Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Posadź drzewa i weź dopłatę do zalesiania. Trwa nabór 2020

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Mateusz_foto
Od początku czerwca do końca lipca rolnicy mogą składać wnioski o wsparcie na zalesianie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Ministerstwo rolnictwa podkreśla, że o ok. 67% urosła stawka na pokrycie kosztów założenia uprawy leśnej i wynosi obecnie od 8 307 zł/ha do 12 707 zł/ha.

Ponownie jest możliwa dopłata na założenie nowego lasu na gruntach rolnych niskich klas bonitacji, na których prowadzenie produkcji rolnej może być utrudnione. Wsparcie jest zróżnicowane i wynosi od 8 307 zł/ha do 12 707 zł/ha. Kwota zależy od:

  • nachylenia terenu,
  • charakterystyki zalesionych gruntów (grunty erozyjne)
  • gatunków drzew użytych do zalesienia (iglaste i liściaste).

To jeszcze nie koniec pieniędzy, jakie można dostać na założenie lasu. Rolnikowi przysługuje wsparcie na ogrodzenie - w wysokości 8,82 zł/mb albo zabezpieczenie drzewek palikami w wysokości 1 132 zł/ha. To pomoc wypłacana jednorazowo na zalesianie, ale w kolejnych latach także przewidziano wsparcie.

  • premia pielęgnacyjna, która stanowi zryczałtowaną płatność z tytułu poniesionych kosztów prac pielęgnacyjnych, tj.: wykaszania chwastów, wykonania cięć pielęgnacyjnych, przerzedzania przegęszczonych partii samosiewów. Wypłacana jest ona przez 5 lat od zalesienia w wysokości od 794 zł/ha do 1 628 zł/ha.
  • premia zalesieniowa, która stanowi zryczałtowaną płatność z tytułu pokrycia kosztów utraconych dochodów z działalności rolniczej. Wypłacana jest ona w wysokości 1215 zł/ha, corocznie przez 12 lat od zalesienia, do gruntów, na których przed wykonaniem zalesienia była prowadzona działalność rolnicza.

To warto wiedzieć. Działka, na której ma być posadzony las, musi mieć co najmniej 0,1 ha i minimum 20 m szerokości, chyba że graniczy ona z lasem – wtedy nie ma znaczenia szerokość gruntu. Do zalesienia można przeznaczyć maksymalnie 20 ha.

Beneficjenci poddziałania zalesieniowego mają również możliwość ubiegania się o płatności bezpośrednie do gruntów zalesionych po 2008 r. Zalesienia te mogą zostać objęte nie tylko jednolitą płatnością obszarową, lecz również płatnością dla młodych rolników oraz płatnością dodatkową, o ile spełnione są warunki przyznania danej płatności.

Poza słabą lasą gleby, istotny jest także plan zalesienia, opracowany przez Nadleśniczego Państwowego Gospodarstwa Leśnego Lasy Państwowe. "Plan taki zawiera m.in. informacje dotyczące składu gatunkowego zalesień, metody i terminu sadzenia oraz metod ochrony sadzonek przez zgrywaniem przez zwierzynę".

ARiMR wyjaśnia także:

W przypadku gruntów z sukcesją naturalną średni wiek drzew lub krzewów wyrosłych w wyniku zaprzestania użytkowania rolniczego nie może przekroczyć 20 lat. Aby takie grunty można było zalesić, wymóg posadzenia lasu musi wynikać z planu zalesienia sporządzonego przez Nadleśniczego Lasów Państwowych. To dokument, który należy dołączyć do wniosku o dotację.

Jak złożyć wniosek na zalesianie ?

Wnioski do 31 lipca 2020 r. przyjmują biura powiatowe ARiMR, które od 25 marca pracują w pełnym zakresie. Osobista wizyta w biurze nie jest konieczna. Wniosek można przekazać za pośrednictwem platformy ePUAP, przesłać na elektroniczną skrzynkę podawczą lub wysłać rejestrowaną przesyłką pocztową. Dokumenty można także dostarczyć do wrzutni ustawionych w placówkach terenowych ARiMR.

Szczegóły na stronie www.arimr.gov.pl

od 12 lat
Wideo

Dobre i złe sąsiedztwo grochu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Posadź drzewa i weź dopłatę do zalesiania. Trwa nabór 2020 - Gazeta Pomorska

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24