Poseł Golba chce, żeby poseł Sycz oddał mandat

Małgorzata Froń
Mieczysław Golba
Mieczysław Golba Archiwum
Na konferencji prasowej poseł Mieczysław Golba z Solidarnej Polski zaapelował do Donlda Tuska, przewodniczącego Platformy Obywatelskiej oraz do szefa klubu tej partii w sejmie, aby odwołali posła Mirona Sycza z funkcji przewodniczącego sejmowej komisji mniejszości narodowych i etnicznych.

- Ojciec tego posła był żołnierzem UPA, to właśnie UPA spaliła moją rodzinną wieś, zginęli moi bliscy, poseł Sycz powinien za to przeprosić - argumentował Golba. - Nie powinien być przewodniczącym komisji, nawet mandat poselski uważam, że powinien oddać.

Poseł dodał, że Sycz w jednym z wywiadów powiedział, że został wychowany w duchu nienawiści do Polaków i Polski.

- Taka wypowiedź jest niegodna posła i nie powinien on dalej zasiadać w parlamencie - stwierdził Golba. - Blokował obchody wydarzeń na Wołyniu, domaga się odszkodowań za akcje "Wisła". Dlatego apeluje do Donalda Tuska, aby go jak najszybciej odwołać. Poseł Golba zapowiedział tez, że zrobi wszystko, żeby na terenie Podkarpacia powstało muzeum upamiętniające ofiary wydarzeń na Wołyniu.

W sprawie posła Sycza poseł Golba napisał list do Donalda Tuska. Oto jego treść:

Szanowny Panie Przewodniczący,
Zwracam się do Pana o podjęcie stosownych kroków w celu odwołania posła Mirona Sycza z funkcji przewodniczącego sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Wypowiedzi pana Sycza, utrwalone przez media i powszechnie dostępne (między innymi w internecie) godzą w mandat posła, ponadto poseł Sycz jest personalnie powiązany z uczestnikami tragicznych wydarzeń, w sprawie których jednocześnie zabiera głos jako reprezentant Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej!
Jako mieszkaniec podkarpackiej Wiązownicy, którą ukraińscy nacjonaliści dnia 17 kwietnia 1945 roku spalili niemal do cna, mordując 91 mieszkańców, w tym 20 dzieci i 20 kobiet, mam patriotyczny obowiązek przypomnieć jednocześnie Panu Przewodniczącemu, że członkiem tejże bandy był m.in. ojciec posła Sycza, Ołeksandr Sycz.
Działania UPA - "Mysnyki" ("Mściciele") w Wiązownicy opisuje m.in. pan Bohdan Piętka (link http://www.isakowicz.pl/index.php?page=news&kid=121&pkid=126&nid=7371), są też inne ogólnodostępne opracowania historyczne na ten temat, m.in. autorstwa Mieczysława Samborskiego (link http://www.zarzecki.info/ftp/pdf/Samborski_opracowanie.pdf). Jako syn członka UPA "Mysnyki", Miron Sycz nie może być bezstronny w osądach dotyczących kwestii polsko-ukraińskich, a są one między innymi tematem obrad wspomnianej komisji.
Nie można pogodzić się z faktem, że poseł Sycz przewodniczy Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, przyznając jednocześnie wszem i wobec, że był wychowywany w nienawiści do Polaków. W wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" poseł Sycz mówi m.in.: "Nie byłem chowany, delikatnie mówiąc, w miłości do Polaków. Tylko w nienawiści? Tak, w nienawiści". Serwis wPolityce.pl cytuje stwierdzenie posła Sycza, że jeśli trzymać się terminu "ludobójstwo" to i akcja "Wisła" była ludobójstwem (link http://wpolityce.pl/wydarzenia/58008-posel-po-miron-sycz-wyznaje-nie-bylem-chowany-w-milosci-do-polakow-i-nie-waha-sie-zrownac-ak-z-bandami-upa).
Poseł Miron Sycz był także sprawozdawcą projektu uchwały Sejmu (druk nr 904 z dn. 9 listopada 2012 r.) w sprawie akcji "Wisła", a przecież jako syn bezpośredniego dotkniętego tym wydarzeniem nie powinien zajmować się tą kwestią. Przykładem braku obiektywizmu w działaniach posła Sycza może być jego stanowisko podczas 65. rocznicy tragedii wołyńskiej na Warmii i Mazurach, kiedy to starał się zminimalizować rangę obchodów tych zdarzeń.
W związku z powyższym wnoszę, aby z uwagi na powyższe okoliczności klub parlamentarny PO odwołał posła Mirona Sycza z funkcji przewodniczącego sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Z wyrazami szacunku,
Mieczysław Golba
Poseł na Sejm RP, "Solidarna Polska"

Wideo

Komentarze 26

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Kłamco ukrywający się pod ~nollet~ na czyje zlecenie piszesz o domniemanych datach urodzenia rodziców Pana Golby ? Powinieneś publicznie przeprosić Pana Golbę za pomówienie tak samo jak powinien przeprosić Sycz Naród Polski. Widzisz tym się różnimy, my piszemy prawdę a ty i tobie podobni fałsz i zakłamanie.

j
janek

O czym nie mowi poseł Golba:

 

Oto co o pacyfilacji Wiązownicy przez UPA pisze profesor Grzegorz Motytka, autor między innymi książki "Od rzezi wołyńskiej do akcji Wisła" jeden z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich w tamtych czasach:
 

"31 marca, w odwecie za zabicie Polaka, samoobrona z Wiązownicy, kierowana przez Michała Orzechowskiego, napadła na Ukraińców ukrywających się w okolicznych budynkach dworskich. Zabito dziesięć osób, głównie kobiety i dzieci. Mord ten wywołał odwet UPA. 17 kwietnia "Zalizniak" uderzył na Wiązownicę. Podczas akcji zginęło 65 Polaków, spłonęło 170 domów. Na pomoc zaatakowanym przyszła samoobrona z Piwody, oddział NZW "Radwana", grupa AK "Podhalańskiego" oraz oddziały rządowe. Dzięki temu odbito zrabowane bydło i inwentarz. Przy okazji uderzono na ukraiński obóz, gdzie zabito pięć osób."

 

Po pacyfikacji Wiązownicy dowództwo Narodowej Organizacji Wojskowej zdecydowało o ataku odwetowym na ukraińską wieś Piskorowice. Imienna liczba ofiar to 172 nazwiska.

 

Proszę zwrócić uwagę na te cyfry:  1:10-65-172

 

P
Polak

a oto granice przyszłej Rzeczpospolitej !!! Biada zdrajcom i dzieciobójcom !!!!

P
PL

 

P
PL
W dniu 18.07.2013 o 08:04, nollet71 napisał:

Poseł Mieczysław Golba 47 lat urodzony w 1966 roku, z trybuny sejmowej oskarża posła Mirona Sycza o zbrodnie jego ojca. To nie mieści się w głowie! Golba publicznie łże, że dom jego rodziców spalili ci z UPA, do których należał ojciec posła Mirona Sycza urodzonego w 1960 roku.  Jaki wpływ na zachowanie ojca w latach 1939-1950 miał Miron Sycz, który urodził się w roku 1960?  Nikt nie ma wpływu na  postępowanie swojego ojca i to w czasie, gdy nie ma nas jeszcze na świecie. Poseł Golba tym oskarżeniem obnażył swoja podłą naturę. To odrażająca postać, a jego obecność w parlamencie jest nie do przyjęcia! Poseł Golba publicznie oświadczył, że dom jego rodziców został spalony. Twierdzę z pełną odpowiedzialnością za słowa, że poseł Golba publicznie łże.  Jego rodzice urodzili się w latach 40-tych, w latach 60-tych byli dorośli, a w roku 1967 zupełnie niepotrzebnie urodził się Mieczysław Golba. W tych latach nie było UPA i nikt nie palił nikomu domów! Więc Golba publicznie łgał. Takich łobuzów wybieramy na posłów, łobuzów, którzy nie zawahają się oskarżyć nas o zbrodnie naszego pradziadka! Nasze oskarżenia, przebaczenia, nie zmienią już niczego, ofiarom jest wszystko jedno, czy ich pamięć czcimy, czy nie czcimy, czy wywołamy wojnę by wyrównać liczbę zamordowanych, czy nie wywołamy, czy postawimy im pomniki, krzyże, kaplice, czy nie postawimy, dla nich nie ma to żadnego znaczenia. Nie ma dla nich żadnego znaczenia, czy ich zabicie świat uzna za zbrodnie ludobójstwa, czy za zwykły mord, żaden z nich nie powstanie z grobu, liczba zabitych pozostanie taka sama, powód zabicia pozostanie taki sam. Judząc, rozpamiętując zbrodnię niczego nie zmienimy, to już się stało, to już było i nigdy nie powinno się powtórzyć. Akcje Wisła III RP uznała za zbrodnie, posel Golba też tak uznawał. Wg mnie, akcja Wisła była konieczna, kładła kres wojnie domowej, wysiedlenie mieszkańcow pozbawiło UPA baz zaopatrzenia, ale III RP widzi to inaczej. Tatuś Golby urodził sie w 1942 roku , mamusia w 1945 i wg łgarstw Golby byli małzeństwem w roku 1943 i właścicielami domu który spalił im stary Sycz. Marszałek Kopacz powinna zawnioskować by Golbę ciupasem odsatwić do domu wariatow, przy ul. Kosciuszki 10 w Jaroslawiu, to jego rodzinne miasto, w którym UPA spaliła dom jego rodziców. Golba to ozdoba PiS, Jarek w nim widział męża stanu, chyba obląkanego.

H
Historyk
W dniu 18.07.2013 o 08:08, nollet71 napisał:

Poseł Mieczysław Golba 47 lat urodzony w 1966 roku, z trybuny sejmowej oskarża posła Mirona Sycza o zbrodnie jego ojca. To nie mieści się w głowie! Golba publicznie łże, że dom jego rodziców spalili ci z UPA, do których należał ojciec posła Mirona Sycza urodzonego w 1960 roku.  Jaki wpływ na zachowanie ojca w latach 1939-1950 miał Miron Sycz, który urodził się w roku 1960?  Nikt nie ma wpływu na  postępowanie swojego ojca i to w czasie, gdy nie ma nas jeszcze na świecie. Poseł Golba tym oskarżeniem obnażył swoja podłą naturę. To odrażająca postać, a jego obecność w parlamencie jest nie do przyjęcia! Poseł Golba publicznie oświadczył, że dom jego rodziców został spalony. Twierdzę z pełną odpowiedzialnością za słowa, że poseł Golba publicznie łże.  Jego rodzice urodzili się w latach 40-tych, w latach 60-tych byli dorośli, a w roku 1967 zupełnie niepotrzebnie urodził się Mieczysław Golba. W tych latach nie było UPA i nikt nie palił nikomu domów! Więc Golba publicznie łgał. Takich łobuzów wybieramy na posłów, łobuzów, którzy nie zawahają się oskarżyć nas o zbrodnie naszego pradziadka! Nasze oskarżenia, przebaczenia, nie zmienią już niczego, ofiarom jest wszystko jedno, czy ich pamięć czcimy, czy nie czcimy, czy wywołamy wojnę by wyrównać liczbę zamordowanych, czy nie wywołamy, czy postawimy im pomniki, krzyże, kaplice, czy nie postawimy, dla nich nie ma to żadnego znaczenia. Nie ma dla nich żadnego znaczenia, czy ich zabicie świat uzna za zbrodnie ludobójstwa, czy za zwykły mord, żaden z nich nie powstanie z grobu, liczba zabitych pozostanie taka sama, powód zabicia pozostanie taki sam. Judząc, rozpamiętując zbrodnię niczego nie zmienimy, to już się stało, to już było i nigdy nie powinno się powtórzyć. Golba to ozdoba PiS, pewnie z racji orlego mózgu musiał odejść od Jarka

H
Historyk
W dniu 18.07.2013 o 08:04, nollet71 napisał:

Poseł Mieczysław Golba 47 lat urodzony w 1966 roku, z trybuny sejmowej oskarża posła Mirona Sycza o zbrodnie jego ojca. To nie mieści się w głowie! Golba publicznie łże, że dom jego rodziców spalili ci z UPA, do których należał ojciec posła Mirona Sycza urodzonego w 1960 roku.  Jaki wpływ na zachowanie ojca w latach 1939-1950 miał Miron Sycz, który urodził się w roku 1960?  Nikt nie ma wpływu na  postępowanie swojego ojca i to w czasie, gdy nie ma nas jeszcze na świecie. Poseł Golba tym oskarżeniem obnażył swoja podłą naturę. To odrażająca postać, a jego obecność w parlamencie jest nie do przyjęcia! Poseł Golba publicznie oświadczył, że dom jego rodziców został spalony. Twierdzę z pełną odpowiedzialnością za słowa, że poseł Golba publicznie łże.  Jego rodzice urodzili się w latach 40-tych, w latach 60-tych byli dorośli, a w roku 1967 zupełnie niepotrzebnie urodził się Mieczysław Golba. W tych latach nie było UPA i nikt nie palił nikomu domów! Więc Golba publicznie łgał. Takich łobuzów wybieramy na posłów, łobuzów, którzy nie zawahają się oskarżyć nas o zbrodnie naszego pradziadka! Nasze oskarżenia, przebaczenia, nie zmienią już niczego, ofiarom jest wszystko jedno, czy ich pamięć czcimy, czy nie czcimy, czy wywołamy wojnę by wyrównać liczbę zamordowanych, czy nie wywołamy, czy postawimy im pomniki, krzyże, kaplice, czy nie postawimy, dla nich nie ma to żadnego znaczenia. Nie ma dla nich żadnego znaczenia, czy ich zabicie świat uzna za zbrodnie ludobójstwa, czy za zwykły mord, żaden z nich nie powstanie z grobu, liczba zabitych pozostanie taka sama, powód zabicia pozostanie taki sam. Judząc, rozpamiętując zbrodnię niczego nie zmienimy, to już się stało, to już było i nigdy nie powinno się powtórzyć. Akcje Wisła III RP uznała za zbrodnie, posel Golba też tak uznawał. Wg mnie, akcja Wisła była konieczna, kładła kres wojnie domowej, wysiedlenie mieszkańcow pozbawiło UPA baz zaopatrzenia, ale III RP widzi to inaczej. Tatuś Golby urodził sie w 1942 roku , mamusia w 1945 i wg łgarstw Golby byli małzeństwem w roku 1943 i właścicielami domu który spalił im stary Sycz. Marszałek Kopacz powinna zawnioskować by Golbę ciupasem odsatwić do domu wariatow, przy ul. Kosciuszki 10 w Jaroslawiu, to jego rodzinne miasto, w którym UPA spaliła dom jego rodziców. Golba to ozdoba PiS, Jarek w nim widział męża stanu, chyba obląkanego.

g
gość

jak dla mnie sprawa jest oczywista LUDOBÓJSTWO  a banda upowcy to barbarzyńcy za których Ukraina powinna się wstydzić  !!!! Pośle Golba oby tak dalej !!! trzymam kciuki za Pana i za Polskę !!!!

 

 

G
GOŚĆ

CHWAŁA BOHATEROM !!!!!! CHWAŁA TYM KTÓRZY NIE SZCZĘDZILI SIŁ ABY WALCZYĆ Z NAJEŹDŹCĄ NA WSCHODZIE I NA ZACHODZIE !!!!!

H
Historyk

Na dowód ur. Ojca Posła Mieczysława Golby czyli 1919r. przesyłam zdjęcie książeczki wojskowej Pana Józefa Golba.

 

H
Historyk

Udało mi się dotrzeć do książeczki wojskowej w której widać datę ur. ojca Posła Golby. 5 października 1919r. a nie 42 jak piszą zapewne ci z ciemnej strony rz. San.

H
Historyk

 

H
Historyk

Udało mi się dotrzeć do książeczki wojskowej w której widać datę ur. ojca Posła Golby. 5 października 1919r. a nie 42 jak piszą zapewne ci z ciemnej strony rz. San.

 

 

 

H
Historyk

Szanowni Państwo,

Jako historyk z 45 letnim już stażem, pozwolę sobie na napisanie paru słów.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.

Mówią, że wojna rządzi się swoimi prawami. Ale czy rzeź Wołyńską,  bestialskie mordy można umieścić w nawias bohaterskiej postawy. Wstyd mi za tych, którzy bronią zbrodniarzy. Dzięki takim ludziom jak Pan Poseł RP Mieczysław Golba, wydarzenia historyczne nie idą w zapomnienie. Aż 60% ankietowanych Polaków nie słyszało o Rzezi Wołyńskiej -  co zawsze zasmucało moje serce, gdyż rzeź była okrutna. A znaczny procent tych którzy słyszeli nie wiedzieli  kto kogo mordował. Dzięki zdecydowanej postawie Pana Posła Golby 70. rocznica Rzezi Wołyńskiej odżyła.

A co do rodziny posła Golby. Znam od podszewki wymordowanych mieszkańców owej wsi Wiązownica. Byli tam też i przodkowie posła Golby. Jak piszą media Posła Solidarnej Polski z Podkarpacia. Na dowód pozwolę sobie załączyć listę wymordowanych z owej wsi w dniu 17.04.1945 przez nacjonalistów ukraińskich:

Władysław Adamowicz syn Antoniego, żołnierz WP mord: 17.04.45
Walenty Białas wiek: 43 mord: 17.04.45
Władysław Błajda wiek: 33 mord: 17.04.45
Emilia Cieliczko wiek: 3 mord: 17.04.45
Władysława Cieliczko wiek: 11 mord: 17.04.45
Władysława Ciemcio wiek: 25 mord: 17.04.45
Zofia Czajka wiek: 64 mord: 17.04.45
Arkadiusz Downar żoł WP wiek: 38 mord: 17.04.45
Halina Gaber wiek: 14 mord: 17.04.45
Maria Gaber wiek: 12 mord: 17.04.45
Anna Golba wiek: 49 mord: 17.04.45
Bronisław Golba wiek: 2 mord: 17.04.45
Józef Golba wiek: 8 mord: 17.04.45
Katarzyna Golba wiek: 33 mord: 17.04.45
Szymon Golba wiek: 52 mord: 17.04.45
Władysław Golba wiek: 6 mord: 17.04.45
Augustyn Golba  mord: 17.04.45
Józef Goryl wiek: 20 mord: 17.04.45
Zofia Goryl wiek: 17 mord: 17.04.45
Anastazja Hanas wiek: 67 mord: 17.04.45
Michał Hanas mord: 17.04.45
Władysław Hanas wiek: 8 mord: 17.04.45
Jan Hanula z Szówka wiek: 75 mord: 17.04.45
Jan Katan wiek: 30 mord: 8.12.44
Stanisław Kulczyński syn Józefa,żol.WP wiek: 38 mord: 17.04.45
Józef Kuśnierz mord: 10.44
Andrzej Lichołat milicjant wiek: 31 mord: 19.04.45
Anna Magdziak wiek: 42 mord: 17.04.45
Piotr Matusz wiek: 44 mord: 17.04.45
Walenty Mazur wiek: 22 mord: 17.04.45
Julia Naspińska córka Jana mord: 17.04.45
Jan Naspiński wiek: 68 mord: 17.04.45
Katarzyna Orzechowska wiek: 12 mord: 17.04.45
Maria Orzechowska wiek: 17 mord: 17.04.45
Stefania Orzechowska wiek: 6 mord: 17.04.45
Michał Orzechowski wiek: 39 mord: 17.04.45
Walenty Orzechowski mord: 17.04.45
X Paszko wiek: 25 mord: 17.04.45
X Paszko dziecko Katarzyny mord: 17.04.45
X Paszko dziecko Katarzyny mord: 17.04.45
Katarzyna Paszko wiek: 27 mord: 17.04.45
Stanisław Płachetko milicjant wiek: 27 mord: 17.04.45
Maria Pociecha wiek: 24 mord: 17.04.45
Jerzy Pyrczak wiek: 35 mord: 17.04.45
Mikołaj Sawicz żol.WP wiek: 33 mord: 17.04.45
Stanisław Skrzypek wiek: 10 mord: 17.04.45
Stanisław Socha mord: 17.04.45
Mateusz Tomas mord: 17.04.45
Janina Wiśniewska wiek: 5 mord: 17.04.45
Julia Wiśniewska wiek: 25 mord: 17.04.45
Jan Wiśniewski wiek: 58 mord: 17.04.45
Maria Wysocka wiek: 44 mord: 17.04.45
Władysław Wysocki wiek: 33 mord: 17.04.45
Michał Zastawny z Jarosławia wiek: 35 mord: 19.04.45
Andrzej Zmurczyński wiek: 29 mord: 17.04.45
Maria Żołyniak wiek: 14 mord: 17.04.45

Źródło: 1. Tytuł „Martyrologia polskiej ludności
w województwie lwowskim w latach 1939-1947. Zbrodnie popełnione przez nacjonalistów ukraińskich". Autor: Stanisław Jastrzębski.

Można dużo też znaleźć o ojcu Posła Golby Józefie Golba. To, żołnierz 1 Armii Wojska Polskiego. Walczył z hitlerowskim najeźdźcą. Przeszedł cały szlak bojowy do Berlina. Walczył za Warszawę, Odrę, Nysę, Bałtyk i Berlin. Mama Posła Stanisława Golba, ur. W 1927r. w Wiązownicy razem z mężem Józefem wychowali 9 dzieci. 3 córki i 6 synów w tym Posła Mieczysława Golbę.  Ale „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Pojednania nie można budować na fałszu, a opieranie się na zafałszowanej prawdzie jak za czasów PRL  powoduje tylko wzrost napięcia pomiędzy obydwoma narodami. Być może jedną z przyczyn tych bzdurnych, głupich i często chamskich wypowiedzi na forum jest najzwyklejsza niewiedza historii swojej Ojczyzny. A być może  wypowiadają się osoby o dużej wiedzy lecz o odmiennej narodowości. Nie mogę tego wykluczyć. A więc jeszcze raz dziękuję   Panie Pośle za walkę o tych, którzy ginęli ze słowami na ustach „jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”.  A inni niech się nie chowają  za kurtyną historii, tylko niech biorą przykład z postawy Pana Posła i śmiało głoszą historyczną prawdę o naszych bolesnych dziejach. Bo tylko prawda nas wyzwoli !!!

 

 

H
Historyk

Szanowni Państwo,

Jako historyk z 45 letnim już stażem, pozwolę sobie na napisanie paru słów.

„Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”.

Mówią, że wojna rządzi się swoimi prawami. Ale czy rzeź Wołyńską,  bestialskie mordy można umieścić w nawias bohaterskiej postawy. Wstyd mi za tych, którzy bronią zbrodniarzy. Dzięki takim ludziom jak Pan Poseł RP Mieczysław Golba, wydarzenia historyczne nie idą w zapomnienie. Aż 60% ankietowanych Polaków nie słyszało o Rzezi Wołyńskiej -  co zawsze zasmucało moje serce, gdyż rzeź była okrutna. A znaczny procent tych którzy słyszeli nie wiedzieli  kto kogo mordował. Dzięki zdecydowanej postawie Pana Posła Golby 70. rocznica Rzezi Wołyńskiej odżyła.

A co do rodziny posła Golby. Znam od podszewki wymordowanych mieszkańców owej wsi Wiązownica. Byli tam też i przodkowie posła Golby. Jak piszą media Posła Solidarnej Polski z Podkarpacia. Na dowód pozwolę sobie załączyć listę wymordowanych z owej wsi w dniu 17.04.1945 przez nacjonalistów ukraińskich:

Władysław Adamowicz syn Antoniego, żołnierz WP mord: 17.04.45
Walenty Białas wiek: 43 mord: 17.04.45
Władysław Błajda wiek: 33 mord: 17.04.45
Emilia Cieliczko wiek: 3 mord: 17.04.45
Władysława Cieliczko wiek: 11 mord: 17.04.45
Władysława Ciemcio wiek: 25 mord: 17.04.45
Zofia Czajka wiek: 64 mord: 17.04.45
Arkadiusz Downar żoł WP wiek: 38 mord: 17.04.45
Halina Gaber wiek: 14 mord: 17.04.45
Maria Gaber wiek: 12 mord: 17.04.45
Anna Golba wiek: 49 mord: 17.04.45
Bronisław Golba wiek: 2 mord: 17.04.45
Józef Golba wiek: 8 mord: 17.04.45
Katarzyna Golba wiek: 33 mord: 17.04.45
Szymon Golba wiek: 52 mord: 17.04.45
Władysław Golba wiek: 6 mord: 17.04.45
Augustyn Golba  mord: 17.04.45
Józef Goryl wiek: 20 mord: 17.04.45
Zofia Goryl wiek: 17 mord: 17.04.45
Anastazja Hanas wiek: 67 mord: 17.04.45
Michał Hanas mord: 17.04.45
Władysław Hanas wiek: 8 mord: 17.04.45
Jan Hanula z Szówka wiek: 75 mord: 17.04.45
Jan Katan wiek: 30 mord: 8.12.44
Stanisław Kulczyński syn Józefa,żol.WP wiek: 38 mord: 17.04.45
Józef Kuśnierz mord: 10.44
Andrzej Lichołat milicjant wiek: 31 mord: 19.04.45
Anna Magdziak wiek: 42 mord: 17.04.45
Piotr Matusz wiek: 44 mord: 17.04.45
Walenty Mazur wiek: 22 mord: 17.04.45
Julia Naspińska córka Jana mord: 17.04.45
Jan Naspiński wiek: 68 mord: 17.04.45
Katarzyna Orzechowska wiek: 12 mord: 17.04.45
Maria Orzechowska wiek: 17 mord: 17.04.45
Stefania Orzechowska wiek: 6 mord: 17.04.45
Michał Orzechowski wiek: 39 mord: 17.04.45
Walenty Orzechowski mord: 17.04.45
X Paszko wiek: 25 mord: 17.04.45
X Paszko dziecko Katarzyny mord: 17.04.45
X Paszko dziecko Katarzyny mord: 17.04.45
Katarzyna Paszko wiek: 27 mord: 17.04.45
Stanisław Płachetko milicjant wiek: 27 mord: 17.04.45
Maria Pociecha wiek: 24 mord: 17.04.45
Jerzy Pyrczak wiek: 35 mord: 17.04.45
Mikołaj Sawicz żol.WP wiek: 33 mord: 17.04.45
Stanisław Skrzypek wiek: 10 mord: 17.04.45
Stanisław Socha mord: 17.04.45
Mateusz Tomas mord: 17.04.45
Janina Wiśniewska wiek: 5 mord: 17.04.45
Julia Wiśniewska wiek: 25 mord: 17.04.45
Jan Wiśniewski wiek: 58 mord: 17.04.45
Maria Wysocka wiek: 44 mord: 17.04.45
Władysław Wysocki wiek: 33 mord: 17.04.45
Michał Zastawny z Jarosławia wiek: 35 mord: 19.04.45
Andrzej Zmurczyński wiek: 29 mord: 17.04.45
Maria Żołyniak wiek: 14 mord: 17.04.45

Źródło: 1. Tytuł „Martyrologia polskiej ludności
w województwie lwowskim w latach 1939-1947. Zbrodnie popełnione przez nacjonalistów ukraińskich". Autor: Stanisław Jastrzębski.

Można dużo też znaleźć o ojcu Posła Golby Józefie Golba. To, żołnierz 1 Armii Wojska Polskiego.

 

 

 

 Walczył z hitlerowskim najeźdźcą. Przeszedł cały szlak bojowy do Berlina. Walczył za Warszawę, Odrę, Nysę, Bałtyk i Berlin. Mama Posła Stanisława Golba, ur. W 1927r. w Wiązownicy razem z mężem Józefem wychowali 9 dzieci. 3 córki i 6 synów w tym Posła Mieczysława Golbę.  Ale „Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”. Pojednania nie można budować na fałszu, a opieranie się na zafałszowanej prawdzie jak za czasów PRL  powoduje tylko wzrost napięcia pomiędzy obydwoma narodami. Być może jedną z przyczyn tych bzdurnych, głupich i często chamskich wypowiedzi na forum jest najzwyklejsza niewiedza historii swojej Ojczyzny. A być może  wypowiadają się osoby o dużej wiedzy lecz o odmiennej narodowości. Nie mogę tego wykluczyć. A więc jeszcze raz dziękuję   Panie Pośle za walkę o tych, którzy ginęli ze słowami na ustach „jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy”.  A inni niech się nie chowają  za kurtyną historii, tylko niech biorą przykład z postawy Pana Posła i śmiało głoszą historyczną prawdę o naszych bolesnych dziejach. Bo tylko prawda nas wyzwoli !!!

Dodaj ogłoszenie