów pedagogicznych oraz wykładowców tych kierunków, itp. Skłonności politechniczne (u młodszych i starszych) rozwija się i pielęgnuje, steruje i ukierunkowuje, bo są one zawsze na wagę złota i postępu. To takie miejsce na "Zrób to sam" ale z nami.

Zasięg projektu jak i grupa odbiorców ze względu na media oraz nowoczesne środki przekazu "on-line" jest praktycznie nieograniczony. Jedynym czynnikiem mogącym wpłynąć na swobodny przekaz/odbiór projektu jest lokalny dostęp do sieci internetowej.

Odbiorcami zadania są dokładnie te same grupy społeczne oraz beneficjenci placówek typowych Domów Kultury z realnej rzeczywistości, w tym przypadku jedynie forma komunikacji jest nieco inna. Projekt szczególnie przeznaczony jest dla nauczycieli i uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, może być też pomocą naukową dla studentów wydziałów pedagogicznych oraz wykładowców tych kierunków. Wykorzystanie dużej ilości materiałów audio, zasoby projektu mogą być także użytecznymi dla części społeczeństwa pozostającej „poza barierami” (np. niedowidzącymi).
Planowane są warsztaty "on-line", webinaria, kursy e-learningowe z zakresu edukacji kulturalnej oraz inne działania służące podnoszeniu kompetencji kulturowych ich uczestników oraz rozwojowi kompetencji cyfrowych zarówno odbiorców, jak i kadr kultury.

Projekt jest już dostępny pd adresem: www.PDKiN.pl. Finał zaplanowany jest zaś na koniec października 2020.

W ramach działań promocyjnych zaplanowano pięć spotkań LIVE pt. "O pamiątkach kultury materialnej przy kawie" z Pawłem Pasterzem. Pierwsze już w piątek, 18 września o godz. 18. Tytuł spotkania - "Dźwięk to magnetyzm - rzecz o magnetycznym zapisie".


ZOBACZ TEŻ: Na rondzie Pobitno w Rzeszowie powstanie tunel [SETKA, DRON, WIZUALIZACJE]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24